Skocz do zawartości

Obróbka zdjęć planetarnych


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne. Zapomniałem zapytać jaką ogniskową go robiłeś?

 

Trudno to obliczyć to był powermate 2x oraz barlow 1,6 x dodatkowo ale z nieco odsunięciem czipu, myślę

że około 7 metrów, może nieco mniej. Fotka jest w resamplingu (w Astraimage przed deconvolve).

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać warto dawać dużą ogniskową :) Ja mam referencyjną fotkę tarczy Jowisza z natywnej ogniskowej, a że mam 1"/pixel to ma on 50 pixeli, teraz wystarczy tylko porównać rozmiar tarczy uzyskanej z tamtą :) Taka metoda porównawcza lepsza od każdych wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłownym - przeprocesowany dokładnie materiał wg mojego przepisu kulinarnego,

jupiterek sprzed opozycji, ze znacznie zmniejszoną ilością procesowancyh klatek (2400 z 10tys.).

Nie ma szans na taki szczegół ani w webcamach ani w "wolnych" kamerkach.

 

 

Przeprocesowany mówisz?

 

Pobawiłem się chwilę Twoim JPGiem. Ależ on tam ma detali :wassat: jak dla mnie Lysy Twoja praca to chwilowo najlepszy polski Jowisz 2014

 

Lysyastropolisjuppoprawka2a.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dobry seeing po prostu. Mnie osobiście wgniotły w glebę fotki kolegów z 8" newtonów

i tutaj postęp jest nieprawdopodobny po prostu. Konstrukcje newtona uznawane do niedawna

za nonsens w astrofoto planetarnym okazały się coraz mocniejszą częścią setupu, szczególnie

te z napędem w alt-az. Zawsze powtarzam że to apertura "robi" detal a na tym podwórku newtony

królują ekonomią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak :) Ja chcę takiego Newtona :hmmm: już widzę mgławice planetarne z niego :rolleyes:

 

Nie znam się na obróbce ale mam wrażenie że dekonwolucją tworzysz granulację na obrazie niszcząc drobny detal. Preferuje i polecam funkcję wykładniczą zamiast gaussowskiej na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ta pogoda wyczynia z psychiką...;) Piotr zabijasz ducha nadzieji...;)

A tak poważniej - katastrofa pogodowa, fakt. jescze trochę a doradzanie

komuś zakupu sprzętu "do astronomii" może być traktowane jako czysta złośliwość.

 

Ad. Hamal - w deconwulacji gausem wg metody Lucy- Richardson efekty są lepsze

w przypadku dobrego wsadu, być może inna metoda powinna być dobrana pod własny setup,

warunki itp.

 

---–---------------------------------

Proponuję przenieść całość "techniczną" z tego topica do nowego a'la obróbka zdjęć planetarnych.

DSowcy produkują się w dziale obróbki fotek i my też możemy mieć własny kawałek techniczno - doradczy

w zakresie obróbki planetek. Tutaj trochę zaśmiecamy wątek, ze mną włącznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. Hamal - w deconwulacji gausem wg metody Lucy- Richardson efekty są lepsze

w przypadku dobrego wsadu, być może inna metoda powinna być dobrana pod własny setup,

warunki itp.

 

Lucy- Richardson wymaga niskich PSF Radius, możliwe że za grube dajesz wartości. Ja mam czasem odczucie że wartość powinna być pomiędzy tym jak dużą mamy wartość PSF a tym jak drobny byśmy chcieli uzyskać detal. Ale to moje osobiste odczucie. Warto też, ale to też moje odczucie, pomieszać kilka iteracji Maximum Entropy i Lucy- Richardson a do tego czasem przejść do PS na chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucy- Richardson wymaga niskich PSF Radius, możliwe że za grube dajesz wartości. Ja mam czasem odczucie że wartość powinna być pomiędzy tym jak dużą mamy wartość PSF a tym jak drobny byśmy chcieli uzyskać detal. Ale to moje osobiste odczucie. Warto też, ale to też moje odczucie, pomieszać kilka iteracji Maximum Entropy i Lucy- Richardson a do tego czasem przejść do PS na chwilę.

