Skocz do zawartości

Akcja budowy modułu bluetooth do sterowania HEQ-5/EQ6


coy_coyote

Rekomendowane odpowiedzi

jako osoba zainteresowana pracą bez kompa zainteresował mnie ten temat. Postanowiłem  lekko zgłębić  ten temat. Poprawcie mnie jesli coś nie tak.

Montaż SW ma złączkę JR 45 (5V TTL) do którego podłączamy pilota.  W pilocie mamy dodatkowo drugą złączkę chyba RJ 12 (bo dostałem też info, że to może być RJ11)

Dostępne są dwa rodzaje modułów- takie jak autora wątku wpinane zamiast pilota  bardzo dobrze funkconujące z PC i druga opcja  jak np ukraiński astrogaget podpinany w pilota.

Moduł Wifi SW oferowany przez Deltę https://deltaoptical.pl/adapter-sky-synscan-wifi?from=listing&q=wi+fi

posiada możliwość współpracy zarówno za pośrednictwem pilota jaki i bez niego.

Nie wiem czy jest też taki moduł Bluetooth,  który można by było podłączyć zarówno pod pilota jak i pod montaż. Czy w ogóle budowa takiego modułu w technologii  Bluetooth  jest możliwa?

Z uwagi na wyzwalanie migawki aparatu za pośrednictwem Wifi jestem zainteresowany sterowaniem montażu za pośrednictwem Bluetooth 

 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój moduł BT podpinam pod pilota SynScan Sky Watcher'a. Zmontowałem go z płytki HC06, modułu Max 232 i malutkiej przetwornicy napięcia Mini 360. Działa niezawodnie, zarówno ze Stellarium, Cartes du Ciel, APT, Sky Safari 5 PRO. Taka opcja pozwala mi na bezkolizyjne sterowanie montażem, pilotem SynScan i z poziomu komputera. Całość umieściłem w małym pudełku zakończony wtykiem RJ 12, 6 pin.

bt_in_synscan_v4_conexiuni_329.png

Pilot port SynScan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, coy_coyote napisał:

Panowie, fajnie by było aby dopercyzować co i na czym testujecie i potem pisać czy działa czy nie działa, bo wniosek wychodzi taki że na modułach PlszMisia coś nie działa.

 

Parę zdań o module PluszMIsia: jest to moduł, który został opracowany na moją prośbę, tylko dla montaży SW. Początkowo był tylko realizowany tylko dla mnie ale z czasem konstruktor zdecydował się o sprzedaży również w innych żródłach do innych celów. Jednak początkowym przeznaczeniem były montaże SW a w szczególności HEQ-5 i EQ6/NEQ6.

Moduł zastępuje pilota w montażu. Nie robiliśmy nigdy modułu, który był podpinany pod pilota Synscan, nie testowaliśmy tego więc jeżeli takie moduły jeżeli istnieją nie mają z nami nic wspólnego.

Ze swojej strony  zapewniam że moduł ten wpięty bezpośrednio w montaż (bez pilota) HEQ-5 i EQ6 działa na Androidzie w aplikacji Virtuoso bez żadnych sztuczek. Dodatkowo można poprzez Virtuoso ustawić sobie port do komunikacji ze Stellarium i z SkySafari pewnie też i sterować montażem z poziomu tej aplikacji, ale faktycznie jak ktoś wcześniej napisał Virtuoso jest do tego potrzebne.

Niestety nie mam w tej chwili montażu w domu żeby Wam to pokazać ale postaram się to zrobić jak tylko montaż wróci do mnie.

 

Podobne moduły możecie zobaczyć też na YT jak działają:

https://www.youtube.com/watch?v=BJgGaef3SHA

Co do Vitruoso to u mnie na Samsungu GT-N8000 instaluje się i uruchamia. Może faktycznie to zaleta starszej wersji Androida.

 

 

Pisze dokladnie na czym testuje.

Virtuoso nie działa na nowych Androidach więc dopóki ktoś nie napisze nowej apki to BT nie działa. Może  jest ale ja nie znam.

I nie jest to żadna wina modułu. On robi co trzeba. 

