Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze Mateusz jeśli ktoś czegoś nie wie to raczej nie powinien się wypowiadać. Pawel MA siodełko bo kopiował mój setup. Po drugie. To siodełko słuźy do demontażu guidera w czasie transportu i to jest oczywiste dla każdego kto nie ma obserwatorium. Po trzecie wreszcie zastosowanie dovetaila ma sens tylko wtedy, jeśli jest siodełko. Oczywiście jest również prawdopodobne że to ja postradałem zmysły, no ale żona mówi że jeszcze odbieram :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Mateusz jeśli ktoś czegoś nie wie to raczej nie powinien się wypowiadać. Pawel MA siodełko bo kopiował mój setup.

To wskaż mi, gdzie w jego wypowiedzi jest o tym wzmianka:

Najłatwiej to kupić drugiego dovetaila, nawiercić dziury na obejmach teleskopu głównego (od góry) do których przykręcić na sztywno tego dove'a. A do niego przymocować obejmy do guidera.

Ja tu nie widzę niczego, co wskazuje na użycie siodełka. Może po prostu Pav opisał najprostszą konfigurację, a sam używa trochę innej?

To siodełko słuźy do demontażu guidera w czasie transportu i to jest oczywiste dla każdego kto nie ma obserwatorium.

Dla mnie to nie jest oczywiste, a nie mam obserwatorium. Nie widzę sensu (przynajmniej u siebie) na demontaż guidera do transportu. Ja wożę tubę w oryginalnym pudle na tylnym siedzeniu, a na głównej tubie cały czas jest przykręcony guider, który tylko lekko wystaje z pudła (jest ono "uchylone"). Wożę je tak już ponad 2 lata i jestem z tego rozwiązania zadowolony.

Po trzecie wreszcie zastosowanie dovetaila ma sens tylko wtedy, jeśli jest siodełko.

Mylisz się. Ja mam tam dovetaila bez siodełka i jakoś działa. Pav też wyraźnie pisze, żeby przykręcić dovetaila bezpośrednio do obejm teleskopu głównego i guidera. Tu zdjęcie mojego mocowania:

DSC_0326.jpg

Pav proponował podobną konfigurację, z tą różnicą, żeby zamiast obejm regulowanych użyć zwykłych sztywnych dołączonych do refraktora. Tak ja go rozumiem i dla mnie jego opis jest bardzo jasny.

 

Proszę, pokaż jak to u Ciebie wygląda, bo zastosowanie siodełka jak dla mnie właśnie obniży sztywność całości. A już na pewno znacznie zwiększy cenę i nie wiem, czy warto na to wydać tyle kasy. U mnie refraktor siedzi sztywno jak się tylko da, nie ma szans go ruszyć. Gdyby dać obejmy zwykłe zamiast regulowanych, jak to moim zdaniem sugerował Pav, to sztywność niewiele by wzrosła, ale zawsze coś. I to by było najtańsze rozwiązanie za razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak guidowałem refraktorem 70/500 regulowane obejmy musiały być, bo czasami musiałem poszukać gwiazdki do guidowania. Przy 80/400 będzie lepiej bo nieco większy zasięg i nieco większe pole widzenia, więc rozwiązanie z siodełkiem może wystarczyć. Po przejściu na szukaczoguider stosowałem siodełko bo zawsze w polu widzenia były jakieś dostępne gwiazdki. Inna sprawa że pomimo moich super wysiłków przy mocowaniu siodełka w kadrze guidera widziałem zupełnie inny fragment nieba niż w teleskopie :) Regulowane obejmy mocowane jak u Mateusza czyli przez dovetail - nie ma innej opcji. Natomiast w rozwiązaniu z siodełkiem dovetail przykręcony do szukaczoguidera, nie do teleskopu. Ostatecznie OAG, bo w newtonie z blaszaną tubą to się sprawdza najlepiej (u mnie, choć u wielu innych też).

