Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bez PC direct mode tez da sie sterowac - poprzez sterownik Celestron Scope Driver. Ale to sterowanie jest mniej funkcjonalne. Jest tez drobna niedorobka z systemem J2000 i JNow, ktora objawia sie tym, ze znacznik teleskopu jest w ciut innym miejscu niz celuje montaz i jest problem np z centrowaniem kadru z Maxima. Mozliwe, ze to przypadlosc tylko HEQ5, a mozliwe ze wszystkich SW. W kazdym razie zaleta tego sterownika jest to, ze info o GOTO "trzyma" pilot i mozna z niego wymiennie kozystac. Ten sterownik nie umozliwia tez parkowania, a wiec do zdalnych zastosowan odpada.

 

Aby poloczyc sie przez sterownik EQMod trzeba wlaczyc funkcje PC direct mode lub podlaczyc kabelek z kompa do montazu (bez pilota). EQMod daje wieksze mozliwosci (poprawnie dzialaja wspolzedne, jest parkowanie i wiele wiele innych), ale wtedy konfiguracje "trzyma" komputer i aby przejsc na sterowanie pilotem trzeba jeszcze raz alignowac goto.

 

Jesli chodzi o sterowanie reczne z maxima, to masz je w zakladce "telescope" sa tam takie przyciski z nswe itp. Ale ja w zasadzie nie widze sensu ich uzywania, bo jak podpinasz kamere, to obraz nie jest live i ciezko jest dobrac wlasciwy ruch montazu. Ja steruje go z mapy, a na koniec za pomocom "point telescope here" dostawiam go precyzyjnie

Dokładnie steruję przez sterownik celestrona i tak jak piszesz są pewne niedociągnięcia.

 

Czyli lepiej będzie łączyć się przez EQMod (tzn kabel ze sterownikiem - czipem)

 

Co do sterowania ręcznego to mam te przyciski ale nie działają tak jak powinny.

Wczoraj miałem właśnie w maximie sterowanie gdzie były prędkości i tylko 4 przyciski i to działało ale dziś nie mogę tego znaleźć. Jeszcze na tej zakładce ze sterowaniem ręcznym był znacznik by trzymać to zawsze nie wierzchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zakupić szyny, odnośnie propozycji trochę sobie tego nie wyobrażam. Uważam, że szyna powinna być płaska by móc przymocować obejmę teleskopu. Przedstawiam co posiadam.

Uważam, że kontakt między obejmą a szyną powinien być całą powierzchnią.

 

Dzwoniłem dziś do DELTY w Wawie i powiedziano mi że szyna dovetail 32cm http://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-32-cm,d714.html będzie w zupełności odpowiednia do mego zestawu. Lecz nie do końca jestem przekonany czy to słuszny wybór.

Gniazdo1.jpg

Gniazdo2.jpg

Szyna-dovetail-GSO.4359.jpg

Obejma.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz wybór: standard Vixen lub Losmandy. Linki do Delty też gdzieś miałeś, więc w czym rzecz?

Nie jestem zdecydowany. Nie wiem co wybrać po rozmowie z Deltą, A to co mam nie pasuje do siebie. Widać na rysunkach - patrz wymiary

Szyna GSO i obejmy GSO od teleskopu pasują do siebie idealnie. Natomiast szyna nie pasuje do uchwytu w montażu. Sprzedawca sprzedając to powinien wiedzieć że nie będzie pasować i dobrać tak by było dobrze w przeciwnym razie traci się zaufanie do tego co poleca sprzedawca i tak jest tym razem

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, też mi coś nie pasowało. Dziwny ten dovetail od GSO, choć to może AZ-EQ6 ma szersze siodło w porównaniu z poprzednikami. Każdy inny dovetail powinien pasować, bo nie będzie miał żadnych wcięć, ani rozszerzeń

Powinien pasować ale chodzi jeszcze o ugięcia skrętne które chce wyeliminować do minimum (waga troszkę też ma znaczenie ale mniej).

Zewnętrzny wymiar pierścienia teleskopu GSO ma średnice około 245 mm wiec można by zastosować coś co się przykręci do jego powierzani wstawiając odpowiednie podkładki profilowe np; http://www.losmandy.com/hi-rez-images/DC-9-25-top.jpg

Opis: (Celestron dovetail plate for 9.25", bolts to existing holes.

