Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz dropboxa, dysk Google'a lub inne miejsce do udostępniania to wrzuć filmik i daj link. Wtedy będzie można coś podpowiedzieć.

Na razie nie mam czasu żeby zmniejszać filmik i go wrzucać.

Ale tak wygląda jedna z lepszych klatek z klipu nagrywanego z barlowem 1,5x. Nie wiem czy można coś z niej wywnioskować dlaczego z barlowem efekt jest zły.

Przechwytywanie.PNG

 

A tak wygląda goły stack wypluty przez AS2.

AS_p50_jowisz0009 14-04-24 21-33-35_castr_g3_q10.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Gdybyś dał też klatkę bez Barlowa to można by porównywać, a tak można jedynie ocenić tę jedną klatkę. Barlow ogranicza ilość światła padającą na matrycę, co zapewne kompensujesz zwiększając gain. Widać duże ziarno, które na to wskazuje. Z drugiej strony Twój Jowisz jest mały i przy GSO 10" nie może brakować mu światła. Stack w formacie jpg traci bardzo wiele informacji. Gdybyś dał tiffa, to można zrobić obróbkę i zobaczyć, czy tutaj można coś poprawić względem Twojej wersji. Jak dodajesz Barlowa i zwiększasz powiększenie, to trudniejsze jest ostrzenie względem wersji bez. Może ten element ma też swój udział w sumarycznym spadku jakości. Powodów może być kilka. Im większą chcemy mieć planetę, tym więcej problemów jest do pokonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam czasu żeby zmniejszać filmik i go wrzucać.

Ale tak wygląda jedna z lepszych klatek z klipu nagrywanego z barlowem 1,5x. Nie wiem czy można coś z niej wywnioskować dlaczego z barlowem efekt jest zły.

attachicon.gifPrzechwytywanie.PNG

 

A tak wygląda goły stack wypluty przez AS2.

attachicon.gifAS_p50_jowisz0009 14-04-24 21-33-35_castr_g3_q10.jpg

 

Jak dla mnie nieźle to wygląda, przynajmniej względem mojego materiału.

1 kaltka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś dał też klatkę bez Barlowa to można by porównywać, a tak można jedynie ocenić tę jedną klatkę. Barlow ogranicza ilość światła padającą na matrycę, co zapewne kompensujesz zwiększając gain. Widać duże ziarno, które na to wskazuje. Z drugiej strony Twój Jowisz jest mały i przy GSO 10" nie może brakować mu światła. Stack w formacie jpg traci bardzo wiele informacji. Gdybyś dał tiffa, to można zrobić obróbkę i zobaczyć, czy tutaj można coś poprawić względem Twojej wersji. Jak dodajesz Barlowa i zwiększasz powiększenie, to trudniejsze jest ostrzenie względem wersji bez. Może ten element ma też swój udział w sumarycznym spadku jakości. Powodów może być kilka. Im większą chcemy mieć planetę, tym więcej problemów jest do pokonania.

Gain zwiększyłem ale nieznacznie bo kamerka nie za ciekawie radzi sobie z wyższym. Jeśli dobrze pamiętam, to bez barlowa robię na minimalnym gainie a z barlowem podnoszę tylko o kilka pkt. Tak że nagrywałem z prędkością 30klatek/s i czasem naświetlania 1/30s. Może to już za długi czas naświetlania pojedynczej klatki?

Oczywiście do ostrości przywiązuję szczególną uwagę, w jej ustawianiu wspieram się maską Hartmana.

Tutaj jest surowy stack w tiffie (z barlowem):

https://www.dropbox.com/s/wm7k2z472zu4few/AS_p50_jowisz0009%2014-04-24%2021-33-35_castr_g3_q10.tif

A tutaj stack bez barlowa:

https://www.dropbox.com/s/cy0h8lm3qvmdxh4/AS_p60_Multi_jowisz0004%2014-04-24%2021-16-24_castr_g3_b3_ap4.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Gain zwiększyłem ale nieznacznie bo kamerka nie za ciekawie radzi sobie z wyższym. Jeśli dobrze pamiętam, to bez barlowa robię na minimalnym gainie a z barlowem podnoszę tylko o kilka pkt. Tak że nagrywałem z prędkością 30klatek/s i czasem naświetlania 1/30s. Może to już za długi czas naświetlania pojedynczej klatki?