PS - tutaj mój szukaczoguider na siodełku http://astropolis.pl/topic/42140-mleczna-dolina/ :) :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, dlatego się dziwiłem jak i po co do tego refraktora zamocować siodełko. Spokojnie można transportować spięte ze sobą teleskopy. Dlatego proszę Cię wessel, jeśli możesz wrzuć fotki swojego rozwiązania, bo może coś nie przyszło nam do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wskaż mi, gdzie w jego wypowiedzi jest o tym wzmianka:

Ja tu nie widzę niczego, co wskazuje na użycie siodełka. Może po prostu Pav opisał najprostszą konfigurację, a sam używa trochę innej?

Dla mnie to nie jest oczywiste, a nie mam obserwatorium. Nie widzę sensu (przynajmniej u siebie) na demontaż guidera do transportu. Ja wożę tubę w oryginalnym pudle na tylnym siedzeniu, a na głównej tubie cały czas jest przykręcony guider, który tylko lekko wystaje z pudła (jest ono "uchylone"). Wożę je tak już ponad 2 lata i jestem z tego rozwiązania zadowolony.

Mylisz się. Ja mam tam dovetaila bez siodełka i jakoś działa. Pav też wyraźnie pisze, żeby przykręcić dovetaila bezpośrednio do obejm teleskopu głównego i guidera. Tu zdjęcie mojego mocowania:

attachicon.gifDSC_0326.jpg

Pav proponował podobną konfigurację, z tą różnicą, żeby zamiast obejm regulowanych użyć zwykłych sztywnych dołączonych do refraktora. Tak ja go rozumiem i dla mnie jego opis jest bardzo jasny.

 

Proszę, pokaż jak to u Ciebie wygląda, bo zastosowanie siodełka jak dla mnie właśnie obniży sztywność całości. A już na pewno znacznie zwiększy cenę i nie wiem, czy warto na to wydać tyle kasy. U mnie refraktor siedzi sztywno jak się tylko da, nie ma szans go ruszyć. Gdyby dać obejmy zwykłe zamiast regulowanych, jak to moim zdaniem sugerował Pav, to sztywność niewiele by wzrosła, ale zawsze coś. I to by było najtańsze rozwiązanie za razem.

Tak, masz rację w każdym z punktów. Rozwiązanie możesz obejrzeć an mojej stronie www.astrofun.pl

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

może się wypowiem, bo mam wrażenie, że jestem po części twórcą tego zamieszania.

 

Na początku napiszę jak ja mam rozwiązany guidinig:

Na mojej stronie: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/astro-equipment ostatnie zdjęcie w temacie.

Tak jak Maciek napisał - guiduję SZUKACZEM z kamerą Atik Titan, który mam na sztywno (dwoma śrubami przez nawiercony korpus szukacza) mam podłączony do dovetaila (krótkiego - ok 10cm). Do jednej z obejm teleskopu (refraktora) mam przykręcone dwoma śrubami siodło na dovetaila w standardzie Vixen (identyczny przy szukaczu). To połączenie skopiowałem od Maćka i jest dla mnie niezawodne - siedzi cholernie sztywno, gwarantuje powtarzalność ustawienia zarówno kamery jak i kierunku w którym patrzy szukacz (część kadru głównego teleskopu).

 

Koledze dargeo zaproponowałem rozwiązanie z przymocowaniem takiego samego dovetaila (jak ten do którego przykręcony jest jego teleskop) do górnej części obejm i tam zamocowanie 80/400. Jak widać na drugim zdjęciu na ww. stronie - samemu takie rozwiązanie stosowałem z powodzeniem. Nie stosowałem siodełka do 80/400 - chociaż jak widać u Maćka na stronie i takie rozwiązanie pasowało do 80/400 (chociaż obejmy FSQ są troszkę inne od Skaj Łoczerowych)

 

Mateusz - dlaczego napisałem o sztywnym przymocowaniu guidera do obejm a nie za pomocą śrub regulacyjnych? - już tłumaczę - Ty wiesz, jolo wie, wessel wie i wielu innych astrofotografów wie, że sztywność zestawu, który prowadzi na poziomie poniżej 1 px jest kluczowa, poluzowanie jednej ze śrub regulacyjnych musi równać się dokręceniu pozostałych, tak by setup nadal był sztywny. Samemu jak poznawałem tajniki guidowania dziwiłem się, że przy dobrym prowadzeniu miałem na początku ładne gwiazdki... a potem coraz gorsze (chociaż prowadzenie było dobre), ile czasu na tym spędziłem to nie wiem - rozwiązanie okazało się trywialne - wzajemne ugięcia. A to przy zmianie pozycji montażu wyciąg się leciutko poruszył, a to refraktor się delikatuśnie przesunął pod wpływem niskich temperatur itd.

