Skocz do zawartości

Synta 8" - jaki barlow?


enviropl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów przy wyborze odpowiedniego Barlowa do Synty 8".

 

W chwili obecnej posiadam dwa kitowce (10 mm i 25 mm) lecz do maja dojdą dwa nowe okulary. ES 6.7 mm oraz ES 24 mm 82 stopnie. Kwota, w której chciałbym się poruszać to do 500 zł.

 

Szczególnie interesuje mnie Barlow do obserwