Skocz do zawartości

Dotknięcie zimna czyli cold finger do Canon EOS 40D


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatrak który zastosowałem pracuje "bezdrganiowo" (to sprawdzone domowym sposobem "przyłóż palec i poczuj to"). Porównywałem go do wiatraczka jaki był w komplecie z radiatorem (40mm) - i ten maluch to był prawdziwy wibrator.

 

Nie robiłem jeszcze testów porównania gwiazd na klatkach 6-10 min bez filtra Ha, jak zrobię to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy fotografowaniu krótszymi obiektywami fale powietrza "zabiją" zdjęcie.

 

Czy jest techniczna możliwość aby wiatrak obrócić o 90 stopni? aby wiał od aparatu na bok ewentualnie do tyłu ?

 

Poza tym bardzo Ci kibicuję, świetny pomysł.

ps.

Jak z pożeraniem prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy fotografowaniu krótszymi obiektywami fale powietrza "zabiją" zdjęcie.
Trudno powiedzieć, jak będzie z krótszymi obiektywami (chociaż planuję coś zrobić żeby "odzyskać" gniazdo statywowe i podpiąć czasem 200mm. Na razie próby będą odbywały się na 600mm ogniskowej.

Czy jest techniczna możliwość aby wiatrak obrócić o 90 stopni? aby wiał od aparatu na bok ewentualnie do tyłu ?
Wiatrak kieruje strumień powietrza w stronę radiatora, wieje dokładnie w przeciwną stronę niż "patrzy" teleskop :) To przemyślane rozwiązanie :)

Poza tym bardzo Ci kibicuję, świetny pomysł.

ps.

Jak z pożeraniem prądu?

Dziękuję :)

Pożeranie zmierzę, na pewno nie więcej niż 6A (tyle daje zasilacz i tyle wg. specyfikacji bierze ten Peltier).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

 

1- czy używałeś pasty termoprzewodzącej do matrycy?

2- czy możliwe bedzie zastosowanie podobnego rozwiązania dla aparatu z matrycową stabilizacja obrazu?

 

Pomysł rewelacyjny, szczegółnie połączenie radiatora od chipsetu i wentylatora AMD, dla pełnego bajeru jeszcze regulacja obrotów wentylatora w zależności od temperatury mnętrza body. Trochę ten styropian blokuje przepływ powietrza i kieruje go znów w stronę płytki.

Aż miło popatrzeć na taki wynalazek, wyrazy uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pastą pokryłem zarówno matrycę jak i obie strony Peltiera.

 

Co do matrycy stabilizowanej - bazując na tym filmiku, to wydaje mi się, że zastosowanie podobnego rozwiązania nie jest możliwe: http://www.wykop.pl/link/814597/jak-dziala-mechaniczna-stabilizacja-obrazu-na-przykladzie-obiektywu-firmy-canon/

 

Myślałem o stabilizacji temperatury na bazie czujnika temperatury, ale niestety nie włożyłem takiego do body aparatu, i raczej już tego nie zrobię. Będzie chłodziło zawsze na maxa.

 

"Ostyropianowanie" zewnętrznych części cold fingera podniosło sprawność układu, bez tego temperatura matrycy mierzona czujnikiem aparatu spadała o 3 stopnie, teraz spada o 7.

Nie jestem do końca pewien czy dobrze Cię zrozumiałem odnośnie strumienia powietrza. Styropian (cienki, ma grubość chyba z 5mm) pokrywa wystającą cześć cold fingera. W stronę jakiej płytki myślisz że odbija strumień powietrza?

 

Moim skromnym zdaniem strumień powietrza opływa styropian - spróbuję to sprawdzić za pomocą czegoś dymiącego (kadzidełko na przykład :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dziękuję :)

 

Kudi myślałem o tym, bardziej o rozwiązaniu połączenia regulatora PWM z jakimś termorezystorem czy innym czujnikiem. Ale to nie w tym bycie - aparat jest zamknięty, zasilikonowany, taśma nie zabiła sprzętu - nie chcę ryzykować :) Może w kolejnej przeróbce, jeśli taka będzie.

