Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ta gwiazda na guiderze jest napewno ostra? SW 80/400 wymaga sporej przedłuzki do kamery żeby złapać punkt ostrosci, może po prostu tego Ci brak?

 

Mam jako przedłużkę, nasadkę kątową (pryzmat) Sky-Watcher 90 st. 1,25" http://deltaoptical....-125,d1666.html i gwiazda na niej jakoś super ostra nie była ale wcześniej ostrzyłem na księżyc i było ok.

Jaką masz przedłużkę? bo podobno wystarcza ok 40mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz Ci napisał, że najłatwiej to zastosować przedłużkę 40mm a nie jakieś kątówki :-)

 

w PHD gwiazda jest malutka - średnica 1-2mm więc musisz dążyć do czegoś takiego. W każdym bądź razie jak jest taka rozlana to nie jest to dobry objaw. Ja stawiam, że to przez pryzmat.

 

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz Ci napisał, że najłatwiej to zastosować przedłużkę 40mm a nie jakieś kątówki :-)

 

w PHD gwiazda jest malutka - średnica 1-2mm więc musisz dążyć do czegoś takiego. W każdym bądź razie jak jest taka rozlana to nie jest to dobry objaw. Ja stawiam, że to przez pryzmat.

 

Paweł

 

Więc muszę kupić odpowiednią przedłużkę i mam nadzieję, że 40mm wystarczy. Przy okazji :) mówiłem już, że kątówka jest do obserwacji :)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargeo, widzę na giełdzie, że dałeś ogłoszenie o zakupie dovetaila. Ja bym proponował Ci kupienie tego losmandy, a jeśli nie, to vixena ale 21 cm (zamiast 32). Krótszy dovetail jest mniej podatny na skręcanie, które w tym długaśnym 32 cm będzie widoczne. Ja mam 32 cm i widzę wyraźnie, że jest to błąd, bo jest on bardzo podatny na skręcanie. Wiele osób decydowało się na 21 cm zamiast 32 cm.

 

I jeszcze jadna uwaga. Będzie potrzebował 2 dovetaile - jeden dla teleskopu głównego (losmandy lub vixen), oraz jednego do mocowania guidera (wystarczy vixen). Zwróć uwagę, że losmandy ma 25 cm, więc chyba jeśli go kupisz, to dla guidera będziesz potrzebować kupić 31 mm i go przyciąć do 25 cm (lub tylko nawiercić nowe otwory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargeo, widzę na giełdzie, że dałeś ogłoszenie o zakupie dovetaila. Ja bym proponował Ci kupienie tego losmandy, a jeśli nie, to vixena ale 21 cm (zamiast 32). Krótszy dovetail jest mniej podatny na skręcanie, które w tym długaśnym 32 cm będzie widoczne. Ja mam 32 cm i widzę wyraźnie, że jest to błąd, bo jest on bardzo podatny na skręcanie. Wiele osób decydowało się na 21 cm zamiast 32 cm.
hmmm Deja Vu? :-)

 

No tak - jak dwie osoby napiszą to samo to jest większa moc przekonywania :-D

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że Twój post był niewystarczający, bo i tak kolega chce kupić 32 cm :) . Może teraz się to zmieni. Jak nie, to znajdziemy kogoś trzeciego :)

 

32cm ma iść do przycięcia i na górę pod 80/400 natomiast 25cm 3" na dół pod teleskop 8"800mm.

Jeszcze jedno mnie zastanawia - czy obejmy od mego teleskopu będą do tego pasować bo nie są okrągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że jeszcze nie uruchomiłem obracania montażem z kompa. Kamerka działa i prowadzenie chyba też ciężko sprawdzić bo gwiazd nie ma. Z pilota wszystko chodzi idealnie :)

 

Stellarium połączone do montażu - Nareszcie jakiś sukces :) tylko jeszcze nie wiem jak to obsługiwać bo po naciśnięciu SLEW w Stellarium montaż obraca się o 180 stopni

