Jump to content

Letnie reminiscencje...


.zombi.
 Share

Recommended Posts

Ja z chęcią bym się zajął np. Soul Nebula :D i pozostałymi ...

Ciekawy jestem co będę w stanie pokazać w obrobce na dobrym materiale.

 

Zdjęcia 1sza klasa!

 

Proszę bardzo:

 

Soul: https://www.dropbox.com/s/uukwazjbgx8ouht/Soul%28ClearStack%29.7z

IC1318: https://www.dropbox.com/s/0sopnpimvgt9bed/IC1318%28ClearStack%29.7z

EasternVeil: https://www.dropbox.com/s/njl6da4qg0y8ae8/EasternVeil%28ClearStack%29.7z

Cave: https://www.dropbox.com/s/sk9f0qkylzbkitw/Cave%28ClearStack%29.7z.7z.7z

 

Bardzo proszę odłączać do wątku wasze wersję obróbki.

 

P.S.

Ja bym tego materiału do dobrego nie zaliczył !

Link to comment
Share on other sites

Ja bym tam nie rozpaczał. Fotki są na dobrym poziomie Przemek i to się liczy. Nie zawsze mamy to co chcemy, czasem pogoda a czasem sprzęt robią psikusa :) W Mgławicy Dusza są za mało kolorowe gwiazdy w porównaniu z pozostałymi...

Pozdr. M.

Link to comment
Share on other sites

Eeeee tam, nie zgadzam się z przedmówcą :) może trochę przesadził ale żeby zaraz " zmasakrował" pisać? De gustibus non est disputandum kolego :)

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Przemek, właśnie o to chodziło! Na tle nasyconego tła mgławicy gwiazdy nie mogą być blade...

 

 

Powiem tak okropną masakrę zrobiłeś z tymi gwiazdami.

 

Z duszą na ramieniu udostępniam poprawioną fotkę - myślę że udało się pogodzić dwa żywioły ;) Zaskakujące jak taki "detal" zmienia odbiór zdjęcia.

 

Dziękuje za sugestię - znów się czegoś nauczyłem.

 

P.S.

Nikt nie stoczył walki z udostępnionym materiałem - Piotr ?

Link to comment
Share on other sites

P.S.

Nikt nie stoczył walki z udostępnionym materiałem - Piotr ?

 

Aaaa, na moją pracę chwilę trzeba poczekać :D

Materiał fajny, tak jak mówiłem, ale dla mnie nowy.

Wygrzewa się.... Dojrzewa do pokazania.

Chyba już z 10 wersję wygrzewam, i jeszcze nie jestem przekonany czy to już ta chwila nadeszła na publikację...

Link to comment
Share on other sites

Siadłem i ja do obróbki tego materiału, ale nic lepszego od autora uzyskać mi się nie udało. Podoba mi się miękkość pierwowzoru. Mniejsze kontrasty, ale ładnie wydobyte detale, a czerń nie jest smolista. Z tych dwóch, wybrałbym jednak oryginalną obróbkę.

Link to comment
Share on other sites

Pomęczyłem nieco Veila. Na razie mi się podoba, a co będzie, jak się fotka opatrzy - czas pokaże.

Naszła mnie w trakcie obróbki jedna "refluksja". Jeszcze nigdy nie udało mi się zebrać 29 klatek po 10 minut. Gdybym miał tyle materiału, to bym miał petardę a nie zdjęcie. Czyżby zatem kamera OSC przegrywała rywalizację z lustrzanką? Nie sądzę, ale nie zachęca mnie to do zmiany detektora.


Chyba, że... to z powodu optyki. Nawet jeśli stosujesz reduktor to i tak masz pewnie f6 z hakiem, a ja niesprawiedliwie porównuję to z f3.5. Ciągle jednak mam wrażenie, że nawet z 15 klatek (bo zakładam, że Twoja matryca z powodu ciemniejszej optyki dostaje połowę tego, co u mnie), materiał z Canona byłby lepszy, ale to gdybanie. Veila mam w planach, jak tyko się Cygnusik objawi i raczy wspiąć dość wysoko. Zobaczymy co wtedy będę kłapać.

A na razie, moja wersja obróbki Veila:

Small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Naszła mnie w trakcie obróbki jedna "refluksja".

 

Faktycznie fotka była robiona z f6 ale trzeba zaznaczyć również że była robiona przez filtr LP (Lumicon Deep Sky). Myślę że różnicę robi również niebo choć przykładowo zdjęcie poldip'a (http://astropolis.pl/topic/42464-kawaek-abdzia-ngc6992-czyli-welon/) z sam wiesz jakiego nieba pod względem surowego materiału moim zdaniem przedstawia się gorzej - choć w tym przypadku to zdaje się wina zbyt długiego czasu naświetlania. Bawiłem się ostatnio surowym materiałem M78 dziki'ego i muszę powiedzieć że struktura szumu wygląda zupełnie inaczej.

 

Musisz również wziąć pod uwagę że jest istotna różnica między popularnymi Canonami trzy cyfrowymi - które wszyscy znamy z wielu fotek a dwu lub nawet jedno cyfrowymi ;)

 

Nie mniej jednak aby odpowiedzieć na to pytanie to trzeba by było zrobić fotki z tego samego sprzętu pod tym samym niebem.

 

Fotka obrobiona bardzo zdecydowanie/agresywnie.

 

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Twoimi wnioskami. Wiele aspektów trzeba wziąć pod uwagę, dlatego moje "dywagacje" to takie tam gdybanie. Fotka faktycznie obrobiona agresywnie. Już mi się przestaje podobać. Jeszcze dużo nauki przede mną. Duszę obrobiłeś bardzo dobrze. Nie udało mi się nawet zbliżyć do Twojego materiału i (w mojej opinii) Piotrowi również. Oczywiście miałem finalny plik i nawet byłem gotów go porównać, bo bez punktów odniesienia fotka była przyzwoita, ale gdy porównałem do Twojej wersji, zamknąłem PS-a bez zapisywania, bo nie chciało mi się po raz kolejny podchodzić.

Link to comment
Share on other sites

 • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 27 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.