Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ok udało się odpalić nowy kabelek jak tylko zrobię foto dokumentację to wstawię :D

UWAGA - :D jak jest za niskie napięcie zasilania akumulatora to montaż AZ-EQ6 GT strasznie hałasuje (jak by zębatki się wykruszyły) - miałem 5,8V :D

 

Oto zestaw do przygotowania przewodu USB/RS232

zestaw-USB.jpg

W zestawie:

- Konwerter przewód USB - RS232 UART TTL PL2303HX

- Złaczę RJ45 z oprawką

- Cęgi bocznego cięcia

- zaciskarka do RJotek

 

Opis żył w przewodzie USB/RS232:

- czerwony +5V
- zielony TX
- biały RX
- czarny GND

 

Schemat połączenia:

połączenie.jpg

 

Podpinamy do wtyczki RJ45 tylko trzy przewody tzn: zielony, biały, czarny (czerwonego nie podłączamy bo montaż ma swoje zasilanie - poza tym i tak by port USB nie wyrobił )

 

Mam nadzieję że nie jednej osobie to się przyda :D - jak coś służę pomocą

 

Nasz przewodzik podłączamy do gniazda RJ45 w montażu AZ-EQ6 GT zamiast pilota a drugi koniec do portu USB

 

Miałem problem z uruchomieniem tego przewodu ale dzięki pomocy Kuby i Maćka (dziękuje) udało się. :D

Trzeba zainstalować sterowniki do ww przewodu dla Chipu PL2303HX a następnie zainstalować sterownik ASCOMEQMOD ze strony http://eq-mod.sourceforge.net/. Po zainstalowaniu sterownika możemy wybrać montaż ASCOM>>EQMOD ASCOM EQ5/6. Dalej Maciek może dopisać bo sam ustawiał :D (ja nie mam pojęcia)

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - dlaczego to się nazywa USB-RS232?

Czy RS232 to standard połączenia, niekoniecznie musi być zakończony wtyczką RS232?

Nie ma wtyczki RS232 jest wtyczka DB9. RS232 jest magistralą szeregowej transmisji danych

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za moich czasów mówiło się na to port szeregowy tzw. COM a gniazdo zawsze było DB9

Port szeregowy to dużo mniej precyzyjne pojęcie, często jest utożsamiany z RS232, ale w gruncie rzeczy portów szeregowych jest cała masa. Port szeregowy to taki, który przekazuje dane szeregowo, bit po bicie. Większość portów w komputerze to porty szeregowe, np (tak dla zmyłki :) ) USB. http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_szeregowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz jak zaczynałem przygodę z kompami to nie było czegoś takiego jak usb :D były tylko dwa porty szeregowy i równoległy :D

Nawet wtedy port szeregowy był pojęciem niejednoznacznym, bo nawet PS-2 jest portem szeregowym :P . A jak już mówimy o równoległym, to masz na myśli LPT, czy ATA? :P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naski już lepiej nic nie przepowiadaj :D bo chcę ten sprzęt sprawdzić :D . Maciek daleko Ci nie ucieknie orionek :D. Jak wrócę do domu to pomyślę jaki dziś temat zapodać do ćwiczeń :D

 

pogoda3.jpg

 

Muszę się wyprowadzić z Łodzi na południe :D tam są warunki

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka - podczas obracania montaż poleciał mi bezpiecznik we wtyczce (5A) oczywiście sklep mam niedaleko i po kupieniu odpowiednich WT i wymianie znów poleciał :(. Wziąłem miernik i sprawdziłem czy nie ma zwarcia na przewodzie - bez zwarć. Załadowałem 8A i montaż ruszył.

Czy ktoś miał podobny problem? Co prawda teraz chodzi ale to dziwne, że samoistnie się palą topiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała być dziś ładna pogoda w Łodzi :(:(;(

 

Jak żeś sobie już wszystko uzbierał to co się dziwisz, że pogody nie masz. I my przy okazji....

 

:szczerbaty:

 

a tak swoją drogą to zajedź przy najbliższej okazji do Bukowca - tam może jakiś astrofociarz ci pomoże, a ja chętnie obejrzę 'sprzęt zakupiony'

szczegóły na priv

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.