PHD1.jpg

Stellarium1.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciśnięcie Slew powoduje (a raczej powinno, bo ja temu przyciskowi nie ufam) ustawienie teleskopu na wpisane wyżej współrzędne. Jest natomiast dużo wygodniejsza i praktyczniejsza metoda. Jeśli twój teleskop ma na liście nr 1 (a pewnie ma), to naciskając CTRL+1 montaż ustawia się na zaznaczony obiekt, a naciskając ALT+1 montaż ustawia się na środek pola widzenia. To wystarcza do wygodnego użytkowania :)

 

PS mam nadzieję, że to coś w okienku PHD to nie jest zmasakrowana gwiazda :)

PS2 jest już wersja 2 programu PHD. Na razie beta, ale warto ją ściągnąć, bo oferuje 10x więcej możliwości. Choć może dla Ciebie, jako początkującego lepsza będzie wersja 1 (ale 2 też jest bardzo prosta w obsłudze) :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciśnięcie Slew powoduje (a raczej powinno, bo ja temu przyciskowi nie ufam) ustawienie teleskopu na wpisane wyżej współrzędne. Jest natomiast dużo wygodniejsza i praktyczniejsza metoda. Jeśli twój teleskop ma na liście nr 1 (a pewnie ma), to naciskając CTRL+1 montaż ustawia się na zaznaczony obiekt, a naciskając ALT+1 montaż ustawia się na środek pola widzenia. To wystarcza do wygodnego użytkowania :)

Tak działa - dziękuję :)

Natomiast jest jedna ciekawostka :D mam ustawiony montaż na wschód bo tak mam okna , a kursor położenia montażu jest na północy :D i co przestawię montaż po zwolnieniu hamulca to jednocześnie przestawia się kursor montażu.

 

 

PS mam nadzieję, że to coś w okienku PHD to nie jest zmasakrowana gwiazda :)

PS2 jest już wersja 2 programu PHD. Na razie beta, ale warto ją ściągnąć, bo oferuje 10x więcej możliwości. Choć może dla Ciebie, jako początkującego lepsza będzie wersja 1 (ale 2 też jest bardzo prosta w obsłudze) :) .

Nie to nie jest zmasakrowana gwiazda a okno ok 0,5 km dalej w którym pali się swatało :). Niestety Gwiazd brak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, myśl perpektywicznie. Tak jak rozmawialismy- warto pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu sterowania montażem, guidingu, ostrzenia itp. Zastanów się na kupnem Maxima. To JEST WYDATEK ale... Zdecydowanie warto jeśli zamierzasz na serio zajmować się astrofotografią. Rozwiązanie " wielu klocków" - coś do akwizycji, PHD guiding, Stellarium do GoTo - to potencjalne źródło kłopotów i straconego cennego czasu sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, myśl perpektywicznie. Tak jak rozmawialismy- warto pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu sterowania montażem, guidingu, ostrzenia itp. Zastanów się na kupnem Maxima. To JEST WYDATEK ale... Zdecydowanie warto jeśli zamierzasz na serio zajmować się astrofotografią. Rozwiązanie " wielu klocków" - coś do akwizycji, PHD guiding, Stellarium do GoTo - to potencjalne źródło kłopotów i straconego cennego czasu sesji.

Wszystko w swoim czasie ;) teraz są święta więc wydatków i tak jest sporo :)

A tak przy okazji to co mam wybrać ? http://www.cyanogen.com/ bo nie bardzo wiem czy to ma być MAXIM DL?

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak działa - dziękuję :)

Natomiast jest jedna ciekawostka :D mam ustawiony montaż na wschód bo tak mam okna ,

Możesz przybliżyć co to znaczy, że masz montaż ustawiony na wschód?...

i dodam, tak od siebie - przez okno nie robi się zdjęć :-)

 

dargeo, ja na prawdę proponuję byś poczytał o astrofotografii, bo zaraz zaczniesz rzucać pytaniami "jak to działa" czy "Jak to ustawić".

