Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa pytanka - dlaczego używasz jednostek calowych? Nie ma to znaczenia ale mnie by się nie chciało przeliczać w rozumie cali na mikrometry.

Drugie- czy na pewno masz właściwie ustawione focal ratio? Raz jest 5 raz 5,1 a w manualu pisze że jest to " essential"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku nie używam calowych. Microns (opcja zaznaczona) to są mikrometry i tak mam ustawione

Co do ratio nie mam pewności ale zdaje mi się, że gdzieś to wyczytałem.

.

PS. Poszukałem po necie i znalazłem coś takiego "Focal Ratio — światłosiła — podziel długość ogniskowej przez średnicę zwierciadła głównego" jeśli to prawda to powinienem mieć ustawione na 4 bo taką mam światłosiłę.

800mm/203mm=3,94

focus2.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dargeo, dargeo :) Szkoda, że nie znasz angielskiego, bo wszystko jest w helpie pięknie napisane :)

- focuser step size - rozmiar jednego kroku focusera, czyli dystans, o jaki się on przesuwa przy przemieszczeniu o jeden krok. Możliwe, że focuser zna ta wartość, spróbuj więc kliknąć auto. Jak się nie odczyta, albo będzie to jakaś bzdurna wartość (powinno być raczej nie większe niż kilka), to będziesz musiał to policzyć. Ustaw wyciąg w pozycji 0 (ale realnie żeby też był schowany) i każ mu się wysunąć o 1000 kroków. Zmierz suwmiarką, ile jest wysunięty i podziel tą wartość przez 1000. Teraz zamień to na mikrometry i wpisz do okienka. Napisz, ile Ci wyszło.

-focal ratio - śwaitłosiła jak byk :) Czyli 4

-traget 1 flux dia (powinno być 1/2 zamiast 1, coś się źle wyświetla :) ), czyli HFD, to "rozmiar" gwiazdy na zdjęciu, jaki jest dla Ciebie akceptowalny. Czyli podajesz tam ile pikseli gwiazda może mieć maksymalnie "średnicy", żeby uznać ustawienie za udane. HFD to wartość mówiąca o ostrości, podobnie jak FWHM, które już pewnie znasz, ale jest liczona w inny sposób. Przykładowo u mnie HFD jest na poziomie 3 lub mniej, jak wszystko działa. Dlatego ustaw tam wartość 5-6, żeby był margines błędu.

-prefered direction - chyba wiadomo, to po prostu kierunek, w któym Twój wyciąg się "lepiej" rusza (mniej ślizga itp) i w tym kierunku maxim bedzie się starał go przesuwać przy pomiarach. Ja bym tam dał in.

-autoselection exclusion margin - ile % zdjęcia z każdej strony będzie pomijane przy wyborze gwiazdy do ostrzenia. Ustaw tam jakieś 15-25%, żeby nie brał gwiazdek rozwalonych komą na brzegach.

 

Przede wszystkim zwiększ krok w ustawieniach autofocusu na coś realnego, daj 50. W chwili obecnej robi zdjęcie co 5 kroków silnik, i chyba widać to wyraźnie na wykresie...

Chyba źle rozumiesz ten parametr? To nie określa, co ile kroków maxim ma wykonać pomiar, tylko o jaki dystans wyciąg przesuwa się przy jednym kroku.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy następnej pogodzie znów będę ustawiał (dziś będzie chmurno :) )

Parametry wpisz już teraz, żeby nie tracić czasu pod niebem :) W szczególności, jeśli okaże się, że focuser nie podaje automatycznie rozmiaru kroku, to nie będziesz chyba mierzył suwmiarką wyciągu po ciemku :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wpisz już teraz, żeby nie tracić czasu pod niebem :) W szczególności, jeśli okaże się, że focuser nie podaje automatycznie rozmiaru kroku, to nie będziesz chyba mierzył suwmiarką wyciągu po ciemku :)

 

To muszę podłączyć wyciąg do komputera bo inaczej nie da rady wpisać parametrów i spradzić będzie łatwiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyjeżdżaj na zlot, będziemy walczyć. Poza tym, jak wkurza cię jakiś element sprzętu (np. wyciąg), to daj sobie chwilę czasu, zrób z 1-2 porządne zdjęcia dla czystej satysfakcji i będziesz miał więcej sił do późniejszej walki ze sprzętem.

 

Kuba jadę na zlot jak tylko będzie bo sam nie dam sobie rady. Nie wiem co jest grane z wyciągiem ale zaczynam przypuszczać że stoi za tym wszystkim windows 8. Wczoraj miałem ustawione 5 kroków a on robił 100 zdjęć i pewnie nadal by robił jak bym nie przerwał. Po prostu się poddaję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instaluję na starym komputerze (laptop toshiba - windows XP) oprogramowanie do astro i podczas próby wgrania Ascoma wyskakuje mi komunikat o braku net framework mimo że jest zainstalowny. czy ktos mał taki problem? i może pamięta co należy zrobić?

 

 

framework.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instaluję na starym komputerze (laptop toshiba - windows XP) oprogramowanie do astro i podczas próby wgrania Ascoma wyskakuje mi komunikat o braku net framework mimo że jest zainstalowny. czy ktos mał taki problem? i może pamięta co należy zrobić?

 

Kiedyś też walczyłem z Ascom na WinXp i miałem jakieś problemy. Na stronie są wskazówki:

 

 

  1. Ensure you have Windows XP Service Pack 3 installed. See http://support.microsoft.com/kb/322389
  2. Install ONLY the .NET Framework 3.5 SP1. This includes everything you need for the ASCOM Platform. See http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=22
  3. Run WIndows Update and make sure you are up to date
  4. Now install the ASCOM Platform. You should not apply any compatibility settings, neither before nor after installation.

Sprawdź ten SP3 czy jest dobrze zainstalowany i to "ONLY" coś musi oznaczać niebagatelnego.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedyś też walczyłem z Ascom na WinXp i miałem jakieś problemy. Na stronie są wskazówki:

 

 

  1. Ensure you have Windows XP Service Pack 3 installed. See http://support.microsoft.com/kb/322389
  2. Install ONLY the .NET Framework 3.5 SP1. This includes everything you need for the ASCOM Platform. See http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=22
  3. Run WIndows Update and make sure you are up to date
  4. Now install the ASCOM Platform. You should not apply any compatibility settings, neither before nor after installation.

Sprawdź ten SP3 czy jest dobrze zainstalowany i to "ONLY" coś musi oznaczać niebagatelnego.

 

Kuba

 

 

Tak właśnie robię, zgodnie z tym opisem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostaje ściągnąć te service packi. Jeśli wtedy też Ci nie pójdzie, to sprawdzę czy mam na dysku te co u siebie instalowałem i Ci podeślę. Pytałem czy odinstalowywałeś bo u siebie musiałem obie wersje zainstalować by ruszyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostaje ściągnąć te service packi. Jeśli wtedy też Ci nie pójdzie, to sprawdzę czy mam na dysku te co u siebie instalowałem i Ci podeślę. Pytałem czy odinstalowywałeś bo u siebie musiałem obie wersje zainstalować by ruszyło.

Też mi przez moment krzyczał że potrzebuje wersję 4 ale po instalacji przestał. Mam nadzieję że to kwestia SP1 do 3.5. Instaluje się i zaraz będę wiedział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.