Skocz do zawartości

Akcja budowy modułu bluetooth do sterowania HEQ-5/EQ6


coy_coyote

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do budowy modułów bluetooth do sterowania goto/guide przez eqmod do montaży SW HEQ-5 i EQ6.

Układ zbudowany jest na module Arduino, dostosowany do poziomu TTL 5V.

Moduł nie potrzebuje dodatkowego zasilania, pobierane jest ono bezpośrednio z montażu.

Dodatkowo zabezpieczenie przez pomyłkowym podpięciem RX i TX, oraz dioda sygnalizująca stan pracy.

Przy większej ilości myślę że cena 100zł z obudową wykonaną na frezarce CNC z PMMA przezroczystego, kablem około 20cm i odpowiednim wyjściem RJ-45 dla HEQ-5 i DB-9 dla EQ6.

Do całości dojdzie wysyłka około 6zł priorytetem.

Moduł jest malutki, obudowa ma 50x20x8mm. Dodatkowo mogę zrobić dowolną długość przewodu.

Mogę również sprzedać sam moduł do polutowania bez kabla, obudowy i wtyczki za 60zł.

Do prawidłowego działania potrzebny jest wbudowany w laptopa moduł bluetooth lub zewnętrzna pastylka, która kosztuje 5zł.

Uruchomienie jest banalnie proste, moduł BT rozsyła nazwę "BT EQMod", po połączeniu system zapyta o hasło które standardowo jest ustawione na "1234" i jednorazowo w ustawienia eqmod trzeba podać port na którym działa bluetooth. Następuje połączenie i wszystko działa jak przez kabel eq-mod ale właśnie odchodzi stosowanie dodatkowego kabla.

Zasięg spokojnie 10m.

 

BT.JPG

Czekam na Wasze opinie.

Pozdrawiam

Dominik

Edytowane przez coy_coyote
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę - jako użytkownik już od roku - choć innej firmy. Super sprawa mili Państwo.

Dominiku, proponował bym rozszerzyć ofertę na montaże Celestrona (takiego używam) jedynie czym się różni to dodatkowy kabelek od zasilania, ale idzie tylko po nodze monta więc nie przeszkadza.

Naprawdę ogromne ułatwienie w pracy :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest wykonalne zrobic takie combo odrazu na kamere, kolo, focuser , mont ? Tak aby tylko zasilanie wisialo?

Pozdrawiam.

Wydaje mi się, że to byłoby trudne za pomocą samego BT. Jest bezprzewodowy standard USB, ale gdzieś czytałem, że np kamery nie bardzo go lubią. No i w zależności od sprzętu interfejsy będą się różnić. Więc jeden 'dongiel' dla wszystkiego raczej nie zadziała.

 

Co do samego interfejsu do HEQ5 - dopisuję się do listy (wersja full wypas).

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam. Bo w większości setupów sporo tego jest do podłączenia, w dodatku po różnych standardach. Przeważnie mamy 2 kamery (main + guide) obie po usb (I niektóre zasysają zasilanie z USB) , do tego jakieś koło filtrowe (przeważnie po USB ale często żrące prąd z tego samego gniazdka,) dalej montaż (tu nie będzie cepelii z zasilaniem, ale często gadamy nie przez USB tylko po RJ45 albo jeszcze jakimś innym egzotyku) no I szopka z fokuserami które miewają rozwiązania typu port szeregowy. A, no I rotator, też czasem w dziwnych standardach... oj, słabo to widze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zainteresowany modułem do EQ6.

Ponieważ ostatnio eksperymentuję z Andruino byłbym także zainteresowany schematem połączeń oraz kodem

jeżeli oczywiście chciałbyś go udostępnić w celach naukowych (chciałbym zobaczyć jak można połączyć bluetooth z andruino)

 

Pozdrawiam

AWE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły bluetooth mają wyprowadzenie do komunikacji szeregowej. Wrzucasz je np. na wejścia 0, 1 i używasz Seriala do komunikacji.