Poczytaj sobie co jest kluczowe do astrofotografii, co musi być spełnione by zacząć zbierać materiał, jak ustawić na biegun (i co najważniejsze jak go zidentyfikować na niebie - nie w stellarium), jak poprawnie ustawić montaż, jak wyważyć osie montażu i wiele innych zagadnień.

Dobrą składnicą wiedzy jest www.celestia.pl to właśnie ludzie, którzy się znają napisali dla ludzi takich jak Ty aby nie pisać 1000 razy tego samego,

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/prowadzenie-guiding-montazy-za-pomoca-phd/ tutaj masz tutka Riklaunima odnośnie PHD - przeczytaj!

 

Poza tym na tym forum jest takie cykl Jacka Bobowika (jcbo) - Od Laika do Astrofotografika, przeczytaj to koniecznie, bo to lektura obowiązkowa.

 

Ludzie tutaj są skorzy do pomocy, ale jak wykażesz odrobinę dobrej woli i samemu też poszukasz tej wiedzy... i piszę to całkiem serio.

 

Wszystko w swoim czasie ;) teraz są święta więc wydatków i tak jest sporo :)

A tak przy okazji to co mam wybrać ? http://www.cyanogen.com/ bo nie bardzo wiem czy to ma być MAXIM DL?

Celowałbym w MaximDL v5 wersja DSLR lub PRO (tylko te dwie mają obsługę DSLR)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przybliżyć co to znaczy, że masz montaż ustawiony na wschód?...

i dodam, tak od siebie - przez okno nie robi się zdjęć :-)

Wiem, że przez okno nie robi się zdjęć i wiem, że trzeba sporo się nauczyć dlatego siedzę w domu i testuję sprzęt by nie marznąc na dworze - to chyba jasne? O wiele trudniej jest samemu dochodzić do jakiejś praktyki bo większość ludzi pisze skrótami (dla nich to jest bardzo proste) a ja muszę to przełożyć na praktykę bo nikt mi nie pokaże jak to działa - to chyba też jasne?

 

Co znaczy montaż na wschód? to znaczy, że klin jest skierowany na wschód - nie wiem czy ten klin ma jakieś znaczenie ale wygląda, że ma skoro na mapie nieba ten klin wskazuje północ (ale o tym nie wiem bo nikt mi nie powiedział).

 

 

dargeo, ja na prawdę proponuję byś poczytał o astrofotografii, bo zaraz zaczniesz rzucać pytaniami "jak to działa" czy "Jak to ustawić".

Poczytaj sobie co jest kluczowe do astrofotografii, co musi być spełnione by zacząć zbierać materiał, jak ustawić na biegun (i co najważniejsze jak go zidentyfikować na niebie - nie w stellarium), jak poprawnie ustawić montaż, jak wyważyć osie montażu i wiele innych zagadnień.

Dobrą składnicą wiedzy jest www.celestia.pl to właśnie ludzie, którzy się znają napisali dla ludzi takich jak Ty aby nie pisać 1000 razy tego samego,

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/prowadzenie-guiding-montazy-za-pomoca-phd/ tutaj masz tutka Riklaunima odnośnie PHD - przeczytaj!

 

Poza tym na tym forum jest takie cykl Jacka Bobowika (jcbo) - Od Laika do Astrofotografika, przeczytaj to koniecznie, bo to lektura obowiązkowa.

 

Ludzie tutaj są skorzy do pomocy, ale jak wykażesz odrobinę dobrej woli i samemu też poszukasz tej wiedzy... i piszę to całkiem serio.

Mam wielką wolę szukania i szukam ale jak wiesz internet to nie tylko wiedza to także rzeczy nieprzydatne, które i tak się czyta będąc laikiem - chyba się zgodzisz ?

Dla mnie też sporo rzeczy jest prostych i banalnych ale mimo tego nie każę innym szukać po sieci rozwiązań bo nic nie zastąpi nauczyciela i dialogu z nim ;) i w tym wypadku tłumaczę im do skutku by zrozumieli.

