Skocz do zawartości

Złączka projekcyjna - proszę o pomoc


Seba787

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym robić zdjęcia lustrzanką Canon 600D umieszczoną w teleskopie. Posiadam już T-Ring Canon, ale nie wiem jaką wybrać złączkę projekcyjną: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=883&lunety=Z%B3%B1czka_projekcyjna_o_regulowanej_d%B3ugo%B6ci_TPL_1,25''_/_T2
lub
http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=871&lunety=Z%B3%B1czka_projekcyjna_okularowa_TPL_1,25''_/_T2_(M42x0,75)

Obie pasują do mojego teleskopu, ale nie wiem czy lepiej dopłacić więcej i mieć tą z regulowanym TPL czy nie?
Czy regulowany TPL jest w ogóle przydatny? Jeśli tak to jakie ma zastosowanie ?

Pomóżcie, bo chcę jak najszybciej zacząć robić fotki :respect::icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepsze efekty, niż z projekcji uzyskasz fotografując w ognisku głównym oraz przez barlowa. Nie wiem niestety, czy twój teleskop ma dostęp do ogniska. Jeśli nie ma, to będziesz mógł fotografować jedynie z barlowem. A co właściwie chcesz fotografować? Ten teleskop nada się jedynie do Księżyca, Słońca i planet. Twój wyciąg okularowy posiada chyba gwint T2? Jeśli tak, to możesz od razu przykręcić tam posiadany T ring i spróbować swoich sił. Polecam jednak zaopatrzyć się w złączkę T2/1,25", która umożliwi obrót kadru (bo aparat bez niej będzie w dość losowej pozycji), oraz da możliwość zamocowania aparatu do barlowa.

 

Złączka regulowana daje możliwość odsuwania aparatu od okularu, co zwiększa powiększenie (dokładnie mówiąc wypadkową ogniskową). Nie jest to szczególnie przydatne, bo jakość przy odsuwaniu spada, a już na starcie jest bardzo niska. Ale jeszcze raz zaznaczę, że nie polecam stosowania projekcji do lustrzanki, bo to marnuje jej potencjał. Zamiast złączki możesz się zaopatrzyć w dobrego barlowa GSO 2,5x za kilkadziesiąt zł, który da Ci duo lepszy obraz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc. Właśnie nie wiedziałem pomiędzy czym wybrać czy Barlow czy ta złączka.
Fotografować chce wszystko co popadnie.Wiem, że dużo z tym teleskopem nie zdziałam, ale mam już w planach zakup Synty 8 lub 10" Dobson.
Jeśli mogę także fotografować przez barlowa to chyba narazie powinno mi to wystarczyć, wiec wybiorę właśnie ten sposób.
Zapytam przy okazji : Jeśli będę miał tą Syntę 8 lub 10" to lepszym wyjściem wtedy będzie ta złączka ?

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekcja praktycznie zawsze da gorszy efekt, więc nie warto się w nią pchać. Twój teleskop ma montaż paralaktyczny, więc możesz do niego dokupić napęd w jednej osi i robić bardziej sensowne zdjęcia. W syncie już nie będziesz mieć tej możliwości. A bez napędu szczególnie z barlowem obiekty będą szybko uciekać.

Tym zestawem zrobisz jedynie zdjęcia planet, Księżyca i Słońca, bo do mgławic i galaktyk potrzeba dużo lepszego montażu z napędem. Ewentualnie po dokupieniu napędu możesz posadzić aparat "na barana" z jego własnym obiektywem i robić szerokie kadry. Do tego ten montaż wystarczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.