Skocz do zawartości

Mars 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Się wie ! :P

 

Wie ktoś ile czasu można upchać bez strat na rotacji Marsa?

2 minuty . Tak myślę skoro doba na marsie 2x dłuższa niż na Jowiszu a optymalnie 60 sek robię na Jowisza i detal trzyma . Ten mój ostatni Marsik to właśnie jeden stack 2 minuty.

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty . Tak myślę skoro doba na marsie 2x dłuższa niż na Jowiszu a optymalnie 60 sek robię na Jowisza i detal trzyma . Ten mój ostatni Marsik to właśnie jeden stack 2 minuty.

 

Tylko że mars kątowo jest mniejszy więc zanim detal zacznie się rozlewać na sąsiedni piksel minie więcej czasu. U każdego będzie inaczej, ale średnice w pikselach można sprawdzić empirycznie dla danego zestawu, czas obrotu jest znany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skądś (nie pamiętam skąd) sobie wynotowałem taki cytat: "Some empirical values for a color image are: 2 min for Jupiter, 2/3 for Mars, 3 for Saturn, 5-10 for Venus"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja coś zrobiłem, ale bez szału. Seeing fatalny, to jest najlepszy z 30 avików.

 

Mak 182/2700, ASI 120 MC, EM_200. 9.03.2014 ok. 01:00 CET

 

9_03_2014.jpg

 

Wyrażnie zaznaczyły sie Sinus Meridiani, Sinus Sabaeus, czapa polarna

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem zasnąć i się wyjaśniło dlaczego, gdy wyjrzałem przez okno ;). Mars ostry jak żyleta, seeing bardzo dobry. Cóż poszedłem avikować, nie było wyjścia ;). Ten większy, to 200% tego małego.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",

FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05,RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

Muszę przyznać że jak z 9tki to naprawdę imponująca fotka . Rozważam kupno Soczewki Powermate na przyszły sezon Jowiszowy . Fajnie wyszło Wojtku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś przeszło bez echa , żadnego zachwytu itd ;) , zamieszczam jeszcze raz nieco rozjaśniony , ludzie ta jasna plama to Phobos , dla mnie to taki sukces jak złapanie detalu na Wenus.

 

Janusz, zdjęcie Marsa jest kapitalne - piękny detal, ale chyba muszę ostudzić Twój entuzjazm co do rejestracji Phobosa. Półoś wielka jego orbity to 9 375km, czyli ok. 1.5 średnicy tarczy Marsa. Phobos nie mógłby znajdować się tak daleko od planety (co widać też na symulacji). To raczej wygląda na jakiś refleks.

 

Pozdrawiam,

Damian

Edytowane przez dziki_rysio_997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja nieco różni się od prawdziwych widoków w teleskopie i kamerce , to moja pierwsza próba złapania księżyca Marsa .

 

Jak wiadomo żeby złapać księżyc Marsa trzeba , albo zrobić przysłonę aby zasłonić go , albo tak jak ja zrobiłem , to znaczy chowając go za czip , a jednocześnie dodać czasu naświetlania aby księżyc się pokazał.

 

Przy małym powiększeniu jest to trudne bo rzeczywiście planeta może oślepić czip , ale przy użyciu dużego powiększenia (ogniskowa 10m) , oddalenie księżyca w tym wypadku Phobosa jest na tyle duże , że ta sztuczka może się udać .

 

Plackowatość i słabo widoczny księżyc to normalne ze względu na jego male rozmiary kątowe i słaby seeing.

 

To tylko kilka klatek , zrobię jeszcze animację , nie zapisałem czasu ekspozycji , ale ponad 1s. , musiałem zwiększać i zmniejszać czas aby odblask od Marsa nie był zbyt duży a księżyc nie zniknął w jego poświacie.

To pierwsze podejście , postaram się złapać oba księżyce przy lepszym seeingu i znacznym oddaleniu od planety.

 

Podobne esksperymenty stosowałem z księżycami Jowisza przy dużym zbliżeniu do planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.