Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że przez okno nie robi się zdjęć i wiem, że trzeba sporo się nauczyć dlatego siedzę w domu i testuję sprzęt by nie marznąc na dworze - to chyba jasne?
No akurat nie jasne, patrząc po pytaniach jakie zadajesz nie dziwię się, że ktoś mógł pomyśleć, że tak właśnie robisz :)

 

Dargeo piszę to z życzliwością i proszę Cię nie odbieraj tego źle: niestety łatwo jest pomylić ogromny entuzjazm i chęć chłonięcia wiedzy z lenistwem i ignoranctwem - dlatego może nie do końca trafne było pisanie, że google jest do bani bo koledzy na forum wiedzą lepiej. Pewnie i wiedzą, ale chcieliby mieć przeświadczenie, że nie odwalają za Ciebie całej roboty. Na razie przypominasz kogoś kto kupił auto i nie wie do końca gdzie jest przód gdzie tył. Mówiąc krótko i po męsku: RTFM, a jak czegoś nie łapiesz to pytaj. Będę pierwszym, który będzie chciał Ci pomóc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie ile czasu marnujecie na pisanie ze Google to czy Google tamto :D. Te wszystkie artykuły, które np. przytacza Paweł ja już przeczytałem i to po kilka razy. Nie zrozumcie mnie źle, że jestem leniwy czy coś w tym stylu, po prostu ciężko jest to wszystko połączyć w całość jeśli nie wiesz od czego zacząć. Jak wiem co szukać i co mogę osiągnąć to robię wszystko by to zrealizować. Dla was moje durne pytania wydają się jako lenistwo a tak nie jest. Jeszcze raz podkreślam nic nie zastąpi dialogu.

Kiedyś jak się spotkamy to na pewno nie skończy się na jednym piwie , które razem wypijemy :D w ramach wdzięczności :D. Przy okazji taka ciekawostka: skoro wątek jest tak banalny to czemu ma ponad tysiąc wyświetleń w kilka dni :)?

:D By nie było nieporozumień Informuję :D, że fotografią zajmuję się od dziecka (amatorsko) - takie hobby :D, przez szybę też robię zdjęcia ale zazwyczaj z filtrem polaryzacyjnym :), dość dobrze śmigam w PS i DSS. Do pełni szczęścia brakowało mi jakiegoś zestawu który podąża za gwiazdą :)

Tak czy inaczej jestem miło do was nastawiony (skrzynka piwa się szykuje) :piwa: i jak się spotkamy to może się okaże, że wcale nie jestem taki durny na jakiego wyglądam :Beer: zadając swoje pytania :)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu ciężko jest to wszystko połączyć w całość jeśli nie wiesz od czego zacząć.
Prawda prawda :)
Kiedyś jak się spotkamy to na pewno nie skończy się na jednym piwie , które razem wypijemy :D w ramach wdzięczności :D. Przy okazji taka ciekawostka: skoro wątek jest tak banalny to czemu ma ponad tysiąc wyświetleń w kilka dni :)?
Sępy się zleciały, żeby Cię rozszarpać ;)
:D By nie było nieporozumień Informuję :D, że fotografią zajmuję się od dziecka (amatorsko) - takie hobby :D, przez szybę też robię zdjęcia ale zazwyczaj z filtrem polaryzacyjnym :), dość dobrze śmigam w PS i DSS. Do pełni szczęścia brakowało mi jakiegoś zestawu który podąża za gwiazdą :)
I bardzo dobrze, ja też cykam od lat szczenięcych, też amatorsko :) Dobrze że masz doświadczenie w fotografii "ziemskiej", pewnie przyda Ci się tak z... strzelam, 1/10 tej wiedzy :D
Tak czy inaczej jestem miło do was nastawiony (skrzynka piwa się szykuje) :piwa: i jak się spotkamy to może się okaże, że wcale nie jestem taki durny na jakiego wyglądam :Beer: zadając swoje pytania :)
Miejmy nadzieję, że będzie okazja :)

Wesołych Świąt :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem połączyć w inny sposób przewody by nie musieć doprowadzać trzech przewodów USB do kompa to połączyłem je przy montażu i przesłałem jednym przewodem do kompa - niestety nie działa. Moje pytanie co może być nie tak? Czy ktoś stosował takie połączenie??? W załączniku schemat blokowy :D mojego połączenia

