Skocz do zawartości

Jaki obiektyw do astro?


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w końcu idę zakupić mój urodzinowy prezent. Myślę o jakimś obiektywie do atro. Sama nie wiem, czy wolałabym coś do szerokich kadrów, czy jakąś długoogniskową stałkę. Poszukuję czegoś z zakresu cenowego do 1200 zł.


Moim liderem jest na razie ten model.




Co myślicie o tym obiektywie i czy macie może jakieś inne propozycje?


Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim liderem jest na razie ten model.
Co myślicie o tym obiektywie i czy macie może jakieś inne propozycje?

 

Wolałbym go kupić np. tu http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,9355s,379d , zostaje 100euro w kieszeni- w sam raz na zlot :)

 

Z manulanych szerokątnych polecam Ci jeszcze 14tkę

 

http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,10121s,379d

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak tej różnicy w cenie nie zobaczę, w końcu to prezent :) Dzisiaj idę do tego właśnie sklepu i wolałabym się zdecydować już na zakup. Pózniej zacznę wymyślać, że pieniądze są potrzebne na jakieś inne bzdury (typu studia, czy leki ;) ). Wiem, że w tym sklepie sprzedają też używany sprzęt, może uda się coś ciekawego wypatrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda za 2500 można mieć dwa bardzo dobre optycznie nowe manualne obiektywy stałoogniskowe.

Wymieniłem niektóre powyżej.

 

Co do aberracji to nie przejmował bym się wcale, nowe obiektywy w cenach powiedzmy powyżej 500-1000 zł mają już bardzo dobrą korekcję tej wady, zresztą jest bardzo łatwo korygowana w programach.

 

Ale przestrzegam przed dużo groźniejszą komą , winietowaniem i odblaskami.

Zawsze przed kupnem korzystam z testów i opini na portalach tematycznych (canonboard, optyczne i in.) no może poza sigmą 50 mm 1.4 gdzie jednak warto było testować celność autofocusa .

Pozostałe obiektywy którymi astrofocę kupowałem online.

 

Aga myślę że 8 mm jest bardzo specyficznym sprzętem w końcu to rybie oko , 14 mm będziesz używać na pewno częściej zarówno w nocy jak i w dzień. Mam oba , wiem co mówię :)

 

ps.na giełdzie widziałem pelenga 8 mm. :)

 

ps2. Wszystkiego najlepszego z okazji osiemnastki :friends:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8mm będzie za szeroko i tak jak Darek napisał przyda się tylko w specificznych ujeciach astrofoto, a w dzień to już wogóle jak dla mnie porażka z zniekształceniami (no ale takie właśnie rybie oko jest). Celuj w 14 albo 16mm. A może Tamron 11-18mm lub 10-24mm?? Ale tutaj z drugiej strony za ciemne obiektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie stać mnie na obiektyw za 2500zł (chyba, że sprzedam aparat :szczerbaty: )

Myślę, że wezmę tego samyanga 14mm, 16mm już jest trochę za drogi, a chciałabym sobie jeszcze kupić laser :). Powiedz mi Darku, jaki ty obiektyw używałeś, jak byliśmy na zlocie (jak byliśmy na tej górce)?

ps. Osiemnastka hehe :) Dziękuję bardzo)

 

ps2. Możecie polecić jeszcze jakiś tani dobry laser?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na klatce APS-C i tak będzie inaczej focił (ogniskowa x1,5 lub x1,6 Canon). 14mm będzie miał na pełnej klatce. Do matryc APS-C polecane są inne obiektywy.

 

Tu przykład. Polecam przeczytać opis

http://www.sigma-procentrum.pl/produkty/do-lustrzanek-cyfrowych-z-niepelna-klatka-aps-c,4/sigma-10-f2-8-ex-dc-hsm-fisheye,565.html

 

I tu polecam tańsze modele i też polecam przeczytać opis :)

http://zaszkowski.wordpress.com/tag/jaki-wybrac/

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę, to szeroki kąt typu 10-14 mm, też nie będzie jakoś często wykorzystywany. Szkoda, że budżet trochę zawężony, bo ze swojej strony polecałbym jasnego zooma Sigma 18-35. W ekwiwalencie dla pełnej klatki mamy aż 3 bardzo użyteczne ogniskowe, 28, 35 oraz 50 mm, w jednostajnym świetle F1.8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta Sigma, ale dublujesz ogniskową z kitowca, który staje się bezużyteczny i dodatkowo nie masz dłuższej ogniskowej, więc to kolejny zakup.

A do astrofoto to uważam, że lepiej kupić obiektyw manualny, bo tańszy. W końcu ostrość i tak trzeba ustawiać ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparliście się na obiektyw do astrofoto, a tymczasem taki w ogóle nie istnieje. Agatek wykona kilka klatek nieba, a i tak 95% jej zdjęć, to będą ładne fotki dzienne.

To ja na jej miejscu wybrałbym może Canona 18-55 F2.8 . Wspaniały jasny obiektyw pod cropa.

Ilu, zakres ogniskowych rzeczywiście zdublowałem, ale ja szczerze, to nawet nie myślałem tymi kategoriami, przed zakupem Sigmy. Po prostu jakość Canona mi nie odpowiadała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz trudniej podjąć decyzję. Co do dłuższych ogniskowych, to mam jeszcze sigmę 28-135. Nie jest to może obiektyw nawet ze średniej półki, ale zawsze coś. Kupiłam ją tanio ze względu na uszkodzony AF ( czasami działa, czasami nie), więc i tak zazwyczaj ustawiam ręcznie. Normalnie nie biegam z aparatem, a do zdjęć wakacyjnych i tak będę używała kitowca. Wiadomo, że będę wykożystywała ten obiektyw nie tylko do astro, ale chciałabym kupić taki, który się dobrze do tego nada, a podobno stałki są najlepsze.

 

Ps. Krzysztof, właśnie od ciebie wiem, że najlepiej kupić stałkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparliście się na obiektyw do astrofoto, a tymczasem taki w ogóle nie istnieje. Agatek wykona kilka klatek nieba, a i tak 95% jej zdjęć, to będą ładne fotki dzienne.

To ja na jej miejscu wybrałbym może Canona 18-55 F2.8 . Wspaniały jasny obiektyw pod cropa.

Ilu, zakres ogniskowych rzeczywiście zdublowałem, ale ja szczerze, to nawet nie myślałem tymi kategoriami, przed zakupem Sigmy. Po prostu jakość Canona mi nie odpowiadała.

 

Jak to mówią, każdy orze jak może. A tutaj rozbijamy się o barierę cenową. Mając kasę, to osobiście bym akurat brał 24-70 Canona + szeroka stałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.