Skocz do zawartości

Pierwszy nędzny szeroki kadr ze statywu - M42


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze zdjęcie w życiu obiektu głebokiego niebia - Wielkiej Mgławicy w Orionie (M42).

Zostało wykonane dzisiaj, aparatem - kompaktem FujiFilm HS20EXR.

Łącznie wyszło tylko 40s - 20 klatek po 2s, ISO1600, f/5.6. Ogniskowa 300mm.


Pierwszy raz stackowałem zdjęcie. Nie znam się za bardzo na tym. Więcej nie potrafię wyciągnąć z tego co dzisiaj zebrałem. Ręcznie zrobiłem ok.25 zdjęć (niektóre odrzucił DSS), za każdym razem włączałem samowyzwalacz aby nie było ruszone zdjęcie. Stackowałem JPG, chociaż chciałem RAWy, ale na JPG widać więcej. Na zdjęciu jest straszny szum, ale niestety taki urok tego aparatu.

Po odjęciu darków i biasów zdjęcie też wygląda nieciekawie.


Myślicie że gdybym zrobił więcej zdjęć to końcowe zdjęcie wyszłoby lepiej?? Widać że sródek mgławicy już się przepala.


m422.jpg


Pojedyncza klatka wygląda tak:

DSCF7666.JPG


Po odjęciu darków i biasów wygląda tak:

m423.jpg


A tak po zestackowaniu RAWa:

m424.jpg

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dużo więcej nie wydobędziesz, nawet gdybyś zestackował 100x2s.

Stackowanie większej liczby klatek za wiele nie pomoże jeśli chodzi o zasięg (zauważ, że od pewnego momentu co najwyżej we wręcz nienaturalny sposób wzmacniasz zarejestrowane obiekty, a potem jest "odcięcie" i nie ma tych słabszych, które pojawiłyby się przy pojedynczej ekspozycji z czasem równym (a nawet wielokrotnie mniejszym) od sumy czasów naświetlania stackowanych zdjęć.

Co najwyżej stackując więcej klatek będzie Ci łatwiej pokonać szum.

 

A M42 na tym zdjęciu nie jest przepalona, w zasadzie jest to po prostu wzmocniony stackowaniem środek mgławicy przy prawie całkowitym braku zarejestrowanego sygnału poza jej środkiem.

 

Z tego, co widzę, ten aparat może robić zdjęcia na znacznie wyższym ISO. Wiem, że pojedyncza klatka będzie wyglądała tragicznie. Ale zrób takich kilkadziesiąt (i jeśli chodzi o redukcję szumu to akurat warto zrobić więcej klatek) i myślę, że efekt może być lepszy (przede wszystkim zarejestrujesz więcej).

 

A tak ogólnie patrząc - myślę, że trzeba się po prostu pogodzić z tym, że bez prowadzenia zrobisz tym aparatem raczej tylko szerokie kadry, gdzie będziesz sobie mógł pozwolić na dłuższe czasy. Zauważ też, że Orion jest na równiku niebieskim, w przypadku obiektów bliżej bieguna będziesz sobie mógł naświetlać trochę dłużej.

Cudów jednak się nie spodziewaj - ale poeksperymentować możesz. :)

Edytowane przez dziki_rysio_997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to raczej wina aparatu i kiepskiej matrycy (w porównaniu do najzyklejszych lustrzanek),bo np Canonem ze statywu można całkiem fajną M42 osiągnąć http://stargazerslounge.com/index.php?/topic/89976-M42-first-attempt-with-standard-tripod

 

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dołączę :Reege:

Robiłem wcześniej M42 ze statywu, z czasami 1,6 sek na ISO3200 i F/4.

Jak zestackujesz 250 klatek to wyjdzie coś takiego.

 

http://imageshack.us/a/img585/4685/8n0l.jpg

 

Rób w RAWach, poucz się obróbki i nie bój się wysokiego ISO.

 

Świetnie wyszło !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamus, możesz gdzieś wystawić pojedynczego RAWa?

 

Pewnie że wrzucę, ale dopiero jutro popołudniu. Właśnie zacząłem 12sto godzinną nocną zmianę :(

 

Jeszce niedawno takie foty ludzie robili za pomocą montaży. Nowe możliwości przed nami :) !

 

Myślę, że można jeszcze lepsze efekty osiągnąć. Powrócę do tematu przy najbliższej okazji z lepiej ustawioną ostrością, szybszą przysłoną i być może jeszcze większym ISO. Spodobała mi się taka zabawa :)

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiecany link do pojedyńczego RAWa (ponad 20Mb):

https://www.adrive.com/public/twnMYc/L_m42_8433_ISO12400_1s.CR2

 

Widzę, że surowe klatki wyglądają podobnie jak u mnie, masakryczne, nienaturalne, fioletowawe halo wokół gwiazdek. Ten obiektyw tak po prostu ma? U mnie przy dłuższych naświetlaniach (3-4 min na AT) mam filoletową ciapkę wokół jasnych gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widzę, że surowe klatki wyglądają podobnie jak u mnie, masakryczne, nienaturalne, fioletowawe halo wokół gwiazdek. Ten obiektyw tak po prostu ma? U mnie przy dłuższych naświetlaniach  (3-4 min na AT) mam filoletową ciapkę wokół jasnych gwiazdek.

No niestety, ten obiektyw tak ma. By pozbyć się fioletu to potrzeba przymknąć go do conajmniej f7, a i to nie wyeliminuje całej abberacji, choć już jest o wiele łatwiej programowo później to usunąć.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.