Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczyna się moja przygoda z trusowym teleskopem, 4 dni i gotowe :D i gdyby nie 200zł w castoramie za głupie 4 rurki i cybanty do nich wyszedł by za mizerne koszty :) Chociaż wiem że teraz carbon w modzie to musi wystarczyć grafitowa okleina. Podeschnie do końca środek i wkładam optykę, poszukam jakiegoś tutorialu kolimacji ;) a potem już tylko czekać na czyste niebo.

Na razie nie odcinam wystających z przodu rurek, może przydadzą się jako podtrzymanie odrośnika.

 

HATLION1.jpg

 

HAMAL, niezłe! Zastanawiałem się jak usztywnić SW 16" żeby było sztywno i się nie narobić, to chyba to jest to! (przynajmniej na początek) Dzięki za inspirację... Z drugiej strony docelowo to bedzie chyba pełen tubus.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe warunki bez przerwy było źle ale taki los . Nie zawsze musi być wspaniale. Seeing stabilnie nieostro. :wassat:

Nie ma pogody to taki Jowiszek lepszy niż żaden .

Widać doskonale słabość stacków na kanałach green oraz blue.

Ale dlatego jest nadzieja że może być o wiele lepiej biggrin.png

 

Jowisz 31.01.2014 23:07 UT rgb

 

SW 300/1500

ASI120MM

Barlow x3

 

Świetny detal i obróbka, jedyne co mogę doradzić jako purysta ;) to nie ścinać tak obrzeży czyli nawet nieco rozjaśnić

obraz planetki razem z tłem - na wynikowych stackach obrzeża są ok.

 

Generalnie dajesz do pieca i fotki są znakomite:)

Szczegół na fotkach jak ze apertury co najmniej 14".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL, niezłe! Zastanawiałem się jak usztywnić SW 16" żeby było sztywno i się nie narobić, to chyba to jest to! (przynajmniej na początek) Dzięki za inspirację... Z drugiej strony docelowo to bedzie chyba pełen tubus.

Pozdrawiam!

 

To na szybko na próbę konstrukcja, docelowo albo rura jak piszesz, albo spawana kratownica z rurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny detal i obróbka, jedyne co mogę doradzić jako purysta ;) to nie ścinać tak obrzeży czyli nawet nieco rozjaśnić

obraz planetki razem z tłem - na wynikowych stackach obrzeża są ok.

 

Generalnie dajesz do pieca i fotki są znakomite:)

Szczegół na fotkach jak ze apertury co najmniej 14".

 

Dziękuję Andrzej za celny komentarz będę starał się wstrzeliwać w Twoje uwagi . Wiesz wcześniej na satrym 200/3500 miałem w miarę obcykane składanie plików . Ale na tej aperturze to całkiem coś innego Trzeba na nowo szukać złotego środka.

 

Trochę na tej fotce dałem więcej światła. Co poprawiło obrys Planety. Tak czy owak przy składaniu kolejnych sesji będę zwracał uwagę na ten szczegół. :icon_smile:

 

Kolejna sesja będzie po małej modyfikacji żeby pogodzić koło filtrowe i soczewkę Barlowa na krótkim odcinku ( bo tak niestety łapie mi kamerka ognisko) musiałem samą soczewkę umieścić w redukcji 1,25 dorabiając 2 śruby unieruchamiające. Jednak odległość od kamerki była dość spora czyli 7,5 cm . Okazało się że wystarczyło obrócić soczewkę na pierścieniu w redukcji co spowodowało że soczewka do matrycy zbliżyła się o 2,5 cm co daje odległość 5 cm. Soczewka Barlowa jest wklęsła obustronnie tak że mam nadzieję że jest to w osi symetri. Co nie będzie miało wpływu .

 

Fotka pokazuję dwie wersje położenia soczewki w redukcji 1,25.

2014-01-31-2308 rozjaśniony.jpg

barlowx3.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Andrzej za celny komentarz będę starał się wstrzeliwać w Twoje uwagi . Wiesz wcześniej na satrym 200/3500 miałem w miarę obcykane składanie plików . Ale na tej aperturze to całkiem coś innego Trzeba na nowo szukać złotego środka.

