Skocz do zawartości

Próbne strzały - HAMAL


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 18.08.2017 o 19:48, HAMAL napisał:

Dla porównania 30x60sek i jak na złość lepszy efekt :D

 

IC1396-ASI290MMCa.jpg

A znam , znam , to jest oko słonia ;)  , tak trzymaj , żebym miał tak czułą matrycę to też bym wytoczył swoje działo na takie ciemnice ;) , ale może spróbuję tym co mam , dla mnie bomba , dozbieraj materiału i będzie super.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kadr obmyślam w domu, przygotowany wzór kadru służy jako matryca do nastawu pozycji najjaśniejszych gwiazd obiektu. Problemy zaczynają się gdy trzeba użyć OAG-a, bo jest do pogodzenia masa tematów.

Zdjęcie powyżej to Sh2-90 :) Mało znana, niedoceniana, dość jasna, prosto nad naszymi głowami mgławica, która jednak swe piękno ujawnia dopiero w dużej skali. Niestety w tym roku mimo usilnych starań nie było mi danej jej dziabnąć jak należy.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt ma około 5 minut kątowych a rozpościera się na fotce na około 800 pikseli => na piksel przypada 300/800 = 0.38 sekundy.
To już imponująca skala (kolokwialnie nazywając sprawę osobiście uważam, że im mniejsza skala tym większe powiększenie zaprezentuje nieresizowana fotka).
Ale detalu tak drobno nie wyłapałeś, zgodzę się co najwyżej na jednosekundowe (patrz na załączony obrazek).
Dlatego zgaduję, że, jak piszesz, nie dziabnąłeś jej jak należy głownie przez nierewelacyjny seeing ?

Nie mogłem dać lajka zanim nie poznałem obiektu i szukałem wczoraj w necie.
A dziś gdzieś natknąłem się na uwagę, że ma trochę kometo-podobny wygląd - no może nie w tej skali.

Pozdrawiam

 

 

seing.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, ekolog napisał:

Obiekt...

Pozdrawiam

1"na1pix moim zdaniem to za mało, z uwagi na

-możliwości obecnych kamerek CMOS

-średnie obecnie stosowane monitory/rozdzielczości wyświetlania

Przyszłość, ale też i górna nieprzekraczalna granica, są to zdjęcia np Caelum Obserwaory, wielu wielkoskalowców trzyma się tego rozmiaru. Mój zestaw natywnie bez barlowów, Drizzlów czy resizów taką skalę daje i jej się trzymam.  powoli dobija do niej też Łukasz. W niej  nawet w profesjonalnym sprzęcie nie będzie gwiazd i detali 1 pixelowych co nie zmienia faktu, że niosą one w sobie wartość nieosiągalną dla mniejszych skali. Bardzo dobrym przykładem jest moje niedawne zdjęcie 7538 http://narkun.republika.pl/ASI290MMC/NGC7538-ASI290MMC.jpg włókna ciemnych pyłów nabierają nowego wymiaru, na dotychczasowych znalezionych w sieci były jedynie jednorodną paćką. Podobnie ma się sytuacja np z ustami "Ryby" NGC 896. Nie warto dreptać w miejscu, nie mam też zamiaru wychylać łba dalej, ale cofać się też nie ma sensu, będę więc polował na idealne warunki w tej skali zdając sobie sprawę, że raczej jestem skazany jedynie na leni okres i tego nie przeskoczę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana Ryba w moim wydaniu wygląda tak http://narkun.republika.pl/ASI290MMC/NGC896.jpg jest to jedynie 1 klatka 10 min ale gdyby udało się ich zebrać 20... Przeskalowane.. to bez sensu, ktoś powie, no to bądź łaskaw mi znaleźć ten fragment w tej skali po porównaj detal, skwituję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 ma bilion gwiazd i rozmiar około 100x100 minut.
To na jedną minute kątowa kwadratowa przypada 100 mln gwiazd.
To na jedną sekundę kwadratową 27777 gwiazd.
Niechby na peryferiach było 100 razy rzadziej to mamy 277 gwiazd na sekundę kątową => raptem 10 pixeli (3x3) lub coś tego rzędu.

To w jednym pikselu mamy około 30 gwiazd.
To ta kaszka raczej nie ujawnia najjaśniejszych gwiazd i przerw między nimi tylko najwyżej ich przypadkowe grupki - IMHO.

Chyba że weźmiemy jeszcze dalsze peryferia (ale to nie zachodzi na tym zdjęciu)  - wtedy pojedyncze gwiazdy są najpewniej za słabe (magnitudo)?!

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wdawać się z szczegóły, to tak. Sądzę, że albo grupki albo dominującą w obrębie pixela gwiazdę. Temat fajnie poszerza nam to http://www.spacetelescope.org/images/heic1502a/ 

Zastanawiam się czy z osobami robiącymi dużą skalę nie moglibyśmy obrać jakiegoś rejonu z tego zdjęcia i pobawić się trochę, a mając takie foto referencyjne nie będzie najmniejszych wątpliwości kto co złapał :) Wesella NGC 206 tez wiele wnosi do tematu https://astropolis.pl/topic/60435-gromada-ngc-206-w-galaktyce-m-31/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

A weźmy dla przykładu taką NGC 206, sądzicie, że ta kasza w tle w jaśniejszych miejscach to jest szum? Nie, to są gwiazdy M31 :)

NGC206-ASI290MMC.thumb.png.33ecee913e6e1372ce98ca2be69e3b8d.png

No i gdzie ta cała wielka skala o której tyle piszesz? Widziałem dużo lepsze zdjęcia gromady podwójnej... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.