 

Powtórzę jeszcze raz - Ty to wiesz i wiesz jaki to efekt powoduje - kolega dargeo - nie wie tego - chcę skompletować super docelowy setup a nie zna podstaw, tak się nie da. Ok, przy sztywnym osadzeniu guidera może mieć problem z gwiazdą - to nie wybierze inny obiekt i się NAUCZY co to znaczy robić zdjęcia a później bierze się za modyfikacje.

Niech pamięta o dokręcaniu śrubek.. bo nawet niedokręcona śrubka od wyciągu guidera może za przeproszeniem "zjebać" sesję.

 

Rozwiązań jest tyle ile ludzi i każdy będzie radził - że jemu działa, ale weźmy poprawkę, że wielu z nas swoje aktualne rozwiązanie wypracowało po latach nauki i poznawaniu własnego setupu. Dajmy chłopakowi takie rozwiązanie, które pozwoli zacząć przygodę z astrofotografią a nie z frustracją.

 

Ze swojej strony mogę zaproponować rozwiązanie, które sam użytkowałem - powiesić 80/400 w sztywnych obejmach na dovetailu przymocowanym w górnej części obejm głównego teleskopu.

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo wam pokażę jak wszystko będzie zmontowane u mnie, ale na dzień dzisiejszy okazuje się, że szyna od tuby http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/plytka-mocujaca-do-montazu-sx-2661,d640.html nie pasuje do gniazda na montażu (po prostu szok). Muszę zakupić nową szynę.

Paweł wiem, że sztywność ma wielkie znaczenie bo nie od dziś robię zdjęcia z długim czasem naświetlania :) a do tego jestem majsterklepka :D wiec zawsze coś sobie wymyślę ;)

Wessel ;) twoja rada odnośnie zasilania była słuszna. Mój zasilacz powodował jakieś szpilki (zobaczyłem to dopiero na oscyloskopie) po podłączeniu do akumulatora wszystko zaczęło poprawnie chodzić (hahaha dwa dni zmarnowałem)

Wessel dziękuję ci za pomoc i sorki, że dzwoniłem ale szlag mnie trafiał bo nic mi nie działało tak jak powinno - po prostu montaż głupiał.

Teraz kolejna sprawa - gwiazda w 80/400 jest sporej wielkości (większa od kwadratu, którym zaznacza się gwiazdę) czy to nie będzie przeszkadzać przy guidowaniu?

Początki są trudne ale wczoraj nawet aparat podłączyłem do tuby :D zaraz sprawdzę co wyszło.

A i jeszcze jedno "RADOCHA" :D widziałem wczoraj Jowisza :D i jego 3 księżyce :D rewelacja i oczywiście zrobiłem zdjęcie naszego księżyca (może to nie jest jakaś super fota ale to pierwsze zdjęcie na tym setupie )

 

_MG_7859-Moon1.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo wam pokażę jak wszystko będzie zmontowane u mnie, ale na dzień dzisiejszy okazuje się, że szyna od tuby http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/plytka-mocujaca-do-montazu-sx-2661,d640.html nie pasuje do gniazda na montażu (po prostu szok). Muszę zakupić nową szynę.
To nie są dobre szyny, kup zwykłego dovetaila http://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-21-cm,d715.html - najłatwiej go zmodyfikować.
Paweł wiem, że sztywność ma wielkie znaczenie bo nie od dziś robię zdjęcia z długim czasem naświetlania :)
No i dobrze, szybko jednak się nauczysz, że coś sztywnego w fotografii naziemnej (nawet z długim czasem naświetlania) jest w astrofotografii giętkie. Tutaj czasy i do 30min na klatkę dochodzą (choć najpopularniejszy czas to 10min). :-)

Ale przynajmniej wiesz na co zwrócić uwagę.