 

 

Podsumowując:

Niezależne od siebie są:

1. komendy do montażu - podobno (nie wiem) - bez pilota SynScan komend jest więcej a z pilotem uproszczone. Taka informacja przewinęła się w internecie i może być prawdziwa ponieważ więcej apek działa przez pilota niż bez.

 

2. Napięcia sygnału - są dwa różne napięcia - bez pilota SynScan poziom TTL (5V/3,3V) i przez pilot SynScan RS232 (12V). 

Czyli jeden moduł nie będzie w prosty sposób działał i tu i tu. Znaczy że możemy wbudować dodatkowo konwerter 5/12 i używać tego lub tego napięcia jak moduł z Delty.

Moduł PluszMisia jest na TTL tylko z zasilaniem 12V = działa BEZ pilota.

Moduły do pilota SynScan astrogadget wysyłają sygnał 12V, można taki oczywiście też zrobić jak kolega wyżej.

 

3. BT czy WiFi - to inna bajka - inne sterowniki.

BT przesyła radiowo proste polecenia UART, po obu stronach jest po prostu zamiana sygnałów. BT jest przezroczyste i aplikacje na Windows nie wiedzą że to działa po BT. Ale po stronie Androida musi być apka która przekształca sygnał BT w wirtualny port COM. To robiło Virtuoso, niestety już nie robi.

WiFi nie będę tutaj rozpatrywał, jak wyżej inna bajka, obsługa, aplikacje.

 

A walczę z BT również dlatego że po WiFi mam podłączony aparat A7S.

 

 

 

 

 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, abo napisał:

Generalnie połączenie WiFi jest bardzo stabilne, działa ze wszystkim, niestety zajmuje WiFi ;)

Jest jeszcze jedna wada połączenia przez WiFi - jeśli sterujemy ze smartfona, to tracimy połączenie z internetem przez sieć komórkową, które może być czasem potrzebne do szczęścia.

Żeby to rozwiązać, można ustawić moduł WiFi podpięty do montażu w tryb Station - wtedy podłączy się on do istniejącej sieci WiFi (np. utworzonej przez telefon, albo do domowej - dodatkowym plusem jest wtedy to, że każdy komp w tej sieci będzie mógł sterować montażem) - ale nie wszystkie urządzenia mają taką możliwość, np. ja mam ukraiński EQDirFi (wpinany zamiast pilota) i on tak nie umie :( Można też zainstalować sobie na telefonie aplikację Speedyfi - to generalnie jest trochę VPN, a trochę optymalizator połączeń z internetem, ale nas interesuje to, że pozwala mieć w telefonie włączoną jednocześnie komórkową transmisję danych i WiFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 2.09.2019 o 12:15, sidiouss napisał:

Robiłem sobie parę dni temu taki moduł sterowany przez PC do HEQ5. Jeśli chcecie, to mogę zrobić i Wam. Używałem go przez weekend przy pomocy EQMODa i CdC i działał elegancko :)

Mój jest wczepiany zamiast pilota, ale mogę ogarnąć też taki podczepiany do pilota :)

Jak By ktoś potrzebował modułu to mogę polecić kolegę sidiouss który mi takowy zrobił - wszystko śmiga elegancko ,dobra robota:)

69842521_2355676121207119_8713511774747361280_n.jpg.9e266f76fcce30e12bb29dbfc9df211c.jpg70333189_682515588934982_1601175511734681600_n.thumb.jpg.5cc99027bf335bfacd1ef0b1c0dc0539.jpg

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modem od coy_coyote  wszyscy  sobie chwalą  :) ale robi on wersję tylko pod montaż.  ( szkoda, że nie robi wersji pod pilota) Czekam na model pod pilota l montaż który może będzie robił kolega z forum, który się do mnie odezwał.  Jak do mnie dotrze też się pochwalę,  ale gdyby ktoś miał taki "podwójny" model to dajcie znać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

mam pytanie dla użytkowników IPhone. Czy te moduły Bluetooth zbudowane na podzespole HC-06 wspolpracują z nowszymi IPhonami ? Stare Iphony ich nie widziały, a nowsze podobno już tak. Czy ktoś może to potwierdzić?  Z uwagi na brak nowych telefonów w rozmiarze kieszonkowym na Androidzie  zastanawiam się nad zakupem IPhone SE 2020

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.