Jump to content

XXIX Seminarium PKiM - 10 lecie Polish Fireball Network


ax
 Share

Recommended Posts

XXIX Seminarium PKiM - 10 lecie Polish Fireball Network

 

Pracownia Komet i Meteorów oraz Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network) zaprasza wszystkich miłośników astronomii na XXIX Seminarium PKiM i PFN, które odbędzie się 21-23 Lutego 2014 roku w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Przy okazji tego spotkania będziemy obchodzić 10 lecie powstania PFN. Darmowy pobyt będzie zapewniony dzięki gościnie CAMK PAN w Warszawie ul. Bartycka 18, które udostępni sale wykładowe oraz pokoje hotelowe.

 

Seminarium jest doskonałą okazją do poznania innych miłośników astronomii, wymiany doświadczeń i wzbogacenia wiedzy astronomicznej - nie tylko z dziedziny astronomii meteorowej. Wykłady poprowadzą m.in. członkowie Pracowni Komet i Meteorów, Polskiej Sieci Bolidowej oraz zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków astronomicznych. Tematyka wykładów, jakie odbędą się w tych dniach jest bardzo różnorodna - dotyczy ona zarówno problemów teoretycznych związanych z prowadzonymi przez Pracownię badaniami, problemów technicznych związanych z konstrukcją sprzętu do obserwacji jak też międzynarodowych projektów badawczych, w jakie prelegenci są zaangażowani. Niewątpliwie kilka wykładów będzie dotyczyło tematyki kometarnej oraz zjawiska Bolidu Czelabińsk wraz z relacjami poszukiwań meteorytów w miejscach spadku.

 

Zaproszenie to kierujemy zwłaszcza do młodych, ambitnych osób, które chciałyby ukierunkować swoje astronomiczne zainteresowania w sposób efektywny i niebanalny. Astronomia meteorowa jest dziedziną bardzo otwartą na działania miłośników astronomii, obserwacje prowadzone kamerami zbierane w ustandaryzowany sposób są w tej dziedzinie od lat wykorzystywane w poważnych analizach i publikacjach międzynarodowych. Działalność w PKiM to fascynująca przygoda, którą najprościej rozpocząć przyjeżdżając na nasze najbliższe seminarium, na które serdecznie zapraszamy każdego miłośnika astronomii zarówno takiego bardziej zaawansowanego i jak zaczynającego przygodę z astronomią.

 

Dojazd i wyżywienie we własnym zakresie. Uaktualniany na bieżąco program spotkania oraz listę prelegentów wraz z tematami i panelem dyskusyjnym znajdzie się tutaj wkrótce.

 

Zapraszamy zatem wszystkich miłośników astronomii !!!

 

Zmiana!


Zgłoszenia proszę nadsyłać do 6 lutego 2014 formularzem zamieszczonym na stronie http://www.pkim.org/?q=pl/XXIX_Seminarium_PKiM (link do formularza jest na dole ogłoszenia)

 

Edited by ax
 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

A kiedy zaczeło się PFN? Jest jakaś oficjalna data?

 

Tak, to 20 luty 2004 - Moment rejestracji bolidu EN200204 - PF200204 - Łaskarzew.

Nieco o historii będzie później.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, to było 10 lat temu.

 

Udanego seminarium i wielu aktywnych nowych obserwatorów!

 

Radku ten czas płynie .... szybko :)

 

PS:

Dziękujemy :)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Co raz bliżej do końca zapisów na wzięcie udziału w Seminarium PKiM z okazji 10-lecia PFN! Aby wziąć udział w Seminarium konieczne jest zarejestrowanie się przed 6 lutego.

 

UWAGA: Zainteresowanie udziałem w tegorocznym Seminarium jest bardzo duże. Miejsca noclegowe w CAMK są na wyczerpaniu. Pozostały 2 miejsca w warunkach "podłogowych" (śpiwór, materac itp). Osoby zainteresowane noclegiem w CAMK prosimy o jak najszybsze zgłaszanie się. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość płatnego noclegu w sąsiadującym z CAMK-iem Centrum Badań Kosmicznych (129zł za noc)

 

Podczas seminarium wygłoszone zostanie kilkanaście wykładów dotyczących badań związanych z drobną materią w Układzie Słonecznym. Wśród referatów są między innymi:

 

dr Regina Rudawska (UAM, "Bratysława?", PKiM) - "Widma meteorów"
dr Dagmara Oszkiewicz (UAM) - "Zróżnicowane planetoidy"
dr Anna Odzimek (IGF PAN) - "zjawiska TLE"
dr Jadwiga Biała (PTMet, Olsztyn) - "Powiązanie meteorytów z dyskami protoplanetarnymi"
dr hab inz Piotr Strzelczyk (Politechnika Rzeszowska) - "Akustyczne obserwacje meteorów: możliwości i ograniczenia fizyczne"
Michał Kusiak i Michał Żołnowski (RO, UJ) "Rantiga Osservatorio - poszukiwanie i obserwowanie drobnych ciał w US za pomocą zdalnie sterowanego teleskopu"
Przemysław Żołądek (PKiM) - "Rok po spadku meteorytu w Czelabińsku - wyniki analizy danych"
Marcin Stolarz (PKiM) - "Wyprawa na poszukiwania meteorytów do Czelabińska"
Zapraszamy!

 

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Przedstawiamy finalny plan Seminarium Pracowni Komet i Meteorów podczas którego będziemy obchodzić 10 lecie Polskiej Sieci Bolidowej. Miejsce tego spotkania jest ogólnie znane miłośnikom astronomii - jest to Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie na ulicy Bartyckiej 18.
Seminarium zaczyna się w piątek wieczorem spotkaniem organizacyjnym na którym poznamy w pigułce to co nas czeka w następne dni. Po tym nastąpi wolny czas podczas którego będą prowadzone dyskusje w grupach.
Cykle sesji wykładowych zaczną się w sobotę od godziny 10, poprzedzone półgodzinnym spotkaniem organizacyjnym na którym zostaną rozdane identyfikatory, materiały ze spotkania oraz koszulki dla tych osób które wcześniej zamówiły na naszej stronie.
Seminarium zakończy się w niedzielę w okolicach godziny 17.
Czeka nas cała masa ciekawych tematów w tematyce astronomicznej, wizyta w Planetarium CNK na specjalnym pokazie, niespodzianki oraz dużo dobrze spędzonego czasu.

 

Dokładny plan tutaj:

 

http://www.pkim.org/?q=pl/Plan_XXIX_Seminarium

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 26 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.