Skocz do zawartości

Takahashi FS-102NS


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

No w końcu żem sie doczekał, na pół roku od zamówienia złozonego w Stanach dotarł do mnie do Lublina FS102 ale.... z Francji. Tamto zmówienie złożone w USA anulowałem po 5 miesiącach oczekiwania i złożyłem nowe w Colmar, po 2 tygodniach miałem teleskop - około 10 dni szły pieniądze które przelałem na ich konto, a od momentu gdy je dostali

czekałem jeszcze 4 dni - tyle szła do mnie przesyłka z Francji. Teleskop przyszedł w dużym szarym pudle z napisem SYNTA, w środku było mniejsze tym razem z oczekiwaną nazwą marki (ale również szare jak po telewizorze, spodziewałem sie czegoś ciekawszego , te optisany i hamy z supermarketów są w takich kolorowych , błyszczących opakowaniach ;D)

Oto jak wygląda sprzęcior po rozpakowaniu.

p6230036.jpg

p6230037.jpg

Zewnętrzna jakość wykonania na poziomie trzeba przyznać bardzo przyjemnym dla oka, wysoka jakość uzytych materiałów, zadnych plastików, zadnych elementów z cienkiej balchy, wszystko pomalowane w tradycyje barwy tej marki - biel i jasna zieleń.

Nie chce publicznie upajać sie nowo zakupionym sprzętem ale wyciąg zrobił na mnie naprawde super wrażenie.

p6230039.jpg

A tak wygląda maksymalnie wysuniety.

p6230040.jpg

Niestety w standarcie nie dają diagonala, wiec póki go nie zakupie okular moge zamocować tylko w ten sposób.

p6230041.jpg

Jest za to w standarcie sporo pierścieni pośrednich i przejściówek co do których spodziewałem sie ze bede je musiał sobie dokupić.

Wyciąg jeszcze raz :

p6230043.jpg

p6230045.jpg

 

Pierwotnie ze względów finansowych zamierzałem zakupić wersje gołą - OTA bez niczego, ostatecznie ze względu na dośc kozystne ceny we Francji (zblizone do USA) zakupiłem wersje "complete" (choć to troche za daleko posuniete określenie), na którą oprócz tuby składały sie:

 

1) SZUKACZ

p6230046.jpg

 

p6230047.jpg

 

p6230048.jpg

Nie chce znów popadać w zachwyt nad nowo kupionym sprzętem ale szukacz jest poprostu... wspaniały, jakością wykonania oraz dawanch obrazów bije na głowe wszystkie z jakimi miałem do tąd do czynienia.

 

2)Obejma

p6230049.jpg

p6230050.jpg

Ciekawe czy łatwo ja dopasuje do montazu który zakupie....

 

Sam sprzęt to FS-102NS, nowa wersja 102-milimetrowego apochromatu fluorytowego która weszła do produkcji w tym roku , w porównaniu do klasycznego fs-102 jest tylko jedna różnica - przesuwalna osłona przeciw rosie, na zdięciach powyżej osłona ta jest przesunieta do przodu - czyli tak jakbyśmy mieli zacząć obserwacje, gdy sprzęt leży nie używany można ja jednak przesunąć ku tyłowi dzieki czemu teleskop skraca sie o jakieś 20cm. Teleskop bez oprzyządowania waży 4,8kg. Niestety na dzień dzisiejszy nie posiadam montażu :( . W planie mam prawdopodobnie Vixena GP-DX ale ponieważ na ten zakup bede musiał jeszcze nieco poczekać gdyż zakup lunetki znokautował mój budzet zamierzam teraz zakupic jakiś tani montaz jako rozwiązanie przejsciowe, marne są jednak szanse że zdąże jeszcze zobaczyć jowisza :( Wszelkie wrażenia z obserwacji zamieszcze w tym wątku.

Na razie to tyle

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, zdięcia raz są raz nie, do wieczora spróbuje rozwiązać ten problem, na razie można spróbować kliknąć na każdy obrazek prawym przyciskiem myszy i wybrać "pokaż obraz. U mnie to działa.

Tak czy owak sorry za te problemy.

pozdrawiam

 

michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyedytowalem sobie zrodlo zdjecia: http://www.msulczynski.webpark.pl/p6230048.jpg

Weszlem bezposrednio na strone i co mi pokazalo?:

 

BŁAD

 

420 przekroczony limit transferu

 

Przekroczony został maksymalny limit transferu dla tej strony.

Strona ponownie będzie widoczna po upływie czasu obowiązywania limitu.

Spróbuj później, jeśli chcesz zobaczyć tę stronę.

 

 

Misza zrob cos z tym please :P

Chcialbym zobaczyc jakiego masz taka:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko się otwiera idealnie . Gratuluję wspaniałego sprzetu. Taki refraktor kupuje się raz na bardzo wiele lat . Miałem okazję obserwować już przez Taka 102 Oskara i 128 Waldka , obraz ostry aż do bólu . Wraz z precyzyjnym montażem zestaw idealny do astrofoto . Świetny zakup .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularami 2'' nie ma problemu o ile zakupimy przejściówke z 2,7'' na 2'', niestety w standarcie dodają tylko przejściówke z 2,7'' na 1,25'', tamtą trzeba dokupić i kosztuje 100 euro, no i oczywiście diagonal 2'' a ten kosztuje ok 300euro (dobrej firmy), na razie jako że okularów 2'' nie posiadam a priorytetem jeśli chodzi o zakupy jest montaż, zamówiłem sobie jedynie diagonal 1,25'' takahashi za 50 euro. Dla tych którzy nie widzą zdięć zamieszczam je jeszcze raz z linku udostępnionego dzięki uprzejmości Bielacka.

P6230036.JPG

 

P6230037.jpg

 

P6230039.JPG

 

P6230040.JPG

 

P6230041.JPG

 

P6230043.JPG

 

P6230045.JPG

 

P6230046.JPG

 

P6230047.JPG

 

P6230048.JPG

 

P6230049.jpg

 

P6230050.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Takahashi nie daje tej przejściówki :( TMB nawet w "tanich" achromatach ją oferuje. Niemniej gratuluję zakupu :wink: Dobry diagonal 2" oferuje Intes. Mam taki, jest to wersja de Luxe 98%, jakości Tele Vue dielectric lub Maxbright Astro-Physic, a tańszy - 280€. Można kupić nawet taniej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja gratuluje zakupu! Bedziesz bardzo zadowolony! Dla ciekawskich - wyciag okularowy ma skok 10cm, ognisko powinno byc okolo 180mm za koncem wyciagu w stanie zlozonym "rack-in". Faktycznie jakosc szukacza Takahashi jest duzo lepsza niz niejednego drozszego refraktorka. Praktycznei zero koloru!

 

Od razu rekomenduje akcesoria:

 

- SQRB "dovetail bracket" do szukacza, inaczej albo bedziesz mial szukacz na stale albo bedziesz krecil srobki ampulowe w nocy

- wyjscie 2 cale - lepsze jest to z pierscieniem zaciskowym

- do kamery CCD lub aparatu - rotator CAA (camera angle adjuster)

- do aparatu - wyjscie CA35 (Camera Adapter for 35mm) + szeroki pierscien T-ring (wide-T)

- docelowo reduktor ogniskowej na f/6

 

Ja stosuje tez szukacz 1x przeziernikowy (nie pamietam firmy, podobne tak Telrad tylko pionowe), sprawdze.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.