 

PS. nie pisać, że na schemacie zasilanie jest niepodłączone :D :D :D

!!! nie zwróciłem uwagi, że zmienił się port na konwerterze USB/RS232 (obecnie jest to port 23) tak więc montaż działa a pozostałe urządzenia nie działają (kamera i 7d)

Schemat-połączeń.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz dobry hub? I najlepiej, jakby był aktywny. A tak poza tym, to nie potrzebujesz kabla od kamerki do montażu, bo guiding można puszczać przez ASCOM. Nie wiem, jak to jest przy AZ-EQ6, ale zazwyczaj nie jest też potrzebny pilot, tylko od razu podłącza się montaż do komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz dobry hub? I najlepiej, jakby był aktywny. A tak poza tym, to nie potrzebujesz kabla od kamerki do montażu, bo guiding można puszczać przez ASCOM. Nie wiem, jak to jest przy AZ-EQ6, ale zazwyczaj nie jest też potrzebny pilot, tylko od razu podłącza się montaż do komputera.

HUB jest dobry ale nie jest to aktywny HUB. Wyczytałem, że kabel do kamerki się podłącza - i zawsze można mieć podgląd po USB co kamerka widzi. Z tym brakiem pilota to muszę sprawdzić bo tylko przeszkadza :)

 

A, i przy okazji maximdl też działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję od lat taki układ i to na kablu USB z przedłużaczem. Trzeba drivery i urządzenia zainstalować każde osobno i odpalić na krótkim kablu . Potem podłączyć huba i po kolei podłączać urządzenia i kontrolować ich działanie. Któreś z kolei nie zadziała. Tak na oko zasilanie kamery przez hub jest trochę ryzykowne, ale powinno działać. Mój system po podłączeniu Atlasa ( USB), montażu ( przez konwerter Moxa) i kamery zaprotestował, jak mu podłączyłem kamerę z zasilaniem przez USB. Komunikat systemowi Windows coś w rodzaju " Za mała moc zasilania USB do prawidłowej pracu urządzenia" . Pierwszy raz coś takiego widziałem, ale pojawiło się kilka razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem, że kabel do kamerki się podłącza - i zawsze można mieć podgląd po USB co kamerka widzi.

 

No ale bez USB to kamerka w ogóle by nie działała. A bez ST-4 można spokojnie guidować i przy okazji odpada jeden z kabli.

I najlepiej zrób tak, jak napisał Maciek: podłączaj po kolei elementy. Może być tak, że aparat i kamerka wymagają dla siebie zbyt dużo mocy i coś ci krzaczy. A huba aktywnego można dostać za ~ 30 zł w pierwszym lepszym sklepie komputerowym, jeśli dalej będą problemy. Na początek dobre i to do rozwiązania problemów.

Skoro w montażu jest RJ-45, to będzie potrzebny kabel EQMOD jak do HEQ5. Zresztą, od razu podrzucę linka, jak zrobić sobie samemu taki kabel: http://astropolis.pl/topic/36230-eqdir-w-wersji-pierro-astro-za-13-ceny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w montażu jest RJ-45, to będzie potrzebny kabel EQMOD jak do HEQ5. Zresztą, od razu podrzucę linka, jak zrobić sobie samemu taki kabel: http://astropolis.pl/topic/36230-eqdir-w-wersji-pierro-astro-za-13-ceny/

Wydaje mi się, że EQMOD nie jest potrzebny - rolę konwertera sprawuje pilot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że EQMOD nie jest potrzebny - rolę konwertera sprawuje pilot

 

Ale wtedy można zrezygnować z pilota i dwóch kabli i zastąpić go jednym. Tu chodzi o uproszczenie i wyeliminowanie niepotrzebnych elementów. A takim jest pilot, który dodatkowo przy bardzo niskiej temperaturze i wilgoci mógłby sprawić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy można zrezygnować z pilota i dwóch kabli i zastąpić go jednym. Tu chodzi o uproszczenie i wyeliminowanie niepotrzebnych elementów. A takim jest pilot, który dodatkowo przy bardzo niskiej temperaturze i wilgoci mógłby sprawić problem.