Odnośnie tego tutka http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/prowadzenie-guiding-montazy-za-pomoca-phd/ to czytałem go i jest oki tylko tam nie jest napisane, że szpilki w zasilaczu mogą powodować blednę działanie całego sterowania, więc skąd ma ktoś o tym wiedzieć???

 

 

Co do programu polegam na Tobie i innych forumowiczach i zakupię ten program

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jest jedna ciekawostka :D mam ustawiony montaż na wschód bo tak mam okna , a kursor położenia montażu jest na północy :D i co przestawię montaż po zwolnieniu hamulca to jednocześnie przestawia się kursor montażu.

Jeśli jesteś w pozycji paralaktycznej, to jest coś tak oczywistego, jak ustawienie na biegun (mam nadzieję, że wiesz co to?!). Jeśli tylko testujesz w domu, to postaw po prostu montaż, aby lunetka celowała z grubsza na północ i wszystko się będzie zgadzać. Mam też nadzieję, że wiesz, że montaż przed włączeniem powinieneś ustawić w "pozycji startowej", czyli prętem przeciwwag w dół, a teleskopem na północ. Jeśli zrobisz te 2 rzeczy, to będzie się z grubsza zgadzać położenie znacznika w stellarium z rzeczywistością (żeby coś było dokładnie, to trzeba oczywiście alignu na gwiazdach). Nie wiem tylko, czy ten montaż nie ma czasem "znacznika zaparkowania", co oznacza, że sam wie, gdzie jest pozycja startowa i nie trzeba jej ustawiać przed włączeniem. Jeśli ma taką funkcję, to jedyne co trzeba zrobić to postawić go w kierunku północnym.

Jeśli jesteś w pozycji azymutalnej, to teoretycznie ustawienie klinu (czy to na północ, czy na wschód) nie ma znaczenia, bo poprawna orientacja ustali się podczas alignu, ale jeśli testujesz w domu bez alignu, to powinieneś też wtedy montaż dać na północ, bo to domyślne położenie montażu.

 

Widzę, że system podwójnych enkoderów działa, jak powinien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś w pozycji paralaktycznej, to jest coś tak oczywistego, jak ustawienie na biegun (mam nadzieję, że wiesz co to?!). Jeśli tylko testujesz w domu, to postaw po prostu montaż, aby lunetka celowała z grubsza na północ i wszystko się będzie zgadzać. Mam też nadzieję, że wiesz, że montaż przed włączeniem powinieneś ustawić w "pozycji startowej", czyli prętem przeciwwag w dół, a teleskopem na północ. Jeśli zrobisz te 2 rzeczy, to będzie się z grubsza zgadzać położenie znacznika w stellarium z rzeczywistością (żeby coś było dokładnie, to trzeba oczywiście alignu na gwiazdach). Nie wiem tylko, czy ten montaż nie ma czasem "znacznika zaparkowania", co oznacza, że sam wie, gdzie jest pozycja startowa i nie trzeba jej ustawiać przed włączeniem. Jeśli ma taką funkcję, to jedyne co trzeba zrobić to postawić go w kierunku północnym.

Jeśli jesteś w pozycji azymutalnej, to teoretycznie ustawienie klinu (czy to na północ, czy na wschód) nie ma znaczenia, bo poprawna orientacja ustali się podczas alignu, ale jeśli testujesz w domu bez alignu, to powinieneś też wtedy montaż dać na północ, bo to domyślne położenie montażu.

 

Widzę, że system podwójnych enkoderów działa, jak powinien :)

Teraz rozumiem :) czyli klin ma znaczenie :) dziękuję - prosta informacja a cieszy :)

 

Oczywiście jak będę sprzęt ustawiał w plenerze to nie omieszkam go ustawić na gwiazdę polarną za pomocą lunetki ale w domu to tylko orientacyjnie na północ by było prościej i szybciej. Podobno też można ustawiać za pomocą innych gwiazd ale to już w dalszej części mojej nauki :)

