Skocz do zawartości

Jasne i inne ciekawe komety na rok 2014


Rekomendowane odpowiedzi

Również przyłączam się do podziękowań i jednocześnie pragnę podkreślić, że właśnie dzięki Tobie Piotrze zapoczątkowałem przygodę z kometami. Jeszcze do niedawna nie zdawałem sobie sprawy, że praktycznie każdego roku mogę kilka z nich zobaczyć; nawet w tak niekorzystnych warunkach jakie mam ja - w mieście.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fotek było już dużo - ona została odkryta już rok temu.

 

A co do jej maksymalnej jasności, to ja raczej nie liczę na zbyt wiele. To jest kometa nieokresowa, która na dodatek ma peryhelium dość daleko od Słońca. Takie komety dość rzadko wybuchają, znacznie częściej zdarza im się jaśniej wolniej od przewidywań...

Co gorsza, nawet jeśli byłaby jaśniejsza od przewidywań, to u nas w przyzwoitych warunkach znajdzie się ona dopiero 2-3 miesiące po peryhelium...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek było już dużo - ona została odkryta już rok temu.

 

A co do jej maksymalnej jasności, to ja raczej nie liczę na zbyt wiele. To jest kometa nieokresowa, która na dodatek ma peryhelium dość daleko od Słońca. Takie komety dość rzadko wybuchają, znacznie częściej zdarza im się jaśniej wolniej od przewidywań...

Co gorsza, nawet jeśli byłaby jaśniejsza od przewidywań, to u nas w przyzwoitych warunkach znajdzie się ona dopiero 2-3 miesiące po peryhelium...

 

Na marsjańskim niebie ta kometka będzie się prezentować o wiele okazalej, do tego deszcz meteorów gratis. ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowo odkryta kometa C/2014 C2 (STEREO), prawdopodobnie podzieliła swój los jak w poprzednim roku znana wszystkim kometa ISON . Z danych wynika, że 1 lutego kometa osiągnęła maksymalną jasności około +7 mag, w tym czasie nie była widoczna w naszym kraju, ponieważ była zbyt blisko słońca. Obecnie jej jasność to około +12 mag i stale spada. Gdyby kometa przetrwała przejście przez peryhelium, które przypada na 18 lutego to osiągnąłaby jasność +5mag. Poniżej wykres jasności oraz prawdopodobnie jedyne zdjęcie Roba Kaufmanova.

mag1.gif

482599_533053130142312_975481737_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowo odkryta kometa C/2014 C2 (STEREO), prawdopodobnie podzieliła swój los jak w poprzednim roku znana wszystkim kometa ISON . Z danych wynika, że 1 lutego kometa osiągnęła maksymalną jasności około +7 mag, w tym czasie nie była widoczna w naszym kraju, ponieważ była zbyt blisko słońca.

 

No właśnie nie za bardzo są powody, aby sądzić, że ta kometa się rozpadła. W trakcie, kiedy pojawiła się w zasięgu kamery sondy STEREO, znajdowała się niemal dokładnie pomiędzy sondą a Słońcem, dzięki czemu jej kąt fazowy był bliski 180 stopni, a jasność była znacząco wzmocniona dzięki zjawisku rozpraszania wprzód (ang. forward scattering). W kolejnych godzinach kąt fazowy komety szybko się zmniejszał, przez co rozpraszanie wprzód miało na jej jasność coraz mniejszy wpływ. Trudno powiedzieć, czy był to jedyny mechanizm odpowiedzialny za szybki spadek jasności komety, kometa została jednak do samego końca w miarę skondensowana i niewielka, co sugeruje, że być może nie przydarzyło się jej "nic złego".

 

Obecnie jej jasność to około +12 mag i stale spada. Gdyby kometa przetrwała przejście przez peryhelium, które przypada na 18 lutego to osiągnąłaby jasność +5mag.

 

Tu coś się chyba za bardzo rozpędziłeś... Jeśli przetrwa przejście przez peryhelium, nie będzie raczej jaśniejsza niż jakieś 12 mag (o ile nie przydarzy się jej jakiś wybuch).

 

Poniżej wykres jasności oraz prawdopodobnie jedyne zdjęcie Roba Kaufmanova.

 

Ten człowiek nazywa się Rob Kaufman, a zdjęcie jest złożeniem wielu zdjęć z sondy STEREO.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dopisałem do pierwszego postu kilka zdań na temat niedawno odkrytej komety - C/2014 E2 (Jacques), która może stać się najjaśniejszą kometą tego roku. Ostatnie obserwacje sugerują, że jest to kometa długookresowa, o okresie obiegu wokół Słońca równym kilkadziesiąt tysięcy lat. Takie komety często jaśnieją szybciej od pierwotnych przewidywań. Jeśli tak się stanie i w tym przypadku (a właściwie to wygląda na to, że już się tak dzieje), to w drugiej połowie lipca i sierpniu kometa ta może być ładnym obiektem lornetkowym, na granicy widoczności gołym okiem. Może wtedy osiągnąć jasność około 6 mag, a może i nieco większą.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dopisałem do pierwszego postu informacje o komecie C/2013 UQ4 (Catalina) odkrytej jeszcze w ubiegłym roku, jednak ze względu na brak aktywności zaklasyfikowanej jako planetoida.

Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że w lipcu stanie się ona na pewien czas obiektem widocznym w lornetkach.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.