Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

i koniec kroków bo po instalacji poprawek do windows lapek zdechł . Widocznie coś z nim już jest nie tak (wiek robi swoje). Pozostaje wracać do w miarę nowego lapka i windows 8

Też kiedyś zmagałem się z jakimś "trupem" i odpuściłem. Miałem przenośny dysk, włożyłem go w obudowę/przejściówkę/adapter/ramkę i wkładam w miejsce napędu CD/DVD. Na dysku zainstalowałem XP i w BIOSie przełączam który system ma startować.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dawno mnie nie było na moim wątku :D.

Dziś otrzymałem paczkę od kolegi Amper z OAGiem TS 9mm :D. I już zaczyna się dostrajanie OAGa do tego co mam :D.

Super, że przez przypadek posiadałem pierścień do Canona bo już z jednej strony mogę podłączyć do aparatu :D.

Jeszcze muszę rozwiązać sposób podłączenia korektora i wyciągu :(Adaptacja-DSLR.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierścień do Canona jest zapewne z gwintem M42x1, a ty potrzebujesz M42x0,75 (zwane popularnie T2). M42x1 jest stosowany do starych, manualnych obiektywów.

Do tego OAGa jest taka dedykowana złączka, która zapewnia minimalny backfocus: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6262_EOS-Ring-for-TS-Off-Axis-Guider-TSOAG9-and-TSOAG16.html. W Twoim wypadku nie wiem, czy uda sie zachować 55 mm do MPCC.

Twoje MPCC to wersja mark3, czy starsza? Jeśli starsza, to potrzebujesz dorobić odpowiednią złączkę (np w AK), która zamieni T2 na M48 (taki gwint ma OAG). Ale chyba masz tego mark3, więc możesz po prostu wykręcić ten element z gwintem T2 z korektora, odkręcić pierścień i wkręcić go bezpośrednio do OAGa. Policz tylko, jaka wypadnie odległość do matrycy, żeby zachować 55 mm. Z mojego doświadczenia powiem Ci, że ze starym MPCC niemożliwe jest uzyskanie 55 mm na tym OAGu, a niby wg producenta powinno się dać. Na mark3 powinno się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście na tej łączce http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6262_EOS-Ring-for-TS-Off-Axis-Guider-TSOAG9-and-TSOAG16.htmlmoże się udać zgubić 1 lub 2mm.

Korektor mam III i on ma gwint 2 cale oraz T2 ale myślę, że powinienem użyć 2 cale ze względu na zgubienie kolejnych mm.

 

_MG_0034.jpg

Po prawej stronie widać pierścień nakręcany na draftube z gwintem wew 2"

 

_MG_0035.jpg

Tak wygląda wyciąg (przejściówka do canona idzie do demontażu). Pod przejściówka widać pierścień nakręcany na draftube z gwintem 2"(wew) w który wkręcony jest od środka korektor MPCC Mark III. Z korektora na zewnątrz wystaje tylko gwint T2 (zew).

 

 

pierścień-03.jpg

Po lewo pokazany jest korektor z widocznym gwintem zew T2 oraz kolejnym gwintem 2" na który nakręcony tu akurat jest pierścień. Normalnie ten pierścień jest odkręcony a na gwint nakręcona jest tuleja do draftube.

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo... ten po lewej ma nakręcony pierścień dystansujący, bez którego odległość musi wzrosnąć, tak jak po prawej :)

 

Tylko, że mało gdzie jest napisane jak to liczyć :).

Np: Delta ma coś takiego w opisie: 'Wymaga ściśle określonego 55mm (+/-1mm) odstępu od soczewki korektora do płaszczyzny obrazu oraz co najmniej 20mm zapasu zakresu pracy wyciągu do wewnątrz tubusa." zbyt wiele to mi nie mówi a rysunek i owszem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Sprawdzałem dziś OAG i jak zwykle mi nie wychodzi to podłączenie :D. Nie mogę złapać ostrości na kamerze do guidingu (ORION).

Mam w związku z tym pytanie: Czy ktoś mający Canona oraz taki OAG zakładał redukcje między OAGiem a kamerą ?

Adaptacja-DSLR i kam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta redukcja do Canona to zapewne element służacy do mocowania obiektywów z gwintem M 42 x1 do body Canona. Regulację ostrości, a właściwie wzajemnego polożenia punktu ostrości realizuje się w takim układzie przez wysuwanie i wsuwanie sztyftu z pryzmatem OAGa. Jak tego zakresu brakuje to potrzebna jest przedłużka T2 po między kamerą guidera a OAGiem.

Orion to marka kamer, a jaki model kamery?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulację ostrości, a właściwie wzajemnego polożenia punktu ostrości realizuje się w takim układzie przez wysuwanie i wsuwanie sztyftu z pryzmatem OAGa. Jak tego zakresu brakuje to potrzebna jest przedłużka T2 po między kamerą guidera a OAGiem.

Orion to marka kamer, a jaki model kamery?

I właśnie mi chodzi o to jakiej długości jest wymagana ta redukcja (jeśli w ogóle jest wymagana) skoro nie łapie ostrości.

Maćku nazwa kamerki to Orion StarShoot AutoGuider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to redukcja ma M42x1. Da się ją wkręcić? Tutaj jest krótki gwint, więc może akurat.

