Skocz do zawartości

Obróbka zdjęć planetarnych


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry seeing to gatunek, który chyba już wyginął :P Patrząc na to co ludzie publikują z pogodnych obszarów Europy jakoś nie widać by coś trzeba było prze-ostrzyć :)

 

Drizzle raz mi tylko pomógł - na Saturnie przy ekstremalnie dobrych warunkach. Na drizzle 3x lepiej było widać jedną z cieńszych przerw w pierścieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprę astrokosmo tutaj - przeskalowanie ma sens, bo owe filtry "dekonwulsyjne" preferują większą skalę dla wyciśnięcia detalu - może i sztucznego, ale przy dobrym seeingu nie trzeba aż tak mocno wyostrzać.

 

No i klasyczna cebulka pojawia się przy zbyt agresywnym operowaniu suwakami w Astra Image, a wiem, że tym walczą niektórzy z nas.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścienie to nie wynik złego ostrzenia, tylko ustawień w czasie nagrywania. Także dekonwolucja nie lubi słabej jakości stacków - gorzej się ostrzą - więc przeskalowanie temu nie pomaga (jeżeli nie ma idealnych warunków). Drizzle też trudniej obrabiać i ostrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu pospamuję ;)

 

Ciekawie co On ma na tubie u wlotu

http://www.acquerra.com.au/astro/equipment/trailer/

 

może to ?

 

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-planetarium-turbo-127-x-51-cm-2459350,d1010.html

 

PS patrz skubanego, 13 metrów :) jak On mógł ;) pixel ma jak ja 7,4 µm więc innej opcji nie miał

 

http://www.acquerra.com.au/astro/docs/focallength.html

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał Piotrek. Tzw. "Cebulki" są efektem ustawień podczas zbierania

materiału. Konkretniej - dla niskiej wartości gain następuje efekt znacznego pociemnienia obrazu

planety położonego dalej od centralnym partii. W efekcie program stackujący niejako głupieje traktując

te obszary jako dane o zbliżonych wartościach. Efektem centryczne ringi. Sam się z tym borykam, problem

narasta gwałtownie w dużych lustrach gdzie musimy nieco na siłę minimalizować wartość gain, aby nie

"przepalić" obszarów centralnych. W sumie to trochę przypomina astrofoto DS - im większe lustro tym większe

problemy ;)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał Piotrek. Tzw. "Cebulki" są efektem ustawień podczas zbierania

materiału. Konkretniej - dla niskiej wartości gain następuje efekt znacznego pociemnienia obrazu

planety położonego dalej od centralnym partii. W efekcie program stackujący niejako głupieje traktując

te obszary jako dane o zbliżonych wartościach. Efektem centryczne ringi. Sam się z tym borykam, problem

narasta gwałtownie w dużych lustrach gdzie musimy nieco na siłę minimalizować wartość gain, aby nie

"przepalić" obszarów centralnych. W sumie to trochę przypomina astrofoto DS - im większe lustro tym większe

problemy ;)

 

Nie wiem czym zbierasz materiał ale eksperymentowałem ostatnio z dziwnym ustawieniem w K3CCD, tzn jasność na max, a gamma mininum i dawało to ciekawe efekty w jakości kolorów i detalu. Nie dokończyłem jednak testów bo skupiłem się na Atiku a tu suwaków nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem kiedyś k3ccd ale to stare dzieje :)

W tej chwili u mnie softowo rządzi firecapture oraz kamerka DMK, bw oczywiście.

Do tego dochodzi koło filtrowe z oddzielnym sterowanie ponieważ FC gryzie się ze sterownikiem...

 

Sama obróbka gdyby ktoś ustawiał sobie processing:

1.castrator (centrowanie obiektu, zmniejszanie wagi pliku)

2.autostakkert (stakowanie, selekcja klatek), generalnie najważniejsza część procesu

3.winjupos (derotacja dla każdego kanału)

4.astraimage (polecam) - dekonvolve, Lucy-Rich., gaussem

5.fitswork (free) łączenie RGB

6.ps łączenie L z wynikową klatką RGB, obróbka ostateczna.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili u mnie softowo rządzi firecapture oraz kamerka DMK, bw oczywiście.