Oczywiście do ostrości przywiązuję szczególną uwagę, w jej ustawianiu wspieram się maską Hartmana.

Tutaj jest surowy stack w tiffie (z barlowem):

https://www.dropbox.com/s/wm7k2z472zu4few/AS_p50_jowisz0009%2014-04-24%2021-33-35_castr_g3_q10.tif

A tutaj stack bez barlowa:

https://www.dropbox.com/s/cy0h8lm3qvmdxh4/AS_p60_Multi_jowisz0004%2014-04-24%2021-16-24_castr_g3_b3_ap4.tif

 

1/30s to wystarczająco krótki czas. Dziwne te stacki. Przede wszystkim nawet delikatne wyostrzanie waveletami powoduje pojawienie się artefaktów. Ile klatek materiału utworzyło tego stacka? Tak to wygląda jakby materiału było niewiele, co raczej nie miało miejsca. Nic nie pomga by wydobyć detale. Na moje oko nie było ostrości. Z kolorami można dużo zdziałać, ale to za mało by uzyskać znacząco lepszy efekt. Załączę wersję z poprawioną kolorystyką. Jeśli dobrze czytam nazwę pliku to korzystałeś z 50 i 60 procent zebranego materiału. Zrób koniecznie eksperyment z 25, 35%.

Z kolei wersja bez Barlowa wydaje mi się przepalona. Spróbuj następnym razem ograniczyć ekspozycję skracając jeszcze czas naświetlania.

W obróbce zabrakło mi u Ciebie tylko RGB align z Registaxa. Co do reszty to wyciągnąłeś co się tylko dało. Rozwiązanie problemu szukałbym na etapie zbierania materiału.

 

b2.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatek było 1

 

 

1/30s to wystarczająco krótki czas. Dziwne te stacki. Przede wszystkim nawet delikatne wyostrzanie waveletami powoduje pojawienie się artefaktów. Ile klatek materiału utworzyło tego stacka? Tak to wygląda jakby materiału było niewiele, co raczej nie miało miejsca. Nic nie pomga by wydobyć detale. Na moje oko nie było ostrości. Z kolorami można dużo zdziałać, ale to za mało by uzyskać znacząco lepszy efekt. Załączę wersję z poprawioną kolorystyką. Jeśli dobrze czytam nazwę pliku to korzystałeś z 50 i 60 procent zebranego materiału. Zrób koniecznie eksperyment z 25, 35%.

Z kolei wersja bez Barlowa wydaje mi się przepalona. Spróbuj następnym razem ograniczyć ekspozycję skracając jeszcze czas naświetlania.

Klip miał klatek 1900, i tak jak odczytałeś wziąłem 50% . Ale jutro sprawdzę jeszcze z mniejszą ilością. Ostrość ustawiam ręcznie więc przy kręceniu wprowadza się drgania, ale sporo czasu poświęcam na ostrość, więc jestem przekonany że jeśli nie jest ustawiona idealnie to na pewno wystarczająco by efekt był dużo lepszy niż to co wychodzi na stacku.

Mniejsza tu o kolorystykę, bo z tym sobie radzę. Zastanawia mnie tylko to, że po nagraniu z barlowem właściwie nie można nawet spróbować wyostrzyć zdjęcia bo od razu artefakty wyłażą.

To już dużo lepszy efekt uzyskuję nagrywając bez barlowa, tylko przy stackowaniu używając drizzly 1,5x.

Jeszcze spróbuję też wrzucić jakiś fragment avika by było widać jak wyglądał obraz przy nagrywaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Skoro klip miał 1900 klatek, to przy 30 fps daje to nieco ponad minutę. Niewiele. Dlaczego nie 3 minuty?

Skoro dbasz o ostrość, to zapewne sprzęt masz dobrze skolimowany? Wizualnie widzisz dużo detalu na powierzchni planety? A ten Barlow to w porządku jest na pewno? A może ta kamera przy wypadkowej ogniskowej daje właśnie takie artefakty? Może warto spróbować większego jeszcze Barlowa? Światła powinno Ci wystarczyć. Na większej tarczy powinno też lepiej widać szczegóły.