Ale najlepszym sposobem byłoby posiadanie takiej złączki: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6262_EOS-Ring-for-TS-Off-Axis-Guider-TSOAG9-and-TSOAG16.htmldedykowanej do OAGa. Zapewni ona minimalny możliwy backfocus. Wadą tej złączki jest to, że jakiś idiota ją tak zaprojektował, że można ją założyć w dowolnej orientacji pomijając tą właściwą (czyli z guiderem skierowanym w dół). Guider wypada albo na lampie, albo pod kątem. U mojej koleżanki tylko w jednej orientacji (z prawej na dole) udało się cudem zmieścić kamerkę (1-2 mm od body!). To była ASI120. SSAG jest podobnej wielkości, wiec może być podobnie. Ale jak będziesz miał pecha, to tego nie złożysz :( Ona ma Canona średniej wielkości, chyba 70D.

canon oag.jpg

 

Idziemy dalej :) U mnie SSAG ostrzył bez żadnej przedłużki, nakręcony na T2. Nie pamiętam, na jakiej wysokości.

 

 

Regulację ostrości, a właściwie wzajemnego polożenia punktu ostrości realizuje się w takim układzie przez wysuwanie i wsuwanie sztyftu z pryzmatem OAGa. Jak tego zakresu brakuje to potrzebna jest przedłużka T2 po między kamerą guidera a OAGiem.

Dokładniej rzecz biorąc przesuwając sztyft (ja to nazywam nogą :) ) ustawiamy odpowiednią głębokość pryzmatu, a ostrość regulujemy przesuwając już sam element z gwintem do kamerki, który przesuwa się po sztyfcie.

 

Kolejna sprawa. SSAG jest kiepski do OAGa, ma słabą czułość. Aby uzyskać w miarę dobry obraz niezbędne jest odjęcie darka. A niestety w Maximie odejmowanie darków (simple auto dark) z niewyjaśnionych przyczyn nie działa akurat z SSAG. Bez darka widać prawie same hotpiksele i maxim głupieje. Dlatego ja zrezygnowałem z SSAG na rzecz Chameleona.

 

Idziemy dalej. Połączenie OAGa i MPCC. Ja bym jednak skorzystał z tego gwintu M48 (filtrowy 2") i nim skręcił korektor z OAGiem. Skoro tym samym gwintem łączysz MPCC z wyciągiem, to trzeba będzie dorobić u Płeszki odpowiedni adapter, który umożliwi skręcenie ze sobą wszystkich trzech elementów. Jest to o tyle ważne, że mocując MPCC z korektorem za pomocą gwintu T2 (poprzez adapter M48/T2) niemożliwe jest zapewnienie wymaganych 55 mm do płaszczyzny matrycy (wbrew zapewnieniem producenta). Trzeba użyć gwintów M48 i zrobić odpowiednią złączkę, która zapewni wymaganą odległość (trzeba policzyć).

 

Tutaj masz rysunek, jak to wygląda u mnie (no, były jakieś drobne zmiany):

post-23971-0-27734000-1386886025.jpg

 

A tu masz wątek, w którym projektowałem ten tor optycznym: http://astropolis.pl/topic/43177-projektowanie-toru-optycznego-dla-oaga/. To nie jest takie łatwe, że kupujesz OAGa i wszystko pasuje. Tu nic nie pasuje i wszystko trzeba dokłądnie dobrać i policzyć. Strasznie upierdliwa sprawa.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwam i mimo, że mam mało czasu to się nie poddaję :)

 

 

Mimo wizyty w Wawie w salonie Delty nie udało się dopasować złączek i sprzęt musiałem zostawić aby koledzy z Delty się tym zajęli. Oby tylko nie było pogody :D

Edytowane przez dargeo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wizyty w Wawie w salonie Delty nie udało się dopasować złączek i sprzęt musiałem zostawić aby koledzy z Delty się tym zajęli. Oby tylko nie było pogody :D

No to jestem ciekawy, czy koledzy z Delty podołają zadaniu :) Ale ja bym się obawiał szczerze mówiąc. A to, że nie uda się połączyć wszystkiego na standardowych złączkach jest jasne jak Słońce, przy takich rzeczach zawsze trzeba coś dorabiać.

 

Ma zapisane że do Newtonów f3,5. W wyciągu sprawdzałem i też się mieści :)

Tu nie chodzi o światłosiłę, czy zmieszczenie do wyciągu. Ten korektor ma bardzo duży backfocus, co oznacza, że musi być bardzo nisko. Większość wyciągów okularowych nie da się tak nisko ustawić. Nie pamiętam, jaki masz wyciąg, ale nawet na niskoprofilowym mogą być problemy. Backfocus 91,5 to o 36,5 więcej, niż mpcc. A to oznacza, że korektor musi być o 36,5 mm niżej, niż mpcc. Kamera będzie nadal na tej samej wysokości, natomiast korektor musi iść w dół.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwam i mimo, że mam mało czasu to się nie poddaję :)

 

 

Mimo wizyty w Wawie w salonie Delty nie udało się dopasować złączek i sprzęt musiałem zostawić aby koledzy z Delty się tym zajęli. Oby tylko nie było pogody :D

 

W takim razie nie sprawdzaj prognozy na sobotę ;) A co do backfocusu.. Liczyłeś zapas przed zakupem, czy będziesz sprawdzał po fakcie? ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takim razie nie sprawdzaj prognozy na sobotę ;) A co do backfocusu.. Liczyłeś zapas przed zakupem, czy będziesz sprawdzał po fakcie? ;)

Oczywiście pogoda jest :) - wcale mnie to nie dziwi bo sprzęt w Wawie :). Backfocus będę sprawdzał po wszystkim :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.