 

Paweł są inne wejścia - rozumiesz? chyba że trzeba się podpiąć pod gniazdo guidera (patrz wcześniejszy rysunek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości - jestem Kuba :icon_razz: .

Chyba nie do końca się rozumiemy. Robisz sobie taki kabel, który z jednej strony ma USB, który wpinasz do komputera, a z drugiej RJ45, który wpinasz w miejsce na pilot do montażu. I więcej kabli do montażu nie podpinasz (nie licząc zasilania oczywiście).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości - jestem Kuba :icon_razz: .

Chyba nie do końca się rozumiemy. Robisz sobie taki kabel, który z jednej strony ma USB, który wpinasz do komputera, a z drugiej RJ45, który wpinasz w miejsce na pilot do montażu. I więcej kabli do montażu nie podpinasz (nie licząc zasilania oczywiście).

Kuba sorki za imię :D strój mikołaja mnie zmylił :D

Odnośnie tego kabla - rozumiem, że w tym kablu jest jakaś elektronika czy nic w nim nie ma???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba lutować :) zrobi się - ale to troszkę później. Najważniejsze jest teraz wszystko uruchomić pod jednym programem, i nawet mogę pominąć kwestię przewodów. Bardzo bym chciał zobaczyć jak to wszystko działa w plenerze a puki nie będę pewny co do działania to nie ma sensu bym to targał na testy plenerowe bo lepiej w domu sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba lutować :) zrobi się - ale to troszkę później

 

lutować dużo nie trzeba ;)

wystarczy kupić kabelek i zacisnąć wtyczkę RJ45

na PL2303 (zainstaluje się jako inny COM po wpięciu w inny port USB)

http://www.ebay.com/itm/USB-to-RS232-TTL-Serial-Cable-Adapter-Module-FTDI-Chipset-FT232-USB-Computer-HE-/141142469544?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20dcbf2ba8

lub na FT232 (zawsze ten sam COM w dowolnym porcie USB)

http://www.ebay.com/itm/6pin-FTDI-FT232RL-USB-to-Serial-adapter-module-USB-TO-TTL-RS232-Arduino-Cable-/221318358453?pt=US_Parallel_Serial_PS_2_Cables_Adapters&hash=item33879a25b5

lub moduł i wlutować 4 przewody

http://www.ebay.com/itm/FT232RL-USB-To-Serial-Adapter-Module-USB-TO-232-Download-Cable-For-Arduino-/281157340820?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4176488e94

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłączałem bardzo podobną konfigurację do HUBa za 20 zł i działała. Nie zasilałem go nawet. Miałem wtedy podpięty HEQ5 przez konwerter, Nikona, SSAG (klon QHY5) i ATM focuser. Konwerter deklarował zaledwie jakieś 30mA poboru prądu, aparat nic, a jedynie SSAG chciał 350mA. Czyli wszystko sie miescilo bez zasilania HUBa, bo wtedy jest w sumie 500mA do dyspozycji. Dopiero jak chciałem podłączyć kamerkę Chameleona, to ona chciała całe 500mA i musialem podpiąć zsilanie do huba. Mozesz u siebie te pobory pradu sprawdzic w menedzerze urzadzen.

 

Jesli chodzi o podłączenie montazu z pominieciem pilota, jak to proponują koledzy, to warto to dobrze przemyslec. Jesli bedziesz urzywal setupu tylko do astrofoto całą noc, to jak najbardziej mozna sie pozbyc pilota, ale jesli chcesz tez co nieco popatrzec, to bez pilota jest to bardzo upierdliwe.

 

