Skocz do zawartości

Próbne strzały - HAMAL


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Kto lubi galaktyki pewnie zna NGC 4526 w Pannie, fajnie ukośnie umieszczona pomiędzy dwoma gwiazdkami, tuż obok NGC 4535. Foto innego autora dla rozeznania http://astro.krneki.ws/NGC4526_4535_20070410.htmlgwoli formalności strona http://astro.krneki.ws/ Już od Optisana 114/900 była jedną z moich ulubionych. Jakiś czas temu po zobaczeniu tego zdjęcia http://www.geckzilla.com/img/art/pics/NGC4526_big.jpg zachorowałem na złapanie tego ciemnego pasma materii, niestety pierwsze próby były średnio udane i dopiero teraz mając dopracowaną sporą skalę mogłem się znowu do Niej wybrać ^_^ Tym razem się dało :D

Newton 305/1500 +ASI120MM
NGC4526.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeróbki ASI120MM powoli dają efekty, po 2 latach atakowania Atikiem wreszcie to ASI zaczynam się dobierać do detalu pasa pyłu M 102. Brzydka, ale dla mnie nie na tym wartość tego foto polega :)

35/1500+ASI120MMmod 200%

M102-120mm.jpg

 

i mały dodatek w kolorze :)

 

305/1500+ASI224MC

M102-224mc.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun, co prawda ledwo ledwo (bodajże jeden jaśniejpopielaty piksel) ale widać tę gwiazdkę. :)

 

No jednak HST miał jeszcze lepszy seeing ;)

 

A ciekawe czemu M13 z HST na wiki (ang) jest pokazywany inaczej obrócony?

 

Pozdrawiam

hamal1.jpg

hamal2.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogubił się w kosmosie gdzie sufit gdzie podłoga :)

 

Robiłem po długiej przerwie podejście do M108, a teraz nie mogę trafić na równie dobry seeing a wychodzi niezły detal.

 

M108 Newton 305/1500+ASI120MMmod

M108_ASI120MM.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakoś naturalnie powstała potrzeba założenia folderu roboczego w którym dla każdego obiektu do którego podchodzę pierwszą rzeczą jest założeniu mu folderu a do niego wrzucane są zrzuty z ekrany (bmp) najlepszych klatek z sesji. Po co taki zabieg? Dobrze uwidacznia to przykład z M13 powyżej, siedząc sobie w lutym i stwierdzając że mam na nią ochotę kieruje tam teleskop i puszczam kamerkę, patrząc na to co zaczyna się pojawiać stwierdzam że seeing jest duuużo lepszy niż to co widziałem przez ostatnie dni na innych obiektach więc postanawiam poświęcić 3h na zbieranie materiału M13. Następnego dnia zadowolony z siebie postanawiam obrobić zebrany materiał i być może dodać go do urobku z innych letnich sesji ale wtedy powstaje konsternacja po stwierdzeniu że to co wczoraj wydawało mi się niezłymi warunkami było totalnym dnem. I tu pojawia się rola wyżej rzeczonego folderu :) Siedzę dowolnego dnia i pory roku, postanawiam robić dany obiekt, odpalam teleskop i widzę co mi schodzi, ale wtedy idę do folderu danego obiektu i sprawdzam jakie mam najlepsze zapisane zrzuty i czy to co mam w tej chwili jest lepsze i jest sens tracić czas, czy jest dużo gorsze i lepiej zając się przymiarkami do innego obiektu, bo do przymiarek idealne warunki nie są konieczne.

 

Czemu zrzuty a nie surowe klatki? A dlatego, że od razu widzę wszystkie suwaki, jaki był czas, gamma, gain, a surowa klatka nie dość, że otwiera się dłużej to zależnie od różnych ustawień krzywych może dawać nam inne odczucia co do tego co zawiera. A tak szybko ustawiam w programie te same wartości suwaków co na zrzucie i już mam bezwzględne porównanie jako punkt odniesienia tego co było i co jest teraz. Oczywiści jeśli trafią się jeszcze lepsze warunki to natychmiast przystępuje do pracy a zrzuty podmieniam na nowe lepsze :)

 

Seeing zima lato? Gadać to ja sobie mogę, ale foto nigdy nie kłamie i dlatego specjalnie zrobiłem ten zrzut zimowy, aby pokazać naocznie o czym ciągle marudzę. Przyczyna pewnie leży w gorszej termice zimnych dni na ziemi niż ciepłych, Peach nie bez przyczyny swoje jupki obi skąd robi :) Też nie każde lato si nadaje, i nie każda nocka, powyższe M13 powstało tylko dlatego, że w urlop chciało mi się pchanym przeczuciem wracać 120km z nad morza w wakacje tylko na teleskop aby rano powrotem wrócić 120km na plażę :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.