Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A z ciekawości Pawle, jaką wartość SD ustawiasz w PinPoincie? Spróbuję chętnie innych ustawień, bo miewam niekiedy problem z plate solvingiem i muszę mu dość dokładnie przybliżyć pozycję teleskopu, szczególnie jeśli chcę robić solving dla malusiej fotki z kamerki guidującej.

 

Co to jest solving :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś takiego jak ww. PinPoint znajduje się w jakimś innym, darmowym programie? Bo w moich początkach z astrofoto, pomimo krótkiej ogniskowej (300mm) nigdy nie trafiam w obiekt po meridian flipie, a coś takiego bardzo by pomogło, ostatnio straciłem 2 godziny na próbę wykadrowania po flipie i mi się nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest solving :)?

 

Plate solving to dopasowanie zdjęcia do układu gwiazd z bazy GSC, dzięki czemu uzyskujesz pozycję teleskopu (gdzie jest skierowana kamera). Jak wykorzystuję tę funkcję do precyzyjnego kadrowania (Maxim jest genialny w tym względzie, bo na mapkę nieba nakłada kadr z kamery, od razu widać gdzie jest ustawiona i jak jest obrócona). Plate solving jest też używany do ustawiania na Polarną z użyciem PoleAlignMax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości Pawle, jaką wartość SD ustawiasz w PinPoincie? Spróbuję chętnie innych ustawień, bo miewam niekiedy problem z plate solvingiem i muszę mu dość dokładnie przybliżyć pozycję teleskopu, szczególnie jeśli chcę robić solving dla malusiej fotki z kamerki guidującej.

Piotr, standardowo SD mam na 3 (przy moim FOV), jednak jak robię PS na okolicach Drogi Mlecznej to muszę zwiększyć do 3.5 - 4 (albo zmniejszyć czas). Jak chcę przyśpieszyć zrobienie PS to również powiększam SD. Jedyny wyjątek to gdy chcę zrobić PS przy Halpha, wtedy ustawiam na 1.8-2 i długo czas na bin 4

 

Co to jest solving :)?

W skrócie, wykorzystanie bazy gwiazd do obliczenia dokładnej pozycji kadru...

 

Loki, już dokładniej opisał :-)

 

Czy coś takiego jak ww. PinPoint znajduje się w jakimś innym, darmowym programie? Bo w moich początkach z astrofoto, pomimo krótkiej ogniskowej (300mm) nigdy nie trafiam w obiekt po meridian flipie, a coś takiego bardzo by pomogło, ostatnio straciłem 2 godziny na próbę wykadrowania po flipie i mi się nie udało.

Obawiam się, że nie. Sam PinPoint jest płatny (180$ chyba kosztuje), w Maximie znajduje się wersja LE, która do astrometrii się nienadaje ale do ustawiania pozycji montażu - jak najbardziej.

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a gdzie masz działkę?

http://goo.gl/maps/KobXB

 

Do nauki wystarczy Wam zaświetlone niebo oraz " piwo, wódka i żarcie gratis" :)

Wybierzcie księżycową noc - żal dupy nie będzie ściskać, że niebo ucieka.

Wiesz Piotrek... jak już jechałbym te 100km to zdecydowanie po to by zebrać jakiś materiał :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

w ustawieniach PP masz Standard Deviation, im większa wartość, tym mniej gwiazd wykorzystuje do obliczenia PS.

 

ograniczam liczbę wykorzystywanych gwiazd do jakiś 15-20 i po max 20 sek PP znajduje mi pozycje (nawet sporo oddaloną od miejsca, gdzie "domniemanie" celuje teleskop). Oczywiście z włączonym Spiral Search.

 

Nie stosuję szukacza w ogóle.

 

 

P.