 

Problem jak zwykle w szczegółach. Po podłączeniu modułu będę miał dwa wyjscia RS jedno przez USB drugie po bluetooth

Jak nimi sterować? Ale to nie na ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno Jolo opisywał swój moduł do sterowania montażem zrobiony w ten sposób

są gotowe moduły BT. Wystarczy zacisnąć kabelek z odpowiednią wtyczką do montażu

np. http://www.ebay.pl/itm/271305987900?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

moduł trzeba jeszcze zaprogramować komendami AT. Potrzebny będzie port szeregowy lub konwerter USB/UART np. taki

http://www.ebay.com/itm/1pc-PL2303-USB-To-RS232-TTL-Converter-Adapter-Module-F-Arduino-CAR-Detection-GPS-/141161099026?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20dddb6f12

 

programowanie kilku komend odbywa się przez terminal Windows lub inny program np. PonyProg

 

do kompletu jakaś obudowa za 3-5 zł i gotowe. Całość wyjdzie poniżej 30 zł

tu jest opis różnych kabelków oraz BT dla montaży SW

http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

jeśli są chętni to opiszę dokładnie krok po kroku jak to zrobić

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odpowiedzi się posypało aż się pogubiłem :shocked:

Mam na tą chwilę zamówiłem 5 modułów i mam je dostać w przyszłym tygodniu. Musze je polutować wg Waszych zamówień.

Każdy moduł muszę też sprawdzić na montażu czy działa bez zarzutu.

 

W międzyczasie przedstawię wraz ze schematem jak taki moduł wygląda od strony technicznej.

Póki co złożony moduł

bt1.jpeg

 

bt2.jpeg

 

Z własnego doświadczenia powiem tylko tyle że przerobiłem kilka modułów i bez dodatkowej elektroniki te moduły nie działają. Niestety montaże HEQ-5/EQ6 są na tyle wredne że nie lubią zbyt niskiego poziom sygnału. Mój układ został przetestowany już na kilku sesjach wyjazdowych pod gołym niebem i nie miałem z nim żadnego najmniejszego problemu.

 

Ja napiszę - jako użytkownik już od roku - choć innej firmy. Super sprawa mili Państwo.

Dominiku, proponował bym rozszerzyć ofertę na montaże Celestrona (takiego używam) jedynie czym się różni to dodatkowy kabelek od zasilania, ale idzie tylko po nodze monta więc nie przeszkadza.

Naprawdę ogromne ułatwienie w pracy :-)

Jacku nie mam pojęcia jak wygląda interface do Celestrona, jeżeli dasz mi jakieś wskazówki może uda mi się jakoś pomóc.

 

W kolejności zgłaszania mamy wstępną listę:

 

1. milosz - 1szt HEQ-5 kompletny

2. AWE - 1szt EQ6

3. wtw - 1szt EQ6 - (Wojtku niestety nie mam możliwości zamknąć modułu w obudowie BD-9,)

4. tranox - 1szt HEQ-5

5. Dyoda - 1szt HEQ-5

 

Osoby z listy proszę o informację na PW czy potwierdzają zamówienie oraz informacje jak długi kabel mam zamontować i czy przygotować gotowy układ z obudową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolejności zgłaszania mamy wstępną listę:

 

1. milosz - 1szt HEQ-5 kompletny

2. AWE - 1szt EQ6

3. wtw - 1szt EQ6 - (Wojtku niestety nie mam możliwości zamknąć modułu w obudowie BD-9,)

4. tranox - 1szt HEQ-5

5. Dyoda - 1szt HEQ-5

 

proponowałbym jednak nadać modułom indywidualne nazwy bo jeśli Koledzy spotkają się kiedyś na zlocie to będzie lipa :)

wystarczy dodać kolejną liczbę na końcu lub Nick z forum

dobrze by było też ustawić jakieś sensowne kody PIN bo ktoś mógłby się połączyć i spaprać sesję fotograficzną

 

 

Z własnego doświadczenia powiem tylko tyle że przerobiłem kilka modułów i bez dodatkowej elektroniki te moduły nie działają. Niestety montaże HEQ-5/EQ6 są na tyle wredne że nie lubią zbyt niskiego poziom sygnału. Mój układ został przetestowany już na kilku sesjach wyjazdowych pod gołym niebem i nie miałem z nim żadnego najmniejszego problemu.

