Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut to dla młodzików. Stare dziadki nie dają rady. Mi rozstawienie setupu, wyważenie, podpięcie kabli i ustawienie na biegun zajmuje 20 - 30 minut. Potem jest laptop, ostrzenie, ustawianie na obiekt i kadrowanie, też pewnie z 20 minut. A potem klepię zdrowaśki, żeby guiding dobrze prowadził, żeby wiatru nie było, żeby chmurwy nie przylazły, żeby dziki w zestaw nie wlazły i żeby żadna pijana małpa się na miejscówkę nie przypałętała.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut to dla młodzików. Stare dziadki nie dają rady. Mi rozstawienie setupu, wyważenie, podpięcie kabli i ustawienie na biegun zajmuje 20 - 30 minut. Potem jest laptop, ostrzenie, ustawianie na obiekt i kadrowanie, też pewnie z 20 minut. A potem klepię zdrowaśki, żeby guiding dobrze prowadził, żeby wiatru nie było, żeby chmurwy nie przylazły, żeby dziki w zestaw nie wlazły i żeby żadna pijana małpa się na miejscówkę nie przypałętała.

hahahahaha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut to dla młodzików. Stare dziadki nie dają rady. Mi rozstawienie setupu, wyważenie, podpięcie kabli i ustawienie na biegun zajmuje 20 - 30 minut. Potem jest laptop, ostrzenie, ustawianie na obiekt i kadrowanie, też pewnie z 20 minut. A potem klepię zdrowaśki, żeby guiding dobrze prowadził, żeby wiatru nie było, żeby chmurwy nie przylazły, żeby dziki w zestaw nie wlazły i żeby żadna pijana małpa się na miejscówkę nie przypałętała.

Loki, 5 min to mówiłem tylko o ustawieniu na polarną :). Mi (jestem młody :) ) rozstawienie całego sprzętu, podłączenie, skalibrowanie łącznie z wyjęciem go z samochodu zajmuje ok 40 min. Nastawienie na obiekt, wyostrzenie, odpalenie guidingu, wykadrowanie to ok 30 min (jak nie ma problemów, a są zawsze :) ). Także Tobie idzie to zdecydowanie szybciej, ale masz łatwiej, bo masz mniej sprzętu na "wierzchowcu" :) (uwielbiam to tłumaczenie wg Google Translate :rofl: ).

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel, te 5-7 min to na rozstawienie? :sleepy:

Kilka razy na obozie astronomicznym wynosiłem w 3 osoby cały sprzęt już poskładany i wtedy miałbym szansę konkurować z Tobą w czasie rozstawiania, ale normalnie to nie ma opcji. W tyle czasu, to ja nawet nie zdążę przenieść sprzętu z samochodu na pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam. Ja też odnoszę wrażenie, że to trwa szybciej, ale to złudzenie. Jak zajeżdżam na miejscówkę, gaszę silnik i włączam radio. Mój durny samochód ma tryb oszczędzania aku i radio będzie działać przez 20 minut. Gdy podczas rozstawiania robi się nagle cicho, to znaczy, że 20 minut minęło. Stąd wiem ile mi to zajmuje, bo przecież nie będę sobie czasu mierzył. Mi się wydaje, że upłynęła chwila, ale to jednak trochę trwa. Statyw ustawić, wypoziomować (ja poziomuję, bo mam teren krzywy i muszę go wyrównać). Potem głowica, kamera, przeciwwaga, aparat, potem kable trzeba ładnie ułożyć. Wyważam z kablami i ustawiam polarną. A potem już trzy sekundy - podpinam do aku, kable do lapka i mogę usadzić tłustą dupę w samochodzie. Zwykle zgrywam się z radiem, stąd wiem, że to zajmuje jakieś 20 minut.

 

Edit:

Slew na miejsce kadru też u mnie trwa długo, dlatego np. na Oriona - kawał drogi od polarnej - robię slew łapą :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich niebieskich prowadnicach?

