Skocz do zawartości

Róża w chrapach Jednorożca


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem ponad godzinę na robienie zdjęć:) Po rozłożeniu sprzętu, a przed przyjściem chmur zostało pół godziny. Z kilkunastu zdjęć wybrałem 11 - zdecydowanie mało materiału, ale obróbką spróbowałem wycisnąć, co się dało:)

 

11x90s., ISO 3200, Nikon D3100(niemod.)... sprzęt jak w stopce.

DSS, Fitswork, Gimp.

 

Pozdrawiam!

Roza_2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające, że z tak małej ilości materiału i to niemodyfikowaną lustrzanką i osiągnąłeś taki rezultat.

 

Jeśli w Gimpie jest coś takiego, co w PS-ie nazywa się "Selective color" to możesz zmienić magentę w czerwień. Obłoki wodorowe są czerwone, ale niemodyfikowana lustrzanka ma obcięte pasmo i w czerwień wkrada się niebieska dominanta, który z robi z niej magentę. W selective color wybierasz kanał magenty i ściągasz z niej cyan, a dodajesz żółtego. W efekcie zmieniasz nieco ten paskudny, sino-fioletowy odcień wodoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze linia H beta którą w narrowbandzie fotografuje się bardzo rzadko i odpowiada ona długości fali 486nm a więc cyjan/błękit. I jeszcze krótsze linie wodorowe bardziej niebieskie i fioletowe (http://en.wikipedia.org/wiki/Balmer_series) .Tam gdzie jest wodór tam też może występować dowolna kombinacja linii emisyjnych i np w Rozecie w wizualu przez filtr H beta widać otoczkę wokół gromady centralnej (http://www.prairieastronomyclub.org/resources/by-dave-knisely/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/) . Oczywiście niemodyfikowana lustrzanka znacznie wycięła czerwone pasmo Ha, ale na większości zdjęć tej mgławicy w RGB nie jest ona czysto czerwona (i nie powinna być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jolo.

Wrzuciłem w Googla i pooglądałem ze dwie setki zdjęć. Prawdziwym byłoby stwierdzenie, że ilu astrofotografów, tyle wersji kolorystycznych. Faktycznie, na wielu fotkach czerwień ma domieszkę magenty i selective color właśnie ten efekt daje. Odwraca proporcje, zamiast magenty z czerwonym, mamy czerwony z dodatkiem magenty.

 

A przy okazji podjąłem właśnie życiową decyzję :) Gdyby coś kiedyś sprawiło, że kupię kamerę mono, to przesiadam się na HST. Ta paleta daje niesamowite obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające, że z tak małej ilości materiału i to niemodyfikowaną lustrzanką i osiągnąłeś taki rezultat.

 

Jeśli w Gimpie jest coś takiego, co w PS-ie nazywa się "Selective color" to możesz zmienić magentę w czerwień. Obłoki wodorowe są czerwone, ale niemodyfikowana lustrzanka ma obcięte pasmo i w czerwień wkrada się niebieska dominanta, który z robi z niej magentę. W selective color wybierasz kanał magenty i ściągasz z niej cyan, a dodajesz żółtego. W efekcie zmieniasz nieco ten paskudny, sino-fioletowy odcień wodoru.

 

Dzięki za radę! Obraz jednak nie mam w CMYK, lecz w RGB, więc spróbowałem krzywymi ściągnąć trochę niebieski. Mi się wydaje, że teraz jest faktycznie lepiej.

 

Dodatkowe zdjęcie (Rozeta_0) to wynikowa klatka z DSS (jpg, pomniejszony) - widać na nim, jak bardzo nie widać na początku obróbki samej Rozety. Sam się dziwię jak to wyszło (ale pamiętam kroki postępowania:)

Roza_3.jpg

Rozeta_0.jpg

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

Obraz w PS-ie też jest RGB, ale mimo to, w okienku "Selective color" możesz wybrać magentę i zdjąć z niej cyan.

Spróbowałem poszukać czy jest ta funkcja w Gimpie, ale zatrzymałem się na opisie, że Gimp przyjmuje tylko fotki 8bit na kanał. Powinieneś pomyśleć o Photoshopie. W astrofoto ważna jest informacja, a w Gimpie połowa na wejściu idzie w kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

Obraz w PS-ie też jest RGB, ale mimo to, w okienku "Selective color" możesz wybrać magentę i zdjąć z niej cyan.

Spróbowałem poszukać czy jest ta funkcja w Gimpie, ale zatrzymałem się na opisie, że Gimp przyjmuje tylko fotki 8bit na kanał. Powinieneś pomyśleć o Photoshopie. W astrofoto ważna jest informacja, a w Gimpie połowa na wejściu idzie w kanał.

 

Tak, mam tego świadomość:( Ale wezmę to pod uwagę przy planowaniu budżetu na 2014:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz na razie PSa, to może pomyśl o darmowym PixInsight LE do wyciągania? Bez problemu przyjmuje formaty >8bit, a więc nie stracisz w nim żadnych informacji. Końcową obróbkę możesz robić już w Gimpie, bo po wyciągnięciu 16 bitów już na niewiele się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.