Wt. 3.5 lbs. Length 18.925" HS 17.25, Ht. top of tube to top of dovetail bar 1.20" Thickness .7") po angielsku :D, którego nie znam :)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czegoś takiego nie przykręcisz na obejmach bez wiercenia dodatkowych otworów. A możesz rozrysować, o jakie ugięcia skrętny ci chodzi? Bo jak odpowiednio zamocujesz obejmy i nie będzie miał zbyt długiego tego dovetaila, to nie powinny się pojawić.

Nie wiem, jak przy tak dużym teleskopie będą pracowały te obejmy, bo mają tylko 1 punkt zaczepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiercić otwory ostatecznie mogę.

Już tłumaczę. Wyobraź sobie, że szynę łapiesz dwoma rękoma przed sobą (na jej końcach). Teraz strasz się jedną dłonią i drugą skręcić szynę - to co się dzieje miedzy twoimi nadgarstkami (punktami podparcia) to są właśnie ugięcia skrętne. Jak widzisz według wymiarów na rysunkach szyna ma podparcie o długości ok 10cm (więc sporo)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka szyna Losmandy powinna załatwić tą sprawę.

A kwestię jej mocowania trzeba przemyśleć. Najlepsze byłyby obejmy z możliwością przykręcenia szyny 2 śrubami, ale to dodatkowy i spory koszt.

Też stawiam na Losmandy. Co do długości szyny to trzeba wziąć pod uwagę, że tuba ma około 1m długości i jak da się krótka szynę to prawdopodobnie będzie się uginać na końcach tuba.

Co do obejm, które posiadam (załączony rysunek) mają jedna śrubę od góry i 3 śruby od dołu. Tylko że podstawa ma 40mm szerokości na 24mm głęgokości.

Obejma.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargeo, kombinujesz jak koń pod górę.

 

a wystarczy wejść na stronę DO i zobaczyć szyny typu Losmandy i wyrzuca np coś takiego:

http://deltaoptical.pl/dovetail-william-optics-losmandy,d1723.html

http://deltaoptical.pl/uniwersalny-dovetail-celestron-w-standardzie-losmandy-cge,d2033.html

 

jak widać SĄ płaskie, trzeba tylko trochę poszukać.

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargeo, kombinujesz jak koń pod górę.

 

a wystarczy wejść na stronę DO i zobaczyć szyny typu Losmandy i wyrzuca np coś takiego:

http://deltaoptical.pl/dovetail-william-optics-losmandy,d1723.html

http://deltaoptical.pl/uniwersalny-dovetail-celestron-w-standardzie-losmandy-cge,d2033.html

 

jak widać SĄ płaskie, trzeba tylko trochę poszukać.

 

Paweł

 

Paweł super że są płaskie :) tylko gdzie masz do nich półksiężyce?

Potrzebuję coś takiego jak na załączonym zdjęciu o długości około 25 - 40 cm oczywiście Losmandy.

Jak widzisz Pawle w DO ich nie posiadają mimo długiego szukania.

DC-9-25-top.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HUB USB 2,0 został podłączony i wszystko działa (czyli sterowanie montażu, kamery do gaidingu i aparatu canon7d). Na przejściówce RS232/USB musiałem zmienić com z nr. 23 na 3 gdyż nr. 23 nie jest widziany przez program maxim dl.

Jak na tak niewielką cenę to jestem miło zaskoczony :). Jak widać na załączonych zdjęciach HUB posiada 4 wejścia usb, jedno wejście na zasilanie 5V oraz jedno wyjście usb mini. Dodatkowo po podłączeniu świeci niebieskim kolorem :D co może nie jest pozytywne ale zawsze rozświetla okolicę montażu.

 

Czas na zakup kolejnego elementu zestawu czyli EQDIRa.

usb1.jpg

usb2.jpg

usb3.jpg

Maxim-dl---podłączenie.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kupiłem :D, okleję go taśmą :) by nie świecił :)

 

A teraz poważnie :D

Który z wystawionych na allegro przewodów mam kupić by podłączyć RJ45 i spiąć usb komputera z montażem?

http://allegro.pl/listing/listing.php?category=10&sg=0&order=p&string=TTL+usb&change_view=1

 

czy ten będzie dobry?

http://allegro.pl/konwerter-przewod-usb-rs232-uart-ttl-pl2303-fv-gw-i3804065810.html

bo ma inny chip

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.