Jump to content

Recommended Posts

Oto co wyszłoGroup1web.jpg

PS szyny nie przyszły - grrrrryyyyyy

Edited by dargeo

Jak robione było to zdjęcie? Jeśli na statywie bez prowadzenia, to raczej nic lepszego nie uzyskasz. Problem jest taki, że obiektywy mają w rogach zniekształcony obraz, co nie przeszkadza bardzo na pojedynczych klatkach, ale przy stackowaniu zdjęć na których obiekt był różnie położony względem środka kadru nie da się idealnie spasować do siebie zdjęć, bo są one zniekształcone w różnych miejscach. Też miałem taki efekt na zdjęciach ze statywu.

Ale inna sprawa, że musisz nauczyć się obrabiać zdjęć, bo stackwanie to tylko początek. Stack daje niezbalansowane kolory i źle dobrane wypełnienie histogramu. Musisz te kolory sam zbalansować i wyciągnąć obraz, żeby nie był taki ciemny. To takie podstawy obróbki, potem dochodzą różne "magiczne sztuczki" :)

Edited by MateuszW

To nie jest kwestia obiektywu a programu. W DSS ten problem nie występuje, więc stawiam na to, że coś źle ja robię w maxim dl.

MateuszW zobacz sobie wcześniej na zdjęcie wykonane z jednej klatki (RAW)

Wrzuć też zdjęcie z DSS. Ja miałem właśnie taki efekt (trochę mniejszy, ale analogiczny) właśnie w DSS (wtedy maxima nie znałem nawet). Pojedynczy raw niczego nie mówi w tej kwestii, bo tu chodzi o zniekształcenia, które nie psują bezpośrednio gwiazdy, a zmieniają geometrię zdjęcia (prawdopodobnie to sprawka dystorsji). Nie jestem pewny tej teorii, ale u mnie przynajmniej, wszystko na to wskazywało.

Napisz, czym robiłeś to zdjęcie.

Wrzuć też zdjęcie z DSS. Ja miałem właśnie taki efekt (trochę mniejszy, ale analogiczny) właśnie w DSS (wtedy maxima nie znałem nawet). Pojedynczy raw niczego nie mówi w tej kwestii, bo tu chodzi o zniekształcenia, które nie psują bezpośrednio gwiazdy, a zmieniają geometrię zdjęcia (prawdopodobnie to sprawka dystorsji). Nie jestem pewny tej teorii, ale u mnie przynajmniej, wszystko na to wskazywało.

Napisz, czym robiłeś to zdjęcie.

W DSS 15LF, 9DF 15x15s + 9x15s f2,8 Iso800 17mm EOS7D Plik wynikowy prawie 150MB

Może z tego nie da się więcej zrobić.

http://www.sendspace.pl/file/185707124b3c199a4f7d3cd

Ale ze statywu, jak się domyślałem?

Oczywiście :)

Przeglądnąłem 11 stron, poczytam potem dokładniej, bo i dla mnie rady kolegów będą cenne, ale rzec muszę, że to się nazywa dopiero skok na głęboką wodę.

Zmieńcie nazwę wątku na: "Z laika w astrofotografa w..." no właśnie. Zobaczymy w ile. Na początek można użyć parafrazy i wstawić "80 dni" :)

Przeglądnąłem 11 stron, poczytam potem dokładniej, bo i dla mnie rady kolegów będą cenne, ale rzec muszę, że to się nazywa dopiero skok na głęboką wodę.

Zmieńcie nazwę wątku na: "Z laika w astrofotografa w..." no właśnie. Zobaczymy w ile. Na początek można użyć parafrazy i wstawić "80 dni" :)

I to wielki skok :).

W założeniu właśnie tak ma być aby pokazać jak zacząć od zera i w jednym miejscu.

:) czy w 80 dni? ... hym :D to się okaże :)

Trzymam kciuki. Sam jestem ciekaw jak wiele czasu Ci to zajmie.