 

PS. Odnośnie kolorystyki to zasugerowałem się tą ze stacków. Nie spojrzałem na wcześniejsza wersję obrobioną, gdzie była bardzo dobra. Tylko RGB align tam brakowało. W tym przypadku to ważne, bo sporo były rozjechane składowe.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie 3? bo nie chciałem by obrót Jowisza miał jakikolwiek wpływ na efekt końcowy. Sprzęt jest skolimowany, bo to przecież podstawa:) W wizualu oczywiście zależy od warunków, ale nie licząc tego że bez żadnego filtra obraz jest bardzo jasny, to detalu widać bardzo dużo. A czy barlow w porządku, tego pewności nie mam. Jest to barlow gso 2x 2", ale z soczewkami wkręconymi w redukcje 2"/1,25" co wtedy daje 1,5x.

Większego barlowa próbowałem ale wtedy jest jeszcze gorzej bo gain musi iść w górę. Próbowałem z tym samym barlowem oraz z gso 2,5x 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Co do 3 minut możesz być spokojny. AS2 stackuje domyślnie strefowo i spokojnie sobie poradzi przy 3 minutach, a nawet więcej (u mnie przy 5 było wciąż dobrze). Jak będziesz miał 3x więcej klatek, to efekt będzie na pewno lepszy, szczególnie przy wybieranych 30-35%. Zrób eksperyment: nakręć 3 minuty, a potem kopię przytnij do jednej i porównaj końcowe wyniki obróbki. Skoro przy większym powerze Barlowa nie ma polepszenia, to trzeba walczyć o to co jest w zasięgu. Teoretycznie, przy pikselu 2,2 mikrony powinieneś mieć optimum dla tej kamery przy F11. Teleskop masz F5, więc Barlow 2x nie powinien stanowić problemu. Mimo problemów nie poddawaj się i dalej eksperymentuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Poddać to się nie poddam:) Teoretycznie zakończyłem ten sezon Jowiszowy, ale kto wie, może będzie jeszcze chwila by złapać Jowisza raz jeszcze. W każdym razie dzięki za rady:)

 

Nie ma za co. Szukanie optymalnych ustawień potrafi być denerwujące, ale jak się w końcu uda również bardzo satysfakcjonujące. Tych ostatnich emocji jak najwięcej Ci życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Po kilku dniach opadów, trafiło się rozpogodzenie z bardzo dobrym seeingiem :). Oczywiście, te niecałe dwie godziny, wykorzystałem jak należy ;). Nagrałem 71 avi, wszystkie podobnej jakości.

 

Obrazek z prawej strony to surowy stack.

 

SCT9.25, ogniskowa 5875 mm.

 

 

 

 

conv_Jup_20140503_211118.jpg

conv_Jup_20140503_211118_R_g3_b3_ap95.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten surowy stack, tzn. podczas stackowania mam w AS! ustawione Sharpened na 0%, czyli maksymalne wyostrzanie. Zauważyłem, że po takim zabiegu, Jowisz wychodzi prawie gotowy :). Dlatego napisałem surowy, gdyż nie ma w nim kosmetyki. Zresztą, kiedyś już o tym pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten surowy stack, tzn. podczas stackowania mam w AS! ustawione Sharpened na 0%, czyli maksymalne wyostrzanie. Zauważyłem, że po takim zabiegu, Jowisz wychodzi prawie gotowy :). Dlatego napisałem surowy, gdyż nie ma w nim kosmetyki. Zresztą, kiedyś już o tym pisałem.

 

Tobie coś takiego wychodzi bez obróbki ? :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten surowy stack, tzn. podczas stackowania mam w AS! ustawione Sharpened na 0%, czyli maksymalne wyostrzanie. Zauważyłem, że po takim zabiegu, Jowisz wychodzi prawie gotowy :). Dlatego napisałem surowy, gdyż nie ma w nim kosmetyki. Zresztą, kiedyś już o tym pisałem.

Taka lipa :ermm: a ja już się cieszyłem że do polski zawitał w końcu mega seeing :wassat:

 

nie ma to jak małe niedopowiedzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.