Skocz do zawartości

Jaki obiektyw do astro?


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

No daj spokój, żartowałem. Fotka faktycznie robiona w październiku br. przez 30-letniego MTO.

Ale ogólnie, po używaniu obiektywów Canona czy Sigmy (mam Canona, nie NIkona) stare obiektywy od Zenita czy Practicy nie porażają dziś ostrością. Choć kiedyś Practica 50mm f 1,8 była o niebo lepsza od Zenitowego Heliosa 58mm f2, większy kontrast i ostrość.

Odbić matrycy dotąd nie widziałem :original:, ale flary od jaśniejszych obiektów tak.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, poszukałem informacji o tych obiektywach Yongnuo i wygląda na to, że są ok. Będzie trzeba je przymykać do F4 i więcej i to tu między innymi jest ta różnica w cenie w stosunku do Samyanga 135.

 

Yongnuo 85mm

 

Yongnuo 100mm

 

Christofer testował też tego samyanga 85, ale zanim zaczął używać nowego formatu testów. Samyang wydaje się znacznie gorszy na brzegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nawet jeśli ten Yongnuo okaże się wyraźnie słabszy niż Samyang, to dzięki niewielkim gabarytom i autofocusowi będzie przydatny w dziennej fotografii. Tak czy siak skorzystam z niego.

Miesiąc czekania na przesyłkę, dwa miesiące czekania na pogodę, na wiosnę będę mógł podesłać testowe fotki gwiazd :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 26.12.2019 o 22:29, dobrychemik napisał:

Nawet jeśli ten Yongnuo okaże się wyraźnie słabszy niż Samyang, to dzięki niewielkim gabarytom i autofocusowi będzie przydatny w dziennej fotografii. Tak czy siak skorzystam z niego.

Miesiąc czekania na przesyłkę, dwa miesiące czekania na pogodę, na wiosnę będę mógł podesłać testowe fotki gwiazd :)

 

Udało się już zrobić jakieś zdjęcia astro? Szukam alternatywy dla Samyanga 135 i zastanawiam się właśnie na tym YN do mojego canona 800d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, koma na brzegach kadru jest wyraźna nawet po przymknięciu przysłony. Optyka innej klasy niż Samyang. Z drugiej strony może jakbym go ożenił z matrycą o mniejszej rozdzielczości niż moja to bym był bardziej zadowolony? Zdjęć nie będę zamieszczał, bo na razie mam same byle jakie robione po partyzancku z balkonu w Krakowie.

Niezaprzeczalną jego zaletą jest za to silnik autofokusa, także przydatny w astrofoto. Co prawda do astrofoto i tak korzysta się z trybu manualnego, ale dzięki silniczkowi mogę ostrzyć zdalnie sterując nim z komputera - jest to bardzo wygodne i daje większą precyzję niż kręcenie pierścieniem na obudowie.

Do zdjęć dziennych - bardzo dobrze, zdjęcia ostre, automatyka dość głośna, ale sprawna.

 

Podsumowując, gdybym zapłacił za niego ok. 800 zł, czyli tyle, ile kosztuje w Polsce, to byłbym rozczarowany. Biorąc jednak pod uwagę, że w komplecie z filtrem UV, gruszką i pędzlem kosztował mnie raptem 400 złotych (wcześniej pisałem o 507 zł, ale wynegocjowałem obniżkę ceny z uwagi na zbyt duże luzy pierścienia ustawiania ostrości) i bardzo dobrze spisuje się w fotografii dziennej to w sumie uważam go za dość dobry zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dobrychemik napisał:

na zbyt duże luzy pierścienia ustawiania ostrości

Nie masz czasem problemów z kształtem gwiazd, astygmatyzmu lub złej kolimacji? Luz na pierścieniu często oznacza wytarte prowadnice, a to oznacza kiwanie się zespołu soczewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Nie masz czasem problemów z kształtem gwiazd, astygmatyzmu lub złej kolimacji? Luz na pierścieniu często oznacza wytarte prowadnice, a to oznacza kiwanie się zespołu soczewek.

Gwiazdy faktycznie idealne nie są, nie mam jednak porównania ani odpowiedniego doświadczenia, aby to zdiagnozować. Jutro wybieram się pod lepsze niebo, to może coś popstrykam i tu wrzucę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 26.03.2020 o 23:50, dobrychemik napisał:

Gwiazdy faktycznie idealne nie są, nie mam jednak porównania ani odpowiedniego doświadczenia, aby to zdiagnozować. Jutro wybieram się pod lepsze niebo, to może coś popstrykam i tu wrzucę.

Czy można poprosić o wrzucenie na forum fotek zrobionych tym obiektywem? Planuję zakup obiektywu w okolicach tej ogniskowej i zastanawiam się nad Yongnuo 100mm lub Samyang/Canon 85mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.