 

starsze wersje montaży wymagały standardu TTL , a nowe już akceptują logikę 3,3V ... ale konwersja do TTL im nie zaszkodzi ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście na życzenie można nadać im indywidualne nazwy z tym nie ma problemu, jednak zauważyłem że w systemie wygląda to tak że program łączy się poprzez MAC adres a nazwa jest tylko dla użytkownika. Jeżeli w systemie choć raz BT został sparowany i zapamiętany nie powinno być z tym problemów. Defaultowo BT i tak ma swój jakąś dziwną nazwę więc trzeba ją zmieniać na bardziej przyjazną. Nic nie stoi na przeszkodzie aby była to wybrana nazwa. Jeżeli ktoś chce spersonalizować swój BT (nazwa, pin) proszę tylko o informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem że w systemie wygląda to tak że program łączy się poprzez MAC adres a nazwa jest tylko dla użytkownika. Jeżeli w systemie choć raz BT został sparowany i zapamiętany nie powinno być z tym problemów

 

tylko przy połączeniu automatycznym sprawdzany jest MAC adres połączonych urządzeń BT

jeśli z jakiegoś powodu komputer nie połączy się automatycznie z montażem to użytkownik znajdzie w otoczeniu "swoją" nazwę i podając "swoje" hasło BT może przez pomyłkę połączyć się z cudzym montażem

pewniejsze byłoby zestawienie "na sztywno" połączenia po MAC adresie ale trzeba by wcześniej (podczas konfigurowania modułu) znać MAC adres komputera. Mógłby jednak powstać problem po zmianie komputera lub jego karty BT

najprościej dać indywidualne nazwy i hasła, a wtedy do takiej sytuacji nie dojdzie

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko przy połączeniu automatycznym sprawdzany jest MAC adres połączonych urządzeń BT

jeśli z jakiegoś powodu komputer nie połączy się automatycznie z montażem to użytkownik znajdzie w otoczeniu "swoją" nazwę i podając "swoje" hasło BT może przez pomyłkę połączyć się z cudzym montażem

pewniejsze byłoby zestawienie "na sztywno" połączenia po MAC adresie ale trzeba by wcześniej (podczas konfigurowania modułu) znać MAC adres komputera. Mógłby jednak powstać problem po zmianie komputera lub jego karty BT

najprościej dać indywidualne nazwy i hasła, a wtedy do takiej sytuacji nie dojdzie

 

pozdrawiam

jest to kolejny argument przemawiający za tym żeby jednak personalizować moduły. Stawiałem wcześniej na uniwersalność tej nazwy i pinu biorąc pod uwagę że jeżeli ktoś zechce sprzedać swój BT w przyszłości sprzeda go jako "defaultowa" nazwa. Kupujący może wolałby standardowy pin niż jakiś wyszukany wymyślony przez poprzedniego użytkownika, który za chwilę zapomni lub zgubi. Dlatego daję wolną rękę, jeżeli ktokolwiek chce mieć spersonalizowany moduł niech poda mi stosowne informacje. Ja ze swojej strony stworzyłem bazę w której będę trzymał informacje kto jaki pin i nazwę sobie wybrał w razie jakby okazało się że trzeba do tego za jakiś czas wrócić.

 

Mam w celach testowych do NEQ6 ,działa bez problemu :)

dzięki Jarku za informację. Jarek jest pierwszą osobą, która testowała mój moduł na montażu klasy NEQ6

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wszystkie podzespoły do budowy modułów. Zabieram się za składanie. Myślę że w poniedziałek - wtorek będę rozsyłał.

jeden moduł jest w powietrzu - jedena z osób nie potwierdziała chęci zakupu. Czekam na informację jeżeli ta osoba zrezygnuje będzie wolny.

 

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość osób dostała już moduły, są już po pierwszych pozytywnych testach.

Dziękuję wszystkim za udział i cenne uwagi.

Jeżeli ktoś jeszcze byłby zainteresowany modułem, proszę o PW.

Moduły mogę personalizować (nazwa i PIN) w zależności od potrzeb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.