 

Trochę na tej fotce dałem więcej światła. Co poprawiło obrys Planety. Tak czy owak przy składaniu kolejnych sesji będę zwracał uwagę na ten szczegół. :icon_smile:

 

Kolejna sesja będzie po małej modyfikacji żeby pogodzić koło filtrowe i soczewkę Barlowa na krótkim odcinku ( bo tak niestety łapie mi kamerka ognisko) musiałem samą soczewkę umieścić w redukcji 1,25 dorabiając 2 śruby unieruchamiające. Jednak odległość od kamerki była dość spora czyli 7,5 cm . Okazało się że wystarczyło obrócić soczewkę na pierścieniu w redukcji co spowodowało że soczewka do matrycy zbliżyła się o 2,5 cm co daje odległość 5 cm. Soczewka Barlowa jest wklęsła obustronnie tak że mam nadzieję że jest to w osi symetri. Co nie będzie miało wpływu .

 

Fotka pokazuję dwie wersje położenia soczewki w redukcji 1,25.

 

Przemku, ten jupek wyszedł Ci na prawdę zacnie, zdecydowanie lepiej od poprzedniego - ten detal i idealne wyostrzenie - brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, ten jupek wyszedł Ci na prawdę zacnie, zdecydowanie lepiej od poprzedniego - ten detal i idealne wyostrzenie - brawo.

O witaj Igor Ty też tutaj ? Hi Fajnie . Dzięki za opinię. Trochę mnie Andrzej naprowadza z czego bardzo sie cieszę bo zawsze można cos poprawić i jest wtedy większa satysfakcja.

 

Tak jak Adam wcześniej napisał wczoraj razem fociliśmy ( rejon wielkopolska) i kicha totalna . Zrywy wiatru seeing do bani przez cały czas. Wszystkie pliki usunąłem nie było sensu co kolwiek z nimi robić. Może dziś będzie lepiej. :-)

 

Piotr widać że nieźle zebrałeś materiał czy to premiera ASI120MM ?. Jak będziesz wrzucał kolor to może opisz wrażenia jakie odniosłeś podczas pierwszego światła kamerki :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 3 lutego w projekcji okularowej nowego SE 8,8mm.

W wizualu to było coś niesamowitego!

 

SCT 6", Nexstar 6SE, okular SE 8,8mm, filtr Baader SkyGlow.

Kompakt Canon A1200, 2200kl.

Registax 6

 

Genialny efekt jak na użyty detektor. Jak widać da się i takimi metodami trzeba tylko próbować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju jest nieźle , ale myślę że jednak zmiana kamerki mogła by dać lepszy efekt z twoją rurą :)

 

Testuję różne i niby ten sam teleskop a efekty diametralnie różne - polecam.

 

ps. z twoją Lumenerą podobały mi się bardziej.

 

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, Lumenera to była kiszka w porównaniu z DMK...czułość jakieś 30%...

 

U mnie głównym czynnikiem udanej fotki są w tej chwili są warunki seeingowe.

To jedyna rzecz którą chętnie bym zmienił w setupie - seeing...;)

 

Akurat wczoraj nie powalał, Jowisz fatalnie falował, dachy i kominy w sąsiedztwie

też nie pomagały, stacking to tylko 18% wybranych klatek.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing po północy zrobił się znośny choć szału nie było.

 

Sprzęt: Newton 200/1000, Barlow rosyjski 4x, Losmandy G11, Basler Ace 640-100gm, filtr szerokopasmowy pomarańczowy baader o kolorowe fotki to O-RGB. Większe fotki to drizzle 1,5x. Pomijając, że Jowisz trochę małych rozmiarów do detal wyszedł całkiem dobry. Przydałby się porządny barlow 5x lub kamerka z mniejszy pixelem ;).

 

 

1.jpg

1drizzle.jpg

ORGB.jpg

ORGBdrizzle.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.