Skocz do zawartości

Próbne strzały - HAMAL


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Jest dopracowany sprzęt, jest zapał, są umiejętności, jedynie odpowiedniego seeingu ciągle brakuje, stąd często moje duże rozżalenie na pogodę, bo wiem co tracę i co mógł bym wydziergać, gdyby tylko była przychylniejsza :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz, że na tych zespawanych patykach, które nazywasz montażem, używając namiastki teleskopu pewnie jeszcze z samodzielnie modowaną kamerą i swoimi umiejętnościami uzyskasz lepszy efekt to … pewnie masz rację :)

Szczerze mówiąc już bym kolorował bo odbiór bardzo przyjemny. Do koloru chyba mogą być troszkę gorsze warunki a jak idealna noc do L się trafi to wymienić luminancję.

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten deseń co piszesz kombinuję :) ale zawsze jest tak, że jak są gorsze warunki to szkoda mi ich na kolor bo poświęcam je na uczenie się innych obiektów, może to dziwnie zabrzmi, ale czasem trzeba 2-3 sesji próbnych, aby idealnie z parametrami wstrzelić się w dany obiekt.

A przy okazji tworzę "sztancę" danego celu która jest wytycznym na wszystkie jego sesje, kadr, dokładna rotacja, dzięki temu po miesiącu celując w super seeing w galaktykę nie muszę się zastanawiać nad takimi rzeczami i tracić na nie czasu, biorę klatkę wzorcową, w 3 min ustawiam wszystko i jazda.

 

Robiłem też próby z galaktykami w SLOAN ale nic ciekawego nie wychodzi, zielone wodorki to nie to co czerwone :D muszę kupić filtry RGB bo ASI224MC jako dawca koloru też słabo się spisuje. A jak je już kupię, będzie dylemat jak wyżej :D

 

PS. Żartowałem ostatnio, że zbuduję drugi montaż, drugi teleskop 320/1500 jest, Swoją Lubą nauczę podstaw obsługi i będzie mi kolor zbierać, byście widzieli Jej minę :D

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wasze linki zapisane :D (ifno dla nie będących w temacie) G1, Mayall II jest tak wyjątkowa, bo daje możliwość nam amatorom (większym sprzętem) złapania najjaśniejszych jej gwiazd ale gromady kulistej innej galaktyki, nie naszej. Ja tych gwiazd nie złapałem, mam jedynie mgiełkę ale jeszcze raz polecam zobaczyć TU wszystko stanie się jasne.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
1 minutę temu, HAMAL napisał:

Wstyd Panowie, Rozety nie poznajecie? :huh:

Ja Cię, no dałeś popalić, tak sobie myślę to cześć Rosety, no ale nie ta pora roku i kombinuję aż mi układy się zaczęły grzać ;)

Hamal, no nie wolno mieszać pór roku - lato już blisko, a Ty zasuwasz niskimi temperaturami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, damian_n napisał:

Przydałaby się mozaika hehe.

No no :D

 

Robiłem ostatnio M102, uzyskać tak punktowe drobne gwiazdy w takiej skali to nie lada wyczyn, szkoda tylko że seeing utrzymał się jedynie 10min :unsure:

Samochwała wiem, ale widzę, że trzeba Was zacząć trochę uświadamiać czym jest duża skala.

 

Pytanie zagadka, ile widzisz hotów na tej jednej klatce?

M102.thumb.png.c9cc83d457c125dbedd39cfddff48236.png

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, HAMAL napisał:

Pytanie zagadka, ile widzisz hotów na tej jednej klatce?

Powiedział bym, że 4 ale to trudne pytanie.

 

A tak na marginesie Twoich działań z wielką skalą pytanie:

My, astrofociarze, normalnoskalowcy (>1"/pixel) mamy problem z chmurami, na seeing trochę ponarzekamy, ale działamy jak nie ma chmur. Ty musisz mieć jeszcze bardzo dobry seeing co rzadko się trafia. Czy jak jest pogodne niebo, ale seeing marny to też działasz, czy po prostu zwijasz sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.