Skocz do zawartości

Mars 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dla porównania :)

Na ty zdjęciu księzyce nie są punktami tylko plackami i to w duzym oddaleniu od Marsa większym niż pisałeś wcześniej.

 

Pamiętaj też że przy takim naświetleniu wielkość planety jest dużo większa niż przy normalnym naświetlaniu , natomiast odległość księzyców przez to sie nie zmienia , dlatego mniejszy Mars w rzeczywistości i odległość od księzyców większa.

 

Postaram się podejść do tego wiele razy , mam nadzieję że uda mi sie potwierdzić złapanie księzyca.

 

Ps. przydała by mi sie mapka gwiazd z tego dnia okolic Marsa , mógł bym sprawdzic czy to nie jest jakaś gwiazda tła.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj Marsa około północy przez meade etx70. Na szczęście atmosfera była nadwyraz spokojna tak że udało się przy powiększeniu 260 otrzymać dobry obraz. zdziwiło mnie że w ogóle widać jakieś szczegóły. Tarcza wyglądała mniej więcej tak jak na miniaturze Łukasza K

http://astropolis.pl/uploads/post-21116-0-26989300-1394785561_thumb.jpg

W sumie byłem przekonany że ten jasny obszar na górze z lewej to czapa polarna więc nieco się zdziwiłem że to obszar Hellas Chaos(mimio że wyraźnie miał białawy kolor). Co ciekawe prawdziwiej czapy nie zobaczyłem. Ale ogólnie i tak byłem pod wrażeniem że można to zobaczyć przez 7cm.

 

Edytowane przez Wojsa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj Marsa około północy przez meade etx70. Na szczęście atmosfera była nadwyraz spokojna tak że udało się przy powiększeniu 260 otrzymać dobry obraz. zdziwiło mnie że w ogóle widać jakieś szczegóły. Tarcza wyglądała mniej więcej tak jak na miniaturze Łukasza K

http://astropolis.pl/uploads/post-21116-0-26989300-1394785561_thumb.jpg

W sumie byłem przekonany że ten jasny obszar na górze z lewej to czapa polarna więc nieco się zdziwiłem że to obszar Hellas Chaos(mimio że wyraźnie miał białawy kolor). Co ciekawe prawdziwiej czapy nie zobaczyłem. Ale ogólnie i tak byłem pod wrażeniem że można to zobaczyć przez 7cm.

 

 

Witam!

 

Ja też obserwowałem Marsa wczoraj w powiększeniu 170x i 340x (lepiej widziałem w 170x).

I również wziąłem ten jasny obszar za czapę polarną.

Spróbowałem też nakręcić filmik w projekcji okularowej. Ucieszyłem się, że w końcu na zdjęciu pojawiły sie jakieś szczegóły.

 

SCT 6", SE 8,8mm, filtr Baader Neodymium Moon&SkyGlow, kompakt Canon A1200, 800kl. (z około 3000).

Mars_14_03_2014.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ty zdjęciu księzyce nie są punktami tylko plackami i to w duzym oddaleniu od Marsa większym niż pisałeś wcześniej.

 

Pamiętaj też że przy takim naświetleniu wielkość planety jest dużo większa niż przy normalnym naświetlaniu , natomiast odległość księzyców przez to sie nie zmienia , dlatego mniejszy Mars w rzeczywistości i odległość od księzyców większa.

 

Postaram się podejść do tego wiele razy , mam nadzieję że uda mi sie potwierdzić złapanie księzyca.

Teraz to już przesadzasz. Jest diametralna różnica między Twoim zdjęciem, a zdjęciem Damiana. Nie ma on żadnych "placków", ani ciemny rozmytych chmurek na zdjęciu tylko wyraźne punkty w odpowiednich odległościach. Nie robił też tego na małej ogniskowej. Nie mógł też zbyt mocno prześwietlić obrazu bo wtedy po obróbce poświata Marsa zaświetliłaby księżyce (z tego co czytałem używali dalekich filtrów podczerwonych).

Księżyce te są też zbyt ciemne by dać tyle światła by było widoczne rozmyte na takim obszarze. Dalej - Mars jest ostry i wyraźny - więc nie ma żadnego wytłumaczenia dlaczego jego księżyce miałyby być rozmyte - i seeing nie jest wytłumaczeniem bo planeta wygląda dobrze.

 

Jeżeli chcesz naprawdę mieć potwierdzone zdjęcie księżyców Marsa to tych klipów musi być co najmniej kilka i na tych klipach księżyce muszą być widoczne znacznie lepiej i muszą poruszać się zgodnie ze swoimi orbitami.

 

Ps. przydała by mi sie mapka gwiazd z tego dnia okolic Marsa , mógł bym sprawdzic czy to nie jest jakaś gwiazda tła.

Można w stellarium ściągnąć dodatkowe katalogi - działa to wtedy dość skutecznie.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars z 13.03, mój pierwszy (a także pierwsza obserwacja wizualna, zadowalająca – ciemne obszary widoczne, ale czapa już nie). Mak 180 (w f/30), Chameleon mono, filtr czerwony Baadera 610 nm, odstępy 4-minutowe, razem 48 minut:

 

anim.gif

 

s03.jpg

 

Planowałem wysiedzieć 2 godziny, ale seeing się popsuł i po kilkunastu minutach czekania zrezygnowałem.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.