Dzięki, to rzeczywiście działa. Szkoda, że maksymalnie to SD można ustawić maksymalnie na 8, bo przez to na normalnych klatkach, jakie mam nie mogę za bardzo tego przetestować, bo i tak mam dużo gwiazd. Widać ogromną różnicę w czasie działania, gdy gwiazd jest 10-20, a gdy jest ich tylko trochę więcej. Testowałem to na klatce 60 s komety, bo krótszej nie mam chyba. Na następnej sesji spróbuję tej metody, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, piwo zdecydowanie wpływa na ilość i jakość wchłanianej wiedzy. Pozytywnie oczywiście ! Niektórzy to nawet wchłaniają tyle tej wiedzy że zalegają na miejscu, bo nie mają siły się podnieść :) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał sam się zbiera :-) W trakcie czego można pić piwo i np. przekazywać wiedzę :-)

 

Ot proszę, jawnie widoczna pokoleniowa przepaść w doświadczeniu i opanowaniu sprzętu. U mnie materiał się sam nie zbiera. Walczę o każdą klatkę. Z guidingiem, kablami, wiatrem, rosą i czym tam jeszcze. A doświadczony wiarus odpali sesję i może piwka strzelać jedno za drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot proszę, jawnie widoczna pokoleniowa przepaść w doświadczeniu i opanowaniu sprzętu. U mnie materiał się sam nie zbiera. Walczę o każdą klatkę. Z guidingiem, kablami, wiatrem, rosą i czym tam jeszcze. A doświadczony wiarus odpali sesję i może piwka strzelać jedno za drugim.

Piotrek, ja już swoje wystałem przy montażu przy różnych temperaturach, napatrzyłem się na wykresy i swoje walczyłem z guidingiem lub jak to napisałeś - o każdą klatkę - ze sprzętem, z softem a nawet ze złośliwością rzeczy martwych czy wiatrem i nie żałuję ani jednej minuty spędzonej w ten sposób, bo nauczyło mnie to pokory do tej pasji i cierpliwości by metodycznie ogarnąć ten setup. A ile frustracji, wkurwienia czy innych stanów psychofizycznych przeżyłem to moje :-)

 

Niestety na jednym forum (nie AP) kiedy zaczynałem każdy bronił wiedzy jak jakiejś twierdzy :-) Więc przyszło się człowiekowi uczyć samemu.

 

Walcz, a jak wygrasz to będziesz miał ogromną satysfakcję :-)

 

Przyszła pora bym normalnie mógł zbierać materiał i przyznam odczuwam ogromną satysfakcję gdy po rozstawieniu sprzętu wchodzę sobie do domku, podłączam się zdalnie do setupu i oglądam co mi na zdjęciach widać :-D

 

P.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze jak byk :) Żeby wykonać pinpointa musi on wiedzieć od jakich współrzędnych ma zacząć. Kamery zapisują te współrzędne w pliku fits (do tego jest pole "fits center"), ale aparaty tego nie robią. Dlatego musisz ręcznie wpisać RA i Dec, od których program ma zacząć szukanie. Wpisz tam po prostu współrzędne obiektu/gwiazdy na którym robisz synchronizację, albo to co podaje montaż.

 

Musisz jeszcze podać skalę zdjęcia (Set pixel scale). Wpisujesz tam policzoną skalę (czyli ile sekund/piksel) lub podajesz rozmiar piksela i ogniskową, a program sam sobie liczy. Kamery też to mają zapisane w pliku i nic nie trzeba podawać :P

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze jak byk :) Żeby wykonać pinpointa musi on wiedzieć od jakich współrzędnych ma zacząć. Kamery zapisują te współrzędne w pliku fits (do tego jest pole "fits center"), ale aparaty tego nie robią. Dlatego musisz ręcznie wpisać RA i Dec, od których program ma zacząć szukanie. Wpisz tam po prostu współrzędne obiektu/gwiazdy na którym robisz synchronizację, albo to co podaje montaż.

 

Musisz jeszcze podać skalę zdjęcia (Set pixel scale). Wpisujesz tam policzoną skalę (czyli ile sekund/piksel) lub podajesz rozmiar piksela i ogniskową, a program sam sobie liczy. Kamery też to mają zapisane w pliku i nic nie trzeba podawać :P

dzięki :) coś się dzieje :)

maxim77.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.