A i jeszcze jedno "RADOCHA" :D widziałem wczoraj Jowisza :D i jego 3 księżyce :D rewelacja
Super - pierwsze obserwacje :-) Jowisz ma ich dużo więcej, chociaż dobrze widoczne są 4... zatem jeden Ci się musiał schować :-)
i oczywiście zrobiłem zdjęcie naszego księżyca (może to nie jest jakaś super fota ale to pierwsze zdjęcie na tym setupie )
Pierwsze koty za płoty :-) Przyłóż się bardziej do ustawienia ostrości - ale księżyc fajny :-)

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są dobre szyny, kup zwykłego dovetaila http://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-21-cm,d715.html

Myślałem o takiej szynie http://www.uniwersal.eu/?p=productsMore&iProduct=335&sName=szyna-montazowa-dovetail-32-cm nawet 2 sztuki potrzebuję :)

 

 

No i dobrze, szybko jednak się nauczysz, że coś sztywnego w fotografii naziemnej (nawet z długim czasem naświetlania) jest w astrofotografii giętkie. Tutaj czasy i do 30min na klatkę dochodzą (choć najpopularniejszy czas to 10min). :-)Paweł

Myślę, że będzie sztywno

 

 

...Jowisz ma ich dużo więcej, chociaż dobrze widoczne są 4... zatem jeden Ci się musiał schować :-)Pierwsze koty za płoty :-) Przyłóż się bardziej do ustawienia ostrości - ale księżyc fajny :-)

Jeden mi umknął, bo był blisko Jowisza ( na zdjęciu jest widoczny). Co do ostrości to na szybko wszystko było składane. Miałem tylko 4 godziny na zapoznanie się ze sprzętem na dworze a ciepło nie było :) więc zmarzłem jak diabli :)

 

Zastanawiam się nad sterowaniem montażem z programu Stellarium bo sobie zainstalowałem ten programik i jest rewelacyjny :) Nie dziwcie się,że tak się cieszę ale dla mnie to wszystko jest nowe :D "DZIECKO" :D

 

A i jeszcze jedno pytanie czy do fotografii nocnego nieba montaż ma pracować jako AZ czy EQ? bo na początku wyświetla się pytanie na pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie proponowałbym kupować tych - mają spore ugięcia skrętne - przy lekkich podmuchach wiatru teleskop będzie Ci się bujał. To tak a'propo sztywności :-)

Im lepsze kupisz tym będą miały mniejsze ugięcia.

Myślę, że będzie sztywno
Ok :-)

 

Jeden mi umknął, bo był blisko Jowisza ( na zdjęciu jest widoczny). Co do ostrości to na szybko wszystko było składane. Miałem tylko 4 godziny na zapoznanie się ze sprzętem na dworze a ciepło nie było :) więc zmarzłem jak diabli :)
W zimę masz wiele ciekawych obiektów do fotografowania, więc proponuję zaznajomić się z zimnem :-D chyba, że będziesz zdalnie obsługiwał setup (np. via teamviewer)

Dopóki nie zautomatyzowałem sobie setupu to pamiętam noce na których się marzło do szpiku kości - ale satysfakcja pozostała :-)

Zastanawiam się nad sterowaniem montażem z programu Stellarium bo sobie zainstalowałem ten programik i jest rewelacyjny :) Nie dziwcie się,że tak się cieszę ale dla mnie to wszystko jest nowe :D "DZIECKO" :D
Nigdy nie kierowałem przez stellarium więc nie doradzę czy dobrze trafia. Proponuję jednak prowadzić przez Cartes Du Ciel lub Sky Chart (jak to się teraz nazywa) - ma wbudowany moduł do obsługi montaży. Przez długi czas go używałem aż przesiadłem się na MaximaDL i z czystym sumieniem mogę polecić.

A i jeszcze jedno pytanie czy do fotografii nocnego nieba montaż ma pracować jako AZ czy EQ? bo na początku wyświetla się pytanie na pilocie.
Montaż, który kupiłeś jest montażem paralaktycznym (equatorial mount - EQ), służącym do kontrowania ruchu obrotowego ziemi (przy poprawnym ustawieniu na biegun) + możliwość wykorzystania go jako montaż azymutalny (AZ), czyli poruszający się lewo-prawo, góra-dół.