A tytuł "W 80 dni z laika w astrofotografika" brzmi nieźle, przyznacie :)

Edited by Loki
  • Like 1

Będę się starał by jak najszybciej posiąść wiedzę :)

A tytuł brzmi ciekawie :D - ale jeszcze sprzęt nie jest skompletowany :) może dzisiaj będzie :) (wstawię fotki)

PS. Właśnie dostałem informację, że przyszła przesyłka z szynami :) po powrocie z pracy składam całość :)

Edited by dargeo

To ja się podepnę. Czy oprócz przywołanego powyżej cyklu Jacka Bobowika możecie polecić jeszcze inne, podobne kompendium dla osób rozpoczynających zabawę w astrofoto? Zależy mi na tym, żeby w jednym miejscu był jak największy przekrój informacji, bo jednak skakanie po różnych wątkach na forach dyskusyjnych, to nie to samo co kompendium 'od A do Z'. A może doświadczeni koledzy polecą jakąś literaturę w tym zakresie? Czy raczej w tej dziedzinie czytanie nie ma sensu i lepiej uczyć się wyłącznie poprzez doświadczenie (czyli błędy :) ) ?

Szyny dostarczone. Z racji tego, że jak szukałem informacji o nich to nie mogłem znaleźć wszystkich informacji postanowiłem pokazać zdjęcia jak to wygląda w wyraźnych fotografiach :) Mam nadzieję, że przyda to się komuś tak jak mi by się przydało.Dovetail-32cm-SW-EQ5-EQ6web1.jpgDovetail-32cm-SW-EQ5-EQ6web2.jpgDovetail-32cm-SW-EQ5-EQ6web3.jpg

Szyna celestrona w standardzie losmandy jest potężna i na pewno nie będzie się uginać pod moim zestawem :)

Uniwersalna-szyna-montażowa-CGE-Celestron1.jpgUniwersalna-szyna-montażowa-CGE-Celestron2.jpgUniwersalna-szyna-montażowa-CGE-Celestron3.jpg

Biorę się za skręcanie :)

HAHA i oczywiście muszą być akurat takie śruby, których nie posiadam :) załamka

Obejmy-GSO-i-szyna-GSO.jpg

Gwint w środku jest gwintem calowym (fotograficzny)

Średnica zewnętrzna - 1/4" (6,350mm)
Średnica rdzenia - 4,724mm
Skok - 20 zwoi/cal - 1,270mm

natomiast gwinty po bokach są gwintami M6. Gwint na dole obejmy też jest gwintem M6

Oczywiście którego nie mam? calowego brak :D:D

Edited by dargeo

Tyle zainteresowania wokół twojego wątku,było tyle osób zaczynających podobnie jak Ty i nie spotkałem się z takim odzewem...

Tyle zainteresowania wokół twojego wątku,było tyle osób zaczynających podobnie jak Ty i nie spotkałem się z takim odzewem...

To dobrze, że jest taki odzew. Należy w tym miejscu podziękować wszystkim forumowiczom, którzy się udzielają oraz tym, którzy znajdują tu coś dla siebie.

Ważne pewnie jest też to, że zwykły zjadacz chleba stawia pierwsze kroki w astrofotografii - taka historia początkującego. Przypuszczam, że o wiele więcej osób ma takie problemy jak ja.

To dobrze, że jest taki odzew. Należy w tym miejscu podziękować wszystkim forumowiczom, którzy się udzielają oraz tym, którzy znajdują tu coś dla siebie.

Ważne pewnie jest też to, że zwykły zjadacz chleba stawia pierwsze kroki w astrofotografii - taka historia początkującego. Przypuszczam, że o wiele więcej osób ma takie problemy jak ja.

Zgadza się,zaczynałem podobnie jak Ty,od laika.Tylko jakimi zasadami, kryteriami kierują się forumowicze, że niektórym pomagają,a posty innych osób też pytających przechodzą bez żadnego odgłosu?

Astrofotografia to trudny i mimo wszystko drogi kawałek chleba,ale mam wrażenie ze mimo wszystko jest zachowany podział miedzy "Canonowców" i tych z kamerami stricte do astro-foto.

Co mam na myśli? A mianowicie to ,że np ktoś wstawia fajną fotkę plejad i nie ma żadnej odp,za godzinę pojawia się fotka podobna dużo gorsza jakościowo,ale wykonana lepszym setupem i nagle jest wielki bumm i zachwyt.

....Może sam kiedyś tego doświadczysz....

Edited by majronx

Zgadza się,zaczynałem podobnie jak Ty,od laika.Tylko jakimi zasadami, kryteriami kierują się forumowicze, że niektórym pomagają,a posty innych osób też pytających przechodzą bez żadnego odgłosu?

Astrofotografia to trudny i mimo wszystko drogi kawałek chleba,ale mam wrażenie ze mimo wszystko jest zachowany podział miedzy "Canonowców" i tych z kamerami stricte do astro-foto.

