Skocz do zawartości

Podsuowanie roku 2013 w dalekich obserwacjach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

miesiąc temu zaproponowałem zrobienie podsumowania roku 2013 na DO, odzewu żadnego nie było więc sam je zrobiłem.

Lista za 2013 rok została zamknięta ostatecznie dzisiaj, ale oczywiście jestem świadom że obserwacje z minionego roku spływac będą jeszcze do końca 2014 roku (zrobi się kiedyś korektę). Statystyki które pokażę w ciągu kilku najbliszych dni dotyczyć będą jedynie udokumentowanego na DO dorobku zdjęciowego. Jestem świadomy że każdy z dalekich obserwatorów w minionym roku zrobił więcej (co widac na Astropolis), ale nie ma co od tego konkretnie zebranych danych więc DO trzeba przyjąc jako jedyne słuszene źródło informacji.

 

Tak więc w minionym 2013 roku dalecy obserwatorzy pokonali 17952,9 km atmosfery.

poniższy wykres i tabela obrazuje zsumowane odległości z obserwacji wykonanych w 2013 roku dla 15 obserwatorów z największym dorobkiem.

 

Nastepne analizy już niebawem.....

ranking.jpg

2013 DO.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun za włożony wysiłek!

Dodam że w moich obserwacjach było więcej kilometrów, ale z różnych względów nie zostały przez osoby publikujące zdjęcia uwzględnione.

Nie mniej jednak biorąc nawet te kilometry, które są wliczone to średnio wychodzi mi ponad 262km na jedną obserwację :D

Ciężko mi będzie to przebić ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zajmiemy się obserwacjami wykonanymi poza granicami naszgo pieknego kraju. Za takie uznałem też takie podczas których obsewator był poza granicami kraju a obserwował cos w Polsce. Tak wiec przypisanie do kraju dokonane jest według miejsca obserwacji a nie tego co jest obserwowane. "Średnią krajową" obliczyłem dla krajów które miały więcej niz trzy obserwacje, żeby miec jakąś pulę danych.

 

W natępnym etapie zajmiemy się Polską :) a potem rozbijemy pulę obserwacji na województwa i ulubione obiekty obserwatorów......

 

Miłego analizowania

Miesiące.jpg

Państwa vs Km.jpg

Średnia Krajowa.jpg

Poza Polską powyżej 200.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś obiecana statystyka z Polski, jak już wiadomo średnia długość obserwacji z terenu naszego kraju za 2013 r. to skromne 119,1 km. Dzisiejsze satatystyki warte sa dłuższego zastanowienia, pokazują że najdalsze średnio obserwacje nie dotyczą Tatr ! (statystyka była by lepsza gdyby spłyneły do DO te obserwacje Tatr z powyżej 150 km z okolic Rzeszowa/Kolbuszowej, ale na tej samej zasadzie dla innych pasm górskich też wyjdzie lepsza średnia). Pokazują też że dla różnych województw daleka obserwacja to nie tyle samo km!

 

Tak naprawdę gdyby zebrać dane od poczatku działalności DO do dziś, to można się pokusić o stwierdzenie że taka liczba danych bedzie wystarczająca do wyciągnięcia właściwych wniosków i prawidłowości. Pamiętajcie że przedstawiona tutaj statystyka dotyczy tylko 2013 roku i czasem jest ciut za mało danych żeby mówić o pewnych prawidłowościach w szerszym horyzoncie czasowym i przestrzennym.

 

jeśli macie jeszcze jakieś sugestie i propozycje to w miarę mozliwości postaram się je uwzględnić.

top 150 km polska.jpg

Km obserwacji wojew.jpg

Średia obserwacji wojew.jpg

pasma.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.