Już tłumaczę - w zakładce "Guide" robiłem jedno zdjęcie "Expose" następnie znajdywałem gwiazdkę (miała ok 15 pix) zaznaczałem ją myszką tak że zaznaczenie mogłem przesuwać (wówczas pojawiała się rączka) i następnie robiłem "Calibrate" po jakimś czasie wyskakiwał mi komunikat (nie pamiętam jaki bo przez przypadek nie zapisałem) na ekranie z gwazdką pojawiała się czerwona łamana kreska i zostały wyświetlone jakieś pozycje 'x i y" i "calibrate" się kończyło (znów był dostepny przycisk "START"

Następnie wybierałem "TRACK" i wowczas rozlegał sie co 1s dzwięk bip oraz komunikat cos w styluy "NO FUNDE"Guide.jpg i montaż nie sledził gwiazdy a raczej nie wiem czy sledził

 

Natomiast linie "crosshairs" te niebieskie myślałem że są od prowadzenia i w przecięciu tych linii powinna być gwiazda

Guide1.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, ja mam sprzęt w 3 kawałkach . Teleskop z kamerą, statyw z głowicą i walizka z elektroniką. Jak mi się śpieszy to po 5-7 mińutach robię slew. Z reguły robię to ciut wolniej dla bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dargeo.
Gwiazdkę do kalibracji i trackingu zaznaczasz kliknięciem myszy, a bez żadnego przesuwania i robienia "rączki." Robisz ekspozycję, klikasz na wybranej gwieździe, następnie robisz kalibrację. Jak skończy robić kalibrację, zaś robisz ekspozycję, klikasz na gwiazdkę, którą chcesz guidować i dajesz "track" a potem "start".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, ja mam sprzęt w 3 kawałkach . Teleskop z kamerą, statyw z głowicą i walizka z elektroniką. Jak mi się śpieszy to po 5-7 mińutach robię slew. Z reguły robię to ciut wolniej dla bezpieczeństwa.

Ja chyba nie będę go rozbierał by być szybszym od was :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dargeo.

Gwiazdkę do kalibracji i trackingu zaznaczasz kliknięciem myszy, a bez żadnego przesuwania i robienia "rączki." Robisz ekspozycję, klikasz na wybranej gwieździe, następnie robisz kalibrację. Jak skończy robić kalibrację, zaś robisz ekspozycję, klikasz na gwiazdkę, którą chcesz guidować i dajesz "track" a potem "start".

To u mnie to nie działało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa mieć fuksa. W polu widzenia guidera, trafić samolot w ciągu 4 sekundowej ekspozycji :)

Te ukośne linie to samolot. Krzyż to krzyż. W środku będzie gwiazda guidująca (jak będziesz miał szczęście i guiding będzie działać jak należy).

Coś musiałeś źle klikać. Procedura jest prosta:

1. Ekspozycja.

2. Klik na wybranej gwieździe.

3. Kalibracja.

4. Ekspozycja

5. Klik na wybranej gwieździe.

6. Tracking

7, 8, 9 i kolejne. Zdrowaśki.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa mieć fuksa. W polu widzenia guidera, trafić samolot w ciągu 4 sekundowej ekspozycji :)

Loki ta fota jest z teleskopu nim odpaliłem guidera

Te ukośne linie to samolot

Tak to samolot :D - zdążyłem sprzęt rozstawić i strzelić pierwsza fotę dla PINPOINTA

Krzyż to krzyż. W środku będzie gwiazda guidująca (jak będziesz miał szczęście i guiding będzie działać jak należy).

U mnie nie było tam gwiazdy :D

Coś musiałeś źle klikać. Procedura jest prosta:

1. Ekspozycja.

2. Klik na wybranej gwieździe.

3. Kalibracja.

4. Ekspozycja

5. Klik na wybranej gwieździe.

6. Tracking

7, 8, 9 i kolejne. Zdrowaśki.

Będę się modlił :D obiecuję :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.