Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A co a czemu? :)

 

Bo w maximie jak ustawiam fokuser, to mimo tego że ma zapisane 10 kroków do wykonania to on (maxim) sobie robi ponad 40 expozycju a nawet i więcej bo dalej nie liczyłem. A ostrości brak

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo musi sobie ją rozostrzyć żeby znaleść początek krzywej. Następnie ją wyznacza aż do miejsca gdzie uzyska podobny FWHM jak w punkcie startowym, aproksymuje wyniki i oblicza minimum. Zwiększ krok to będzie mniej ekspozycji, obecnie każesz mu robić zjdęcia co 10 kroków silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo musi sobie ją rozostrzyć żeby znaleść początek krzywej. Następnie ją wyznacza aż do miejsca gdzie uzyska podobny FWHM jak w punkcie startowym, aproksymuje wyniki i oblicza minimum. Zwiększ krok to będzie mniej ekspozycji, obecnie każesz mu robić zjdęcia co 10 kroków silnika.

Na ile mam zwiększyć mu krok? Czy wiesz około ilu zdjęć ma wykonać maxim by ustawiła się ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile mam zwiększyć mu krok? Czy wiesz około ilu zdjęć ma wykonać maxim by ustawiła się ostrość?

 

To już musisz raczej dobrać eksperymentalnie, to zależy od tego o ile realnie przemieszcza się twój wyciąg gdy silnik wykonuje pojedynczy krok oraz światłosiły układu. Jeżeli udało Ci się wykonać krzywą w całości i maxim odnalazł optimum to wiesz ile pomiarów musiał wykonać. Proporcjonalnie zwiększ krok by uzyskać tyle pomiarów ile chciałbyś mieć.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To już musisz raczej dobrać eksperymentalnie, to zależy od tego o ile realnie przemieszcza się twój wyciąg gdy silnik wykonuje pojedynczy krok oraz światłosiły układu. Jeżeli udało Ci się wykonać krzywą w całości i maxim odnalazł optimum to wiesz ile pomiarów musiał wykonać. Proporcjonalnie zwiększ krok by uzyskać tyle pomiarów ile chciałbyś mieć.

Za wiele to mi nie mówi :D - pozostaje metoda prób i błędów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele to mi nie mówi :D - pozostaje metoda prób i błędów

 

No mniej więcej tak :) Jeżeli maxim miał krok na 10 i wykonał 50 pomiarów to zwiększając krok do 20 wykona 25, zwykłe proporcje ;) Oczywiście gęściej wykonane pomiary dadzą dokładniejszy pomiar, ale również zależy od stabilności nieba, seeingu itd itd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No mniej więcej tak :) Jeżeli maxim miał krok na 10 i wykonał 50 pomiarów to zwiększając krok do 20 wykona 25, zwykłe proporcje ;) Oczywiście gęściej wykonane pomiary dadzą dokładniejszy pomiar, ale również zależy od stabilności nieba, seeingu itd itd :)

 

przy kolejnej pogodnej nocy znów sprubuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była wyjątkowo pogodna i zarazem pierwsza od kilkunastu tygodni noc, w którą można było focić. Zaowocowało to między-innymi pierwszymi zdjęciami komety ale też pokazało jak zachowuje się sprzęt po ostatniej modyfikacji.

Po zmontowaniu wszystkiego w całość okazało się, że prawie znikły problemy z rozjechanymi gwiazdkami po rogach zdjęć oraz znikły pacmany. Mam nadzieję jeszcze doprowadzić sprzęt do uzyskiwania lepszych obrazów :). By pokazać jak wyglądają obecnie gwiazdy po rogach kadu wstawiam wczorajsze zdjęcie M45.

 

M45v2.jpg

 

Szkoda, że osiąganie w miarę należytego poziomu zdjęć zajmuje tyle czasu. Ale niestety skoro się praktycznie do wszystkiego samemu dochodzi to widocznie tak musi to wyglądać.

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc od uwagę skalę trudności Twojego setup-u versus warunki pogodowe, posuwasz się w całkiem ekspresowym tempie. Dla mnie gwiazdki śliczne. Brawo!

 

A apropos pogodnej nocy, to tam u Ciebie łba nie urywało? U mnie też było ładnie, ale wichura była straszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc od uwagę skalę trudności Twojego setup-u versus warunki pogodowe, posuwasz się w całkiem ekspresowym tempie. Dla mnie gwiazdki śliczne. Brawo!

 

A apropos pogodnej nocy, to tam u Ciebie łba nie urywało? U mnie też było ładnie, ale wichura była straszna.

 

Wiało jak cholera ale na szczęście działkę mam przy lesie, który to idealnie chronił przed porywami wiatru.

 

Dzięki temu, że wiało to przejrzystość była 100% :) - warunki idealne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rozdwojone więc nie ma innej możliwości ;) Nikt by sobie programem nie wygenerował takich "brzydkich" spajków by zepsuć sobie tandetną widokówkę :P

Rozdwojenie pewnie spowodowane jest stakowaniem. Dzięki za dobitną ocenę zdjęcia "tandetna widokówka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdwojenie jest spowodowane tym, że ramiona pająka masz ustawione nie w jednej linii. Sorry, to nie efekt stacku, trenuję temat kolimacji i rozdwojonych spajków od miesięcy.

 

Jak chcesz zrób test: ustaw aparat na wprost wlotu tuby, zrób zdjęcie pająka (prześwietl żeby było widać pająk), wrzuć do dowolnego programu graficznego i poprowadź linie po pająku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdwojenie pewnie spowodowane jest stakowaniem. Dzięki za dobitną ocenę zdjęcia "tandetna widokówka"

 

Nie zrozumiałeś mnie, każde zdjęcie ze sztucznymi spajkami czy innymi bajerami sztucznie dodającymi do zdjęcia coś czego tam nie ma segreguję sobie w głowie jako "widokówka z Krupówek". Czy to podciąganie gwiazdek by były lepsze niż wyszły z matrycy, czy sztuczne eksponowanie czegoś co na stacku ledwie co się zarejestrowało. U Ciebie jest w pełni naturalna fotka z pokazanymi niedoskonałościami układu i to ma dla mnie dużo wyższą wartość. Widać postęp i ciężką pracę którą wkładasz w hobby i to się liczy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdwojenie jest spowodowane tym, że ramiona pająka masz ustawione nie w jednej linii. Sorry, to nie efekt stacku, trenuję temat kolimacji i rozdwojonych spajków od miesięcy.

 

Jak chcesz zrób test: ustaw aparat na wprost wlotu tuby, zrób zdjęcie pająka (prześwietl żeby było widać pająk), wrzuć do dowolnego programu graficznego i poprowadź linie po pająku.

Ok - tak zrobię bo nie wiedziałem o tym. Rozumiem że blaszka pająka nie jest równoległa do osi optycznej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.