 

Sama obróbka gdyby ktoś ustawiał sobie processing:

1.castrator (centrowanie obiektu, zmniejszanie wagi pliku)

2.autostakkert (stakowanie, selekcja klatek), generalnie najważniejsza część procesu

3.winjupos (derotacja dla każdego kanału)

4.astraimage (polecam) - dekonvolve, Lucy-Rich., gaussem

5.fitswork (free) łączenie RGB

6.ps łączenie L z wynikową klatką RGB, obróbka ostateczna.

 

Andrzeju,

Trochę (wg mnie) sobie komplikujesz życie.

ad 1. W FC jest opcja AutoAlign - trzyma planetę w centrum kadru i nie trzeba przepuszczać pliku przez Castratora. Przy okazji można sobie delikatnie korygować dryft w czasie rejestracji.

ad 5. Fitswork też łączy RGB z L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Castrator jest raczej znacznie bardziej precyzyjny od centrowania od FC, kwestia wyboru zakresu otoczenia obiektu...co do łączenia

kanałów L+ RGB to można nawet wcześniej w WinJuposie, tylko różnie te softy pracują

i różne są efekty. Samo łączenie L z kolorem RGB wykonuję w PS jako fragment końcowej

obróbki, uważam, że to jedyny sposób aby nie wykonać mydła w obrazku. Generalnie cały processing

wykonuje w L i polecam ten sposób. Fotki Peacha są mniej- więcej wykonywane tą techniką. rozumiem,

że może się podobać zdjęcie planety przypominające fotki z aparatu foto i nieco bardziej naturalne, rozmyte

i " klimatyczne" ale nie ma co się wzdragać przed zaawansowaną obróbką, dekonwulacją i innymi narzędziami

ponieważ ilość informacji jest ogromna, to kwestia obróbki decyduje w dużej mierze o efekcie końcowym.

Kajam się niejako ponieważ walczę również u siebie z tendecją do przeprocesowywania fotek...;)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam detal jedynie w kanale R który dla DMK działa jako luminacja.

RGB to tylko warstwa do nałożenia, nawet nie ma specjalnie sensu

łapać za dużo klatek do RGB. Obrabianie jednej klatki LRGB w sensie samego tzw.

szczegółu z moich doświadczeń to katastrofa klatki wynikowej, artefakty

powodowane obróbką kolorowych fragmentów o dużym zaszumieniu.

No ale ile userów tyle metod ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łapać za dużo klatek do RGB. Obrabianie jednej klatki LRGB w sensie samego tzw.

szczegółu z moich doświadczeń to katastrofa klatki wynikowej, artefakty

powodowane obróbką kolorowych fragmentów o dużym zaszumieniu.

 

Artefakty w OSC to wina złego doboru algorytmu stackującego i podejście do materiału jak do BW, a do koloru trzeba inaczej zagadać. Dodatkowo obrabiam osobno każdy kanał w PS :) Co nie zmienia faktu że będzie ciężko tą metodą osiągnąć jakieś spektakularne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część osób celowo nagrywa avi w kolorze (poza kanałem L) ustawiając focusowanie

na nieco rozmyty obraz...Kamerki oparte na czipie Sony ICX618 mają w kanale R (ale i orange działa ;)

posiadają 2-3 krotnie większą czułość, umożliwia to bez degrdacji parametrów nagrywania zastosowanie

max. szybkiej klatki, a seeing w Polsce jest taki, że nagrywanie 10-15 fp/s często jest zwyczajnie

stratą sesji. Przesiadka z webcama czy nawet kamerki typu Titan (świetna do guide) na ccd z nowym czipem to jak przesiadka

z canona na "prawdziwe" ccd w DS-ach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłownym - przeprocesowany dokładnie materiał wg mojego przepisu kulinarnego,

jupiterek sprzed opozycji, ze znacznie zmniejszoną ilością procesowancyh klatek (2400 z 10tys.).

Nie ma szans na taki szczegół ani w webcamach ani w "wolnych" kamerkach.

 

 

 

 

juppoprawka2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem adapter do Veloce RH200 pod swoją DBK 21 . Z Barlowem TV 5x da mi to f=3000 i światłosiłę f/15. Według tego co mówicie powinno byc możliwe 60 fps... zobaczymy. Na PRO PLANET chyba niewiele będzie widać ...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.