Co mam na myśli? A mianowicie to ,że np ktoś wstawia fajną fotkę plejad i nie ma żadnej odp,za goidzę pojawia się fotka podobna dużo gorsza jakościowo,ale wykonana lepszym setupem i nagle jest wielki bumm i zachwyt.

Sam jestem posiadaczem dwóch canonów ale miałem też okazję pracować na nikonie dlaczego padło na canona nie będę się wywodził bo to nie jest ważne, faktem jest, że sam będę robił zdjęcia aparatem.

Osobiście nie stosuję podziałów na to czy tamto, bo wszyscy mają to co lubią i na co ich stać a jeśli mam oceniać czyjeś fotografie to robię to bardzo delikatnie. Moje fotografie mimo, że są dalekie od doskonałości uznaję za dobre i mi się podobają i chyba to jest najważniejsze. Oczywiście cały czas dążę do doskonałości, ale na to potrzeba czasu i pomocy innych osób (czyt. forumowiczów).

Sam jestem posiadaczem dwóch canonów ale miałem też okazję pracować na nikonie dlaczego padło na canona nie będę się wywodził bo to nie jest ważne, faktem jest, że sam będę robił zdjęcia aparatem.

Osobiście nie stosuję podziałów na to czy tamto, bo wszyscy mają to co lubią i na co ich stać a jeśli mam oceniać czyjeś fotografie to robię to bardzo delikatnie. Moje fotografie mimo, że są dalekie od doskonałości uznaję za dobre i mi się podobają i chyba to jest najważniejsze. Oczywiście cały czas dążę do doskonałości, ale na to potrzeba czasu i pomocy innych osób (czyt. forumowiczów).

Ja też to robię dla własnej satysfakcji i przyjemności. Jestem skromny i nigdy nie popadam w samozachwyt wykonanych zdjęć i swoich umiejętności.Daleko mi do forumowiczów,którzy są jednymi z najlepszych w Polsce...wg mnie oczywiście.

Co mam na myśli? A mianowicie to ,że np ktoś wstawia fajną fotkę plejad i nie ma żadnej odp,za godzinę pojawia się fotka podobna dużo gorsza jakościowo,ale wykonana lepszym setupem i nagle jest wielki bumm i zachwyt.

Wyśle że zaobserwowana prawidłowości nie jest związana z setupem a raczej z ludźmi którzy publikują - musisz mieć na uwadze że wile osób zna się tu od lat, często gęsto osobiście :)

• Like 1

Wyśle że zaobserwowana prawidłowości nie jest związana z setupem a raczej z ludźmi którzy publikują - musisz mieć na uwadze że wile osób zna się tu od lat, często gęsto osobiście :)

Raczej nie jest to kwestia znajomości. Ja jestem tu nowy a mimo to wiele osób podało mi pomocną dłoń. Inna kwestia, że jeszcze się co niektórym piwo należy :) (skrzynka piwa) ;). Życzliwość rodzi życzliwość.

Nie chciałem pisać tego dosłownie,zachowałem troszkę dyplomacji:)

To jest też kwestia kto i jak przyjmuje plusy i uwagi. Są tacy , którzy pozwolą sobie zwrócić uwagę ale też są i tacy, którzy na zwróconą uwagę że to czy tamto można poprawić nadymają się jak indyk i walą tekstem " ja mam niskobudżetowy zestaw i więcej z niego nie wyciągnę" . Pozostaje tylko przyznać im rację i pisać same ochy i achy na każde nowe zdjęcie, bo przecież nie można kolegi niskobudżetowca urazić..

To jest też kwestia kto i jak przyjmuje plusy i uwagi. Są tacy , którzy pozwolą sobie zwrócić uwagę ale też są i tacy, którzy na zwróconą uwagę że to czy tamto można poprawić nadymają się jak indyk i walą tekstem " ja mam niskobudżetowy zestaw i więcej z niego nie wyciągnę" . Pozostaje tylko przyznać im rację i pisać same ochy i achy na każde nowe zdjęcie, bo przecież nie można kolegi niskobudżetowca urazić..

Zakładam że to tyczy się do mnie,ale do indyka nigdy się nie poczuwałem.Nie ma sensu podawać tu konkretnych przykładów,bo nie o to tutaj chodzi.

Jak przystało na moją osobę :) kolejne pytania :), a mianowicie: czy obejmy rozstawiać szeroko czy raczej wąsko - moim zdaniem powinny być szeroko. Jakieś opinie?IMG_8261web1600.jpg

Czy tak może zostać?