 

Jedyną zmianę jaką rozważam (okaże się po kilku udanych sesjach) to wymiana obecnie zastosowanego Peltiera 50W (konkretnie ma 51W) na 60W bądź 70W. Ale to jak się okaże, że obecna konstrukcja pracuje bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz projekt jest naprawdę świetny i cieszy mnie bardzo że w końcu ktoś w naszym kraju się za to zabrał a nie tylko o tym mówi jak np. ja :P, tylko wszystkie udane projekty miały zastosowane ogrzewanie filtra przed matrycą, i o ile zimą nie przedstawia to aż tak dużego problemu tak w cieplejsze dni może być problem z roszeniem tego filtra, chyba że się mylę i wystarczy tylko odpowiednio odizolować matrycę jak u Ciebie.

 

Rafał

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie udane projekty miały zastosowane ogrzewanie filtra przed matrycą, i o ile zimą nie przedstawia to aż tak dużego problemu tak w cieplejsze dni może być problem z roszeniem tego filtra, chyba że się mylę i wystarczy tylko odpowiednio odizolować matrycę jak u Ciebie.

 

to może nie wystarczyć ale zawsze można upchnąć tam pochłaniacz wilgoci, który powinien zadziałać jeśli obudowa jest wystarczająco szczelna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja puki co to wstawiłem blaszkę pod łapki/zaciski trzymające matrycę i podsmarowałem pastą ze srebrem żeby masa ceramiczna z której wykonana jest matryca lepiej oddawała i rozpraszała ciepło. Też już mam projekt blaszki do mojej 40-stki ale zmierzałem użyć miedzi z domieszką srebra dla lepszego przewodnictwa cieplnego i zamknąć całość w puszcze elektrycznej dla mniejszych strat chłodu. Ale jak na razie chroniczny brak czasu skutecznie uniemożliwia mi to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć nerwy ze stali aby przeprowadzić taką modyfikację :wassat:

 

 

Wiatrak który zastosowałem pracuje "bezdrganiowo" (to sprawdzone domowym sposobem "przyłóż palec i poczuj to"). Porównywałem go do wiatraczka jaki był w komplecie z radiatorem (40mm) - i ten maluch to był prawdziwy wibrator.

Nie robiłem jeszcze testów porównania gwiazd na klatkach 6-10 min bez filtra Ha, jak zrobię to dam znać.

 

Ja drgania wiatraka sprawdzam przytykając go do (to nie żart) zębów, wtedy wyczujesz najmniejsze wibracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem na zamówienie radiator ze srebra o wymiarach matrycy o grubości chyba 1.6mm 0.6 blaszka i 1mm pręgi dla zwiększenia powierzchni ale niestety nie uwzględniłem pasty i po złożeniu płyta główna była lekko wybrzuszona. Jak się nie mylę jest tam 1.5mm. Najlepiej wziąść kawałek plasteliny przykleić na matrycy docisnąć płytą i zmierzyć plastelinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 31.01.2014 o 12:08, dziki napisał:

Z drżącym sercem (ale za to z stabilnymi rękami) zabrałem się za modyfikację, której celem było wykonanie chłodzenia matrycy mojego 40D mod - choć równie dobrze mogło się to skończyć ubiciem sprzętu (i do dziś nie wiem ile mikronów mi do tego zabrakło, ale na pewno niewiele - o tym w dalszej części tekstu).

Uwaga bar otwarty grzejemy kotleta :)

 

A teraz na poważnie ... robię przymiarki do schłodzenia młodszego brata tj. 50D ... już mam wszystko na stole i widzę pierwszy problem ... tj ja posiadam gniazdo HDMI ale chyba z nim nie będzie problemu bo jest tzw low profile ...  natomiast gniazdo jack poleci na pewno ...

 

Pytanko ... dziki czy masz jeszcze szablon tego zimnego palca ? powiem że trochu mi się niechcę tego rysować no ale jak nie masz to będę musiał niestety sam to wyrysować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, dziki napisał:

Niestety nie mam :(

Żaden problem ... ja już widzę że jednak nic by to nie dało ... muszę to zrobić po swojemu zwłaszcza że robię do tego osobną obudowę ;)

Zajżyj na mój temat to poczytasz conieco 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.