Skocz do zawartości

Saturn 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, kolimacji nie jestem pewny. Kolimuję laserem i on pokazuje ok. Ale wystarczy go wsadzić jeszcze raz i już kicha, jest trochę inaczej. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Kolimowanie na gwieździe wydaje mi się trudne w przypadku newtona, bo mam do ustawienia 2 lustra i skąd mam wiedzieć, które poprawić, żeby zrekompensować niecentryczność? Do tego nie jestem pewny ustawień innych rzeczy (np obrót LW itp.), bo w newtonie jest tego cała masa. Niby kolimowałem kiedyś wszystko, ale co z tego wyszło, to ocenić nie umiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimowanie na gwieździe wydaje mi się trudne w przypadku newtona, bo mam do ustawienia 2 lustra i skąd mam wiedzieć, które poprawić, żeby zrekompensować niecentryczność?

 

Swojego małego Newtona kolimowałem ostatnio ponad rok temu (no i był to wybaczający f/8), ale z tego co zrozumiałem z metody Hamala, zwierciadło wtórne ustawiamy rzadko. Jego centrowanie/offset itd. służą głównie do tego, żeby poprawnie zagarnąć cały stożek światła i mieć równomiernie oświetloną płaszczyznę ogniskową (nie tak istotne u nas do planet). Główną kwestią jest skupienie się na ustawieniu zw. głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiem, ale szukam natchnienia :) Przykładowo wczoraj kilka osób pisało, że seeng był słaby, to ja czułem się usprawiedliwiony, że nie fociłem :) Może dzisiaj ktoś napisze, że jest super? Nie wiem, co robię źle, ale nie jestem w stanie uzyskać takich pięknych fotek, jak kilka osób z podobnej apertury. Nawet jak mam wrażenie, że seeng jest dobry. Coś tu nie gra.

Paluszek i główka to szkolna wymówka... Mateusz, powiedzmy sobie szczerze :D - trzeba się doskonalić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy był słaby seeing , czekałem na Saturna i przy okazji avikowałem Marsa - tragedia , kompletnie zamazany .

Z Saturnem nie było lepiej , u mnie jeszcze dochodzi ten kłopot że turla się po koronach sosen i zlapać go w kadrze to juz sztuka , a co dopiero LRGB :icon_rolleyes:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy był słaby seeing , czekałem na Saturna i przy okazji avikowałem Marsa - tragedia , kompletnie zamazany .

Ha ha ha. I dobrze, że nie wychodziłem :) W końcu postanowiłem iść na obserwacje w dzisiejszą noc. A zły wczorajszy seeng potwierdza się z tym: http://www.meteoblue.com/en/poland/weather-wieliczka/seeing. Nie mam pojęcia, czy ta strona podaje prawdę, ale wg niej wczoraj było kiepsko, a dzisiaj będzie nieźle. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Saturn z dzisiejszej nocy. Patrząc na jego pozycję, nie nastawiało mnie to optymistycznie na robienie avików. Jednak po nagraniu i obróbce, nie jest aż tak źle jak mi się zdawało. :).

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",

FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

conv_Saturn_20140331_013243.jpg

conv_Saturn_20140331_014416.jpg

conv_Saturn_20140331_014559.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.