Jump to content
Sign in to follow this  
enviropl

Synta 8" - jaki barlow?

Recommended Posts

Witam,

 

Proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów przy wyborze odpowiedniego Barlowa do Synty 8".

 

W chwili obecnej posiadam dwa kitowce (10 mm i 25 mm) lecz do maja dojdą dwa nowe okulary. ES 6.7 mm oraz ES 24 mm 82 stopnie. Kwota, w której chciałbym się poruszać to do 500 zł.

 

Szczególnie interesuje mnie Barlow do obserwacji planet i księżyca.

 

Czy jest coś, co moglibyście szczególnie polecić?

 

Z góry dzięki za pomoc. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites


Moim skromnym zdaniem do obserwacji nie powinieneś używać Barlowa. Spokojnie zbierać pieniążki na ES-ki i cieszyć się pięknymi widokami po ich wetknięciu w wyciąg Synci.

Barlow nie jest do obserwacji.

 

 

Edited by Jacekerbel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kto pyta, nie błądzi. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

 

Dobrze, że zapytałem, zamiast wydawać bez sensu pieniądze. :)

 

Czyli w takim razie najlepiej zaopatrzyć się w ES'y, podziwiać, a jak przyjdzie potrzeba na więcej, zmienić teleskop :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ES chyba nie jest okularem typowo planetarnym. Wczesniej w temacie bodaj o syncie 10" byla mowa o okularach i do planet radzono raczej okulary o małym polu widzenia z doskonałą za to ostrością. Ortoskopowe ? Chociaż w syncie znowu jest problem z uciekaniem planetki z pola widzenia...poczytaj, popytaj, wybierz świadomie a nie będziesz żałować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byłem z innymi forumowiczami na obserwacjach nocnych na Przełęczy Tąpadłą i oglądając przez ES'y w swoim jak i kolegów teleskopach byłem pod wrażeniem.

 

Tym bardziej, że nie same planety/księżyc są moim obiektem, ale najczęstszym, bo mogę je obserwować z balkonu. Natomiast jak najbardziej DS'y również. Tylko wiadomo, nie tak często, bo o ile łatwo i szybk można wystawić teleskop na balkon, o tyle tylko, gdy są odpowiednie warunki można wyskoczyć za miasto i polować na DS'y

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem do obserwacji nie powinieneś używać Barlowa. Spokojnie zbierać pieniążki na ES-ki i cieszyć się pięknymi widokami po ich wetknięciu w wyciąg Synci.

Barlow nie jest do obserwacji.

 

 

Dlaczego nie jest do obserwacji??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz kupić barlowa to polecam Vixen 2x Deluxe. Jasne, że lepiej mieć np. 4 dobre okulary niż dwa plus barlow. Używam barlowa w połączeniu z okularem Meade 24mm SWA. Obraz moim zdaniem jest bardzo dobry. Wczoraj próbnie oglądałem też Jowisza w połączeniu z ES-em 6,7mm. Niestety uzyskana ogniskowa 3,35mm do planet raczej się nie nada. Jowisz był niesamowicie rozmazany (falujące powietrze dołożyło też swoje). Okazyjnie miałem też przez chwilę w łapkach taniego barlowa. Obraz katastrofa, nie polecam. Jeśli chodzi o ogniskowe w okolicach 4mm to raczej tylko do księżyca. Myślę, że dobry barlow to rozsądne i ekonomiczne rozwiązanie jeśli nie stać nas na kilka okularków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Like
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.