Jak myślisz, którą opcję trzeba wybrać do fotografii?

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie proponowałbym kupować tych - mają spore ugięcia skrętne - przy lekkich podmuchach wiatru teleskop będzie Ci się bujał. To tak a'propo sztywności :-)

Im lepsze kupisz tym będą miały mniejsze ugięcia.Ok :-)

Paweł czy ta szyna co ty proponowałeś jest szersza? bo jeśli tak to rozumiem, że ugięcia skrętne są na pewno mniejsze natomiast jeśli są tej samej szerokości to czemu sądzisz że jest gorsza? (pomijamy długość) Obróbka cieplna powinna być jednakowa.

 

 

Cyt.:Montaż, który kupiłeś jest montażem paralaktycznym (equatorial mount - EQ), służącym do kontrowania ruchu obrotowego ziemi (przy poprawnym ustawieniu na biegun) + możliwość wykorzystania go jako montaż azymutalny (AZ), czyli poruszający się lewo-prawo, góra-dół.

Jak myślisz, którą opcję trzeba wybrać do fotografii?

 

 

A jak myślisz :D skąd ja mam to wiedzieć - inaczej bym nie pytał :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł czy ta szyna co ty proponowałeś jest szersza? bo jeśli tak to rozumiem, że ugięcia skrętne są na pewno mniejsze natomiast jeśli są tej samej szerokości to czemu sądzisz że jest gorsza? (pomijamy długość) Obróbka cieplna powinna być jednakowa.
Jak pomijamy długość to nie odpowiem Ci na to pytanie. Nie znam się na obróbce cieplnej, ale używałem dwa te dovetaile 21 i 32cm. Z doświadczenia wiem, że 32 mm (jak do siodła przymocujesz w środku szyny) to się trzęsie dużo bardziej niż 21cm.

 

Jak masz możliwość (a z tego co wiem - w AZ-EQ6 jest siodło z podwójnym mocowaniem - Vixen i Losmandy) to proponuję zainwestować w szynę w systemie Losmandy - jest o wiele sztywniejsza, np. http://deltaoptical.pl/dovetail-baader-planetarium-3-250-mm,d1857.html

 

Guider możesz już powiesić na zwykłym dovetailu.

A jak myślisz :D skąd ja mam to wiedzieć - inaczej bym nie pytał :D
A ja myślę, że wpisanie "montaż paralaktyczny" w gugle, kliknięcie na pierwszy link (wikipedia) i przeczytanie zdania "Montaż paralaktyczny stosowany jest do długoczasowej fotografii nieba" zajęło mi nie dłużej niż 1 min :-)

 

Ale odpowiadając na twoje pytanie - musisz wybrać EQ :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pomijamy długość to nie odpowiem Ci na to pytanie. Nie znam się na obróbce cieplnej, ale używałem dwa te dovetaile 21 i 32cm. Z doświadczenia wiem, że 32 mm (jak do siodła przymocujesz w środku szyny) to się trzęsie dużo bardziej niż 21cm.

 

Jak masz możliwość (a z tego co wiem - w AZ-EQ6 jest siodło z podwójnym mocowaniem - Vixen i Losmandy) to proponuję zainwestować w szynę w systemie Losmandy - jest o wiele sztywniejsza, np. http://deltaoptical.pl/dovetail-baader-planetarium-3-250-mm,d1857.html

 

Guider możesz już powiesić na zwykłym dovetailu.

I z pierwszym zdaniem się zgadzamy :). Natomiast ta szyna http://deltaoptical.pl/dovetail-baader-planetarium-3-250-mm,d1857.html jest zdecydowanie szersza bo 3" przez co i sztywniejsza ale cena powala :D toć to tylko kawałek aluminium :D

 

 

A ja myślę, że wpisanie "montaż paralaktyczny" w gugle, kliknięcie na pierwszy link (wikipedia) i przeczytanie zdania "Montaż paralaktyczny stosowany jest do długoczasowej fotografii nieba" zajęło mi nie dłużej niż 1 min :-)

 

Ale odpowiadając na twoje pytanie - musisz wybrać EQ :-)