 

Tak, PSF można sobie ustawić, wszystko zależy od jakości wsadu...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym topicu proponuję poruszać zagadnienia obróbki, setupu i generalnie

tematów technicznych związanych z planetarnym astrofoto. Zakładam temat

ponieważ nasza brać astrofotografów "planetarno-księżycowych" toczy dywagacje

w wątkach zakładanych w celu prezentacji prac, co wprowadza spory bałagan merytoryczny.

Poproszę moderatora o przeniesienie tutaj naszych dyskusji.

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, przeliczenie jest takie:

-DMK (basler ACE) to chip o pixelu: 5,6x5,6 mkr.

-moja rurka to ogniskowa 1800cm.

 

Ogniskowa wypadkowa:

F(całkowite) = ZxD/0,275

Z-średnica zwierciadła

D-rozmiar pixela w ccd (5,6 w DMKAU618 i baslerach, i innych z tym chipem - sony)

0,275 stały wskaźnik (połowa długości fali 550nm-w celu spełnienia kryterium Nyquista)

 

Wiem, że nie wszyscy zgadzają się ze stosowaniem tego kryterium ale ja jednak je stosuję, głównie natchniony jednym

z szerszych opracowań w S&T, niestety nie pomnę w którym numerze.

 

Dla mnie:

F(całkowite) = 355,6x5,6/0,275=7.241,30 (metra)

 

Mam w rurce 1,8 metra ogniskowej.

 

Więc krotność barlowa wynosi:

7.241,30/1800=4,02 i taki powermate bedzie działał jako optimum.

 

W przypadku zwykłych barlowów należy raczej zmniejszać krotność jeśli odsuwamy znacznie czip od soczewki (no mając po drodze koło filtrowe).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackuje dzisiejszą sesję. Stacki nie porywają. Warunki były nie takie złe, przynajmniej w teorii. Mam kilka serii to zobaczę co zrobi WinJUPOS z 3-4 zdjęciami dla jednego kanału. ASI120MM w drodze. Jak sprzeda się IDS to jeszcze pomyślę o PGR Blackfly z ICX693 (po drodze sprawdzian ASI). Co do C14 to mam mieszane uczucia ;) Duża apertura, dobry obraz (fajny Księżyc ;)) ale jednak trochę "ciężki" w użytkowaniu i trzeba mocno walczyć na planetach no i muszę mieć jakiś wentylator na czas kręcenia by co chwila przewiewać bo zaczyna dryfować, czasami dość szybko. Nie wykluczam że puszczę go pod młotek i poszukam czegoś bardziej wyspecjalizowanego może (planetarny DK), ale co najmniej mocno dopieszczonego "optycznie" i praktyczne a niekoniecznie aż tak duże. Od 12" w górę ale nie cięższe niż 20 (25) kg.

Jup_23012014_11_210630_yellow_Y8castr_g3_b3_ap101.jpg

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , cos z tym 14" jest nie tak , byc może lustro nie nadąża chłodzenia , twoje poprzednie fotki były zdecydowanie lepsze.

 

Nieco ponad godzinę i już było widać dryf na gwieździe, ale też nie chłodziłem go za długo przed użyciem więc gdzieś środek mógł być niedochłodzony i szybko przeniósł ciepło na powierzchnię LG. Mam mały wiatrak, który powinien siedzieć na otworze po ramionach, ale teraz nie siedzi bo nie mam odpowiednio spasowanej rurki (gdy siedział to działał pozytywnie).

 

Ogólnie optimum byłyby wiatraki z tyłu, permanentne: http://home.cogeco.ca/~hobbservatory/C14-Fans1.JPG ale to zabieg inwazyjny, a z tubą nie chcę ryzykować (no chyba żeby oddać to do profesjonalnej firmy na renowację, przeróbki i precyzyjne ustawienie wszystkich elementów). GSO wiatraki daje: http://www.teleskop-express.de/shop/Bilder/shop/GSO/RC/GSRC10/CSRC10M-Monorail-Crayford.jpg także Intes w swoich makach.

 

Na wcześniejszych fotkach Księżyca sprzed X dni fotki wychodziły jak trzeba więc z punktu optyki działa. Jak na razie problem z temperaturą.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.