Skocz do zawartości

?? Okular do tubki 305mm/1500mm ??


Bart77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

 

Walczac z wlasna niewiedza, ze nie napisze glupota, prosze o podpowiedz...czysto w teorii jeszcze, posiadajac SKY-WATCHER'a N305/1500...optymalny zestaw okularow sklada sie z 4 sztuk o nastepujacych ogniskowych: 30mm / 17mm / 5mm / 2,5mm. Czy naklamalem ?? :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30mm / 17mm / 5mm / 2,5mm. Czy naklamalem ?? :)

Jeśli chodzi o DSO to dla mnie optymalnym zestawem w 12" było 30mm, 13mm i 8mm. 5mm użyjesz sensownie 1-2 razy w roku (chyba że chcesz powerować podwójne i planetarki) a 2,5mm wcale nie użyjesz. 17mm okazał się takim ni psem ni wydrą, owszem do większych M-ek czy gromad z zapasem pola był OK ale rzadko po niego sięgałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak...

Okulary nosze (-1.75), niebo w sensie zanieczyszczen bedzie rozne bo albo totalna glusza i czystosc, albo male miasteczko i wiadomo dupy nie urwie :D

Moze lekko otepialy jestem ale "zestaw Delosów i zaiss ortho ..." , czy to o producentow chodzi??

Poza tym, zrozumialem, ze do DSO moge kupic takie trzy sztuki: 30mm / 13mm / 8mm , wybral bym wiec takie:

1. Okular Explore Scientific 8,8 mm 1,25'' (82 stopnie)

2. Okular lantanowy Vixen NLV 12mm 1,25"

3. Okular Explore Scientific 30 mm 2'' (82 stopnie)

Teraz tak, jaka ogniskowa dokupic wiec do naszego ukladu planetarnego?? Czy moze wystarczy jakis "trik" i jeden z tych okularow do DSO?

...i jeszcze czy warto wydawac tak duzo salaty na okular? Czy "Vixen" i "Explore Scientific" to dobre produkty?

 

Dziekuje za odpowiedzi i

....

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, z 5mm też należy sobie dać spokój...

 

Mam 12-kę SW do wizuala i obrazy planet wyglądają najlepiej w powiększeniu około - 150-180x.

 

W tej chwili używam do planet wyłącznie 10mm ortho classic baadera i jest to okular ostateczny (pomimo śmiesznej ceny

obrazy niczym się nie odróżniają od starszej wersji genuie (moim zdaniem).

 

Do tzw. "kulek" czyli gromad kulistych również najlepszym wyjściem jest ortho (np 18mm), zobaczysz separacje na

poziomie nieosiągalnym dla okularów szerokich (ds-owych), nawet okulary ze stajni naglera nie powalczą, jeśli mówimy

o obserwacjach dość purystycznych ;) - czyli rewelacyjna jakość obrazu maksymalnie punktowych i kontrastowych gwiazd +

dość koszmarna niewygoda użytkowania ortho, szczególnie w newtonie bez napędu.

 

Natomiast najczęściej używane powiększenie do galaktyk czy mgławic to około 40-70x, tutaj potrzeba okularu rzędu

25-30mm maksymalnie szerokiego z dobrą korekcją.

 

Takie 3 okulary załatwią w zasadzie sprawę, ortho bardzo dobrze współpracują z barlowami, jeśli zdarzy Ci się (raz na rok)

seeing do obserwacji 300x, po prostu dołożysz barlowa do baaderowskiego ortho 10mm:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak...

Okulary nosze (-1.75), niebo w sensie zanieczyszczen bedzie rozne bo albo totalna glusza i czystosc, albo male miasteczko i wiadomo dupy nie urwie :D

Moze lekko otepialy jestem ale "zestaw Delosów i zaiss ortho ..." , czy to o producentow chodzi??

Poza tym, zrozumialem, ze do DSO moge kupic takie trzy sztuki: 30mm / 13mm / 8mm , wybral bym wiec takie:

1. Okular Explore Scientific 8,8 mm 1,25'' (82 stopnie)

2. Okular lantanowy Vixen NLV 12mm 1,25"

3. Okular Explore Scientific 30 mm 2'' (82 stopnie)

 

Teraz tak, jaka ogniskowa dokupic wiec do naszego ukladu planetarnego?? Czy moze wystarczy jakis "trik" i jeden z tych okularow do DSO?

...i jeszcze czy warto wydawac tak duzo salaty na okular? Czy "Vixen" i "Explore Scientific" to dobre produkty?

 

Dziekuje za odpowiedzi i

....

pozdrawiam...

Warto zapoznać się z takimi pojęciami jak zdolność rozdzielcza teleskopu i źrenica wyjściowa.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=4317&start=0

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

U Ciebie zdolność rozdzielcza będzie 305/2,3 = 132,60 x2 = 265,2 co daje okular o max ogniskowej 1500/265,2= 5,65 a zatem te 5 mm jak radzi Łysy nie bardzo, co już skorygowałeś.

Chyba, że kochasz planety wtedy coś w granicach 5 mm daje około 1mm źrenicy wyjściowej. W zależności jak często obserwujesz, przy załóżmy 10-15 obserwacji rocznie będą to około 2-3 noce, kiedy wykorzystasz ten okular, przynajmniej tak jest u mnie.

12mm daje źrenicę 12/4,92= 2,44 będzie od galaktyk po mgławice planetarne.

30 mm do rozciągłych obiektów ...

A 8.8 wolałbym 7 mm lub 8mm, "zbyt blisko do 12 mm". Bardzo lubię do gromad kulistych coś koło 200x. Z tego względu nie wiem czy nie lepiej, coś koło 14 mm zamiast tej 12 może też ES ?!

Choć do ES-ów jestem uprzedzony ze względu na obcowanie z 9 mm o polu 100 stopni (refleksy). Ale tutaj są 68 stopni pola, więc może tego nie ma ...

Jeśli coś z polem 50 stopni, Tele Vue Plossle są niesamowite dla mnie.

A i warto kupić używane, raczej każdy z nas dba o okulary. I po za zrzuceniem z dużej wysokości (co dostrzeżesz na zdjęciach), raczej trudno go popsuć.

Delos http://deltaoptical.pl/okular-tele-vue-delos-14-mm,d2821.html

Ortho Zeiss http://company7.com/zeiss/products/czabbeoclr.html nie produkowane, ale w US można kupić używane.

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niedawno taki sam dylemat i zdecydowałem się na ES 18mm oraz 8,8mm. Gdybym dziś miał dokonać wyboru kupił bym znów te same okulary. Tylko bardzo duże DSy nie mieszczą się w polu widzenia okularu 18mm, jeśli chodzi o duże z najpopularniejszych to M33, M42 się mieszczą, rzekłbym, idealnie ;) Generalnie na razie nie odczuwam braku okularu z dłuższą ogniskową.

Przy mniejszych obiektach nieocenione jest powiększenie jakie daje 8,8.

Na mojej liście życzeń następny jest ES 6,7 do planetarek, dopiero później będę myślał o ES 30 mm.

Taka moja subiektywna opinia, może Ci pomoże :)

Edytowane przez Teo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teo, jakim cudem M31 mieści Ci się w polu widzenia ES 18mm ??? Zakładam, że masz Synte 12 cali, wtedy z tym okularem masz 1 stopień pola widzenia. A ta galaktyka jest szeroka na prawie 3 stopnie! W lornetce 20x80 o polu widzenia 3 stopnie M31 zajmowała mi 90% pola widzenia !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.