Oczywiście interesuje mnie też jaka metoda ustawiania na biegun północny jest najdokładniejsza i najprostsza zarazem :) - jeśli to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że przez okno nie robi się zdjęć i wiem, że trzeba sporo się nauczyć dlatego siedzę w domu i testuję sprzęt by nie marznąc na dworze - to chyba jasne? O wiele trudniej jest samemu dochodzić do jakiejś praktyki bo większość ludzi pisze skrótami (dla nich to jest bardzo proste) a ja muszę to przełożyć na praktykę bo nikt mi nie pokaże jak to działa - to chyba też jasne?

dargeo, po pierwsze ja nie piszę, żebyś nie pytał - pytaj a my postaramy Ci się odpowiedzieć (wielu z nas jak zaczynało nie miało praktycznie w ogóle pomocy). Ale jeżeli pytasz o coś co można sprawdzić w guglach w ciągu chwili to trochę irytuje, a w głowie zaczynają się pojawiać myśli, że traktujesz nas jako personalną encyklopedię i helpdesk - a z tego co piszesz - tak nie jest.

 

A jeśli chodzi o okno to uwierz - spotkałem się z przypadkiem próby robienia zdjęć przez okno - więc wolałem uprzedzić.

 

 

Mam wielką wolę szukania i szukam ale jak wiesz internet to nie tylko wiedza to także rzeczy nieprzydatne, które i tak się czyta będąc laikiem - chyba się zgodzisz ?

Dlatego też podałem Ci materiały w których masz informacje pewne i prawdziwe. Wiele Ci wyjaśnią i odpowiedzą na wiele z pytań, które masz bądź mogą Ci się pojawić.

 

Dla mnie też sporo rzeczy jest prostych i banalnych ale mimo tego nie każę innym szukać po sieci rozwiązań bo nic nie zastąpi nauczyciela i dialogu z nim ;) i w tym wypadku tłumaczę im do skutku by zrozumieli.

Ale nauczyciel również zadaje innym zadania do samodzielnej pracy, bo taka wg mnie najwięcej nauczy a nie klepanie nauczyciela.

 

Odnośnie tego tutka http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/prowadzenie-guiding-montazy-za-pomoca-phd/ to czytałem go i jest oki tylko tam nie jest napisane, że szpilki w zasilaczu mogą powodować blednę działanie całego sterowania, więc skąd ma ktoś o tym wiedzieć???

Widzę, że bardzo kategorycznie podchodzisz do tego co napisałem - albo pytać, albo nie pytać w ogóle. Nie ma co się obrażać.

Żaden tutorial nie wyjaśni Ci takich rzeczy i od tego jest nasza wspólna wiedza by rozwiązać takie problemy.

 

dargeo, pytaj a my pomożemy Ci problem rozwiązać, tutaj na pewno otrzymasz pomoc i pomożemy Ci robić fajne zdjęcia. Ale gdy samemu dojdziesz do jakiegoś rozwiązania to zobaczysz jak to cieszy :-)

 

Co do programu polegam na Tobie i innych forumowiczach i zakupię ten program

MaximDL jest bardzo złożonym oprogramowaniem i wg mnie powinieneś zostawić ten zakup na przyszłość. Zacznij robić zdjęcia i guidować przy pomocy PHD. A później - jak już poznasz zasady to zainwestuj w Maxima. To takie moje zdanie.

 

Ach i niedługo uda Ci się uruchomić setup i zaczniesz zbierać materiał. Już teraz radzę poczytać o sposobach stakowania i obróbki zdjęć :-)

 

I na prawdę trzymam kciuki, żeby udało Ci się jak najszybciej uruchomić sprzęt i zacząć robić zdjęcia :-)

 

Oczywiście interesuje mnie też jaka metoda ustawiania na biegun północny jest najdokładniejsza i najprostsza zarazem :) - jeśli to możliwe.

http://astropolis.pl/topic/39853-sposoby-ustawiania-montazu-na-biegun/

 

:-)))

 

Z życzeniami Wesołych Świąt

Paweł :-)

 

PS

Widzę, że tylko ja marudzę i zachęcam do samodzielności :-) To się zamykam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.