Jak by wszystko sprawdzać w Google to nie byłyby potrzebne fora :D bo nikt by nie pytał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, wracając w jednym zdaniu do mocowania guidera myślę, że każdy z nas miał trochę racji, co Pav ładnie pokazał :)

A dargeo, jeśli chodzi o sterowanie ze Stellarium, to działa ono w zasadzie tak samo, jak z Cartes du Ciel, przy czym Stellarium jest bardziej "user frendly" :) (choć ma mniejszą bazę obiektów). Stellarium dobrze działa z montażami SW i trafia jak trzeba. Jest tylko jedno niedopracowanie (dotyczy na pewno HEQ5, co do innych to nie wiem) polegające na tym, ze znaczek pokazujący położenie montażu jest troszkę w innym miejscu, niż celuje montaż (ale jak klikasz w jakiś punkt, to montaż ustawia się dokładnie na niego, choć znacznik tego nie potwierdza). W CdC i Stellarium jest to dokładnie tak samo, bo to kwestia sterownika montażu. Problem bierze się w uproszczeniu z tego, że przy odczytywaniu współrzędnych z montażu program interpretuje jego współrzędne jako inne, niż są, z czego robi się pewien offset (ale to niewielka różnica). To tak dla ścisłości :) .

 

Pisałeś też o tym, że masz w guiderze gwiazdki większe, niż kwadracik do zaznaczania. To jest po prostu niemożliwe w nieuszkodzonym teleskopie. Mam nadzieję, że ustawiłeś ostrość? Przy prawidłowej ostrości gwiazda powinna być małym punkcikiem na kilka pikseli, a nie wielkim plackiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dargeo, jeśli chodzi o sterowanie ze Stellarium, to działa ono w zasadzie tak samo, jak z Cartes du Ciel, przy czym Stellarium jest bardziej "user frendly" :) (choć ma mniejszą bazę obiektów). Stellarium dobrze działa z montażami SW i trafia jak trzeba. Jest tylko jedno niedopracowanie (dotyczy na pewno HEQ5, co do innych to nie wiem) polegające na tym, ze znaczek pokazujący położenie montażu jest troszkę w innym miejscu, niż celuje montaż (ale jak klikasz w jakiś punkt, to montaż ustawia się dokładnie na niego, choć znacznik tego nie potwierdza). W CdC i Stellarium jest to dokładnie tak samo, bo to kwestia sterownika montażu. Problem bierze się w uproszczeniu z tego, że przy odczytywaniu współrzędnych z montażu program interpretuje jego współrzędne jako inne, niż są, z czego robi się pewien offset (ale to niewielka różnica). To tak dla ścisłości :) .

To postaram się uruchomić na Stellarium - podoba mi się to zwłaszcza, że poznaję przy okazji niebo.

 

Pisałeś też o tym, że masz w guiderze gwiazdki większe, niż kwadracik do zaznaczania. To jest po prostu niemożliwe w nieuszkodzonym teleskopie. Mam nadzieję, że ustawiłeś ostrość? Przy prawidłowej ostrości gwiazda powinna być małym punkcikiem na kilka pikseli, a nie wielkim plackiem.

Kwadrat w PHD Guiding ma wielkość na mym monitorze 1cm x1cm a gwiazda wystawała poza niego - możliwe, że coś się przestawiło - pewności nie mam, ale sprawdzę przy następnej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdka prawidłowo wyostrzona powinna mieć 1x1mm :) . A jak coś, to wielkość kwadratu ustawiasz parametrem "searche region" czy jakoś tak. Tylko pamiętaj, ze duży kwadrat może mieć problemy, gdy wlezie do niego druga gwiazda, bo PHD może między nimi przeskakiwać. Ja zwiększyłem kwadrat o jakieś 20% i jest fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdka prawidłowo wyostrzona powinna mieć 1x1mm :) . A jak coś, to wielkość kwadratu ustawiasz parametrem "searche region" czy jakoś tak. Tylko pamiętaj, ze duży kwadrat może mieć problemy, gdy wlezie do niego druga gwiazda, bo PHD może między nimi przeskakiwać. Ja zwiększyłem kwadrat o jakieś 20% i jest fajnie.

Sprawdzę parametry i ustawię tak jak u Ciebie. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.