Skocz do zawartości

Laser i ustawianie na Polarną


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystując laser zielony i gwintowane gniazdo zaślepki w EM-200 przyspieszyłem proces ustawiania na Polarną. Po wyjustowaniu ( powtarzalne położenie ze względu na gwint) lasera -wykonanie zgrubnego ustawienia na GP czyli takiego żeby Polaris była widoczna w lunetce to kilkanaście sekund.

Mocowanie lasera wykonał Janusz ( Astrokrak).

Rozwiązanie znane z innych montaży np. ASA. Tyle że koszt- nieco mniejszy ....... :) :) :)

Ideę rozwiązania i jej realizacje widać poniżej.

IMG_0888.jpg

IMG_0889.jpg

IMG_0890.jpg

 

PS. Na zdjęciu nie widać jednego istotnego elementu - spinacza do bielizny służącego do włączania lasera :)

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo sie ciesze ze moj laserek dziala w takim zestawie, bardzo fajna sprawa, jak sie spisuje na zimnie? ja dalem mu nowe duracelle wiec powinno trzymac tylko u mnie cos mial problemy z utrzymaniem stalej wiazki i czasami zupelnie przestawal swiecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda, kolana mocno odpoczną :-)

Myśląc o podobnym rozwiązaniu dla mojego CG5GT uświadomiłem sobie, że przed "align"-acją rura i tak celuje w biegun, więc i red dot finder na niej spoczywający celuje z wystarczającą precyzją, żeby złapać Polarną w polu widzenia.

 

Co nie zmienia faktu, że laserek to szybkie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo sie ciesze ze moj laserek dziala w takim zestawie, bardzo fajna sprawa, jak sie spisuje na zimnie? ja dalem mu nowe duracelle wiec powinno trzymac tylko u mnie cos mial problemy z utrzymaniem stalej wiazki i czasami zupelnie przestawal swiecic.

 

Nie problem jest w zasilaniu tylko w tym że YVO4 nie lubi zimna. Tzn. Wanadan Ytr'u (?) czyli to co pompowane jest diodą laserową podczerwoną i świeci na zielono.

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym namyśle zdecydowałem się jednak pokazać publicznie Hi-Tech pantent wyłącznika typu Latch do lasera :D

Zdjęcie lekko rozmyte bo nie chcę zdradzać producenta :D

wyl.jpg

 

Laser przy pracy - wczoraj z zestawem planetarnym Veloce RH200 i kamerą DBK 21 na focuserze Atlas. Kamerka zdecydowanie zaniża poziom :)

 

IMG_08941.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myśleliście by użyć laserka na akumulator litowy ze stałym włącznikiem ?

Często takie laserki mają gwint w obudowię więc można by wytłoczyć wkręcany uchwyt do montażu .

Pozwoli to na dokładniejsze ustawienie wstępne a w przypadku montażyków przenośnych dla krótkich ogniskowych może zastąpić lunetkę.

 

o np. coś takiego

 

Wholesale.jpg

 

tu np. wybór całkiem spory

http://www.aliexpress.com/wholesale?shipCountry=pl&shipCompanies=&SearchText=green+laser&exception=&minPrice=12&maxPrice=20&minQuantity=&maxQuantity=&isFreeShip=n&isFavorite=n&isRtl=yes&isOnSale=n&isAtmOnline=n&CatId=212001&SortType=price_desc&pvId=351-200008664&initiative_id=AS_20140207044024&needQuery=y&minPrice=9&maxPrice=25&isrefine=y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciskanie zawsze jest szybsze to fakt :Loveit: . Ale może to pomysł na tanią "lunetkę" do polari , AT, czy ioptronów. W końcu laser można dostać za 10 $ (lepiej kupić dwa bo czasem padają :) ) a znajomy tokarz zrobi resztę.

 

Khem, Tyle że trafienie laserem w Polaris nie załatwia sprawy. Biegun nie jest dokadnie na gwieździe. No chyba że mówimy o małych ogniskowych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Jakich laserów używacie, że w przejrzystym powietrzu widać wiązkę światła laserowego?

Próbowałem użyć posiadany przeze mnie wskaźnik laserowy (czerwony), ale widać tylko punkt świetlny na przedmiocie, który wiązka światła napotka na swej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.