Puki nie masz zrobionego kabelka aby podlaczyc montaz bez pilota, to mozesz sprobowac sterowac montazem w trybie, gdy pilot jest jakby przezroczysty (od strony softu dziala jakby pilota nie bylo). Jest do tego w pilocie funkcja PC direct mode. Po jej wlaczeniu wszystkie sygnaly przechodza przez pilot jakby go nie bylo. Mozesz wtedy pobawic sie oprogramowaniem EQMod. Daje ono znacznie wiecej mozliwosci, niz glupie sterowanie ze Stellarium :) Jest tylko jedna niewygoda, ze jak bys chcial poruszac montazem recznie, to trzeba to robic myszka i patrzec na monitor, a wiec wizual wtedy odpada. Przeloczenie sie na zwykly tryb z pilotem tez nie jest prosty, bo cale GOTO "trzyma" komputer i po "aktywowaniu" pilota trzeba by od nowa alignowac GOTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłączałem bardzo podobną konfigurację do HUBa za 20 zł i działała. Nie zasilałem go nawet. Miałem wtedy podpięty HEQ5 przez konwerter, Nikona, SSAG (klon QHY5) i ATM focuser. Konwerter deklarował zaledwie jakieś 30mA poboru prądu, aparat nic, a jedynie SSAG chciał 350mA. Czyli wszystko sie miescilo bez zasilania HUBa, bo wtedy jest w sumie 500mA do dyspozycji. Dopiero jak chciałem podłączyć kamerkę Chameleona, to ona chciała całe 500mA i musialem podpiąć zsilanie do huba. Mozesz u siebie te pobory pradu sprawdzic w menedzerze urzadzen.

Pewnie mam chusteczkowego HUBa - zmieni się go i zobaczę.

 

 

Jesli chodzi o podłączenie montazu z pominieciem pilota, jak to proponują koledzy, to warto to dobrze przemyslec. Jesli bedziesz urzywal setupu tylko do astrofoto całą noc, to jak najbardziej mozna sie pozbyc pilota, ale jesli chcesz tez co nieco popatrzec, to bez pilota jest to bardzo upierdliwe.

 

Puki nie masz zrobionego kabelka aby podlaczyc montaz bez pilota, to mozesz sprobowac sterowac montazem w trybie, gdy pilot jest jakby przezroczysty (od strony softu dziala jakby pilota nie bylo). Jest do tego w pilocie funkcja PC direct mode. Po jej wlaczeniu wszystkie sygnaly przechodza przez pilot jakby go nie bylo. Mozesz wtedy pobawic sie oprogramowaniem EQMod. Daje ono znacznie wiecej mozliwosci, niz glupie sterowanie ze Stellarium :) Jest tylko jedna niewygoda, ze jak bys chcial poruszac montazem recznie, to trzeba to robic myszka i patrzec na monitor, a wiec wizual wtedy odpada. Przeloczenie sie na zwykly tryb z pilotem tez nie jest prosty, bo cale GOTO "trzyma" komputer i po "aktywowaniu" pilota trzeba by od nowa alignowac GOTO.

U mnie w pilocie nie trzeba włączać funkcji PC direct mode a i tak działa. Na dzień dzisiejszy uczę się MAXIMa DL i wszystko w nim działa aczkolwiek nie wiem jak sterować ręcznie montażem :D (mogę tylko na mapie) a wiem, że jest gdzieś taka funkcja bo przez moment ją miałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez PC direct mode tez da sie sterowac - poprzez sterownik Celestron Scope Driver. Ale to sterowanie jest mniej funkcjonalne. Jest tez drobna niedorobka z systemem J2000 i JNow, ktora objawia sie tym, ze znacznik teleskopu jest w ciut innym miejscu niz celuje montaz i jest problem np z centrowaniem kadru z Maxima. Mozliwe, ze to przypadlosc tylko HEQ5, a mozliwe ze wszystkich SW. W kazdym razie zaleta tego sterownika jest to, ze info o GOTO "trzyma" pilot i mozna z niego wymiennie kozystac. Ten sterownik nie umozliwia tez parkowania, a wiec do zdalnych zastosowan odpada.

 

Aby poloczyc sie przez sterownik EQMod trzeba wlaczyc funkcje PC direct mode lub podlaczyc kabelek z kompa do montazu (bez pilota). EQMod daje wieksze mozliwosci (poprawnie dzialaja wspolzedne, jest parkowanie i wiele wiele innych), ale wtedy konfiguracje "trzyma" komputer i aby przejsc na sterowanie pilotem trzeba jeszcze raz alignowac goto.

 

Jesli chodzi o sterowanie reczne z maxima, to masz je w zakladce "telescope" sa tam takie przyciski z nswe itp. Ale ja w zasadzie nie widze sensu ich uzywania, bo jak podpinasz kamere, to obraz nie jest live i ciezko jest dobrac wlasciwy ruch montazu. Ja steruje go z mapy, a na koniec za pomocom "point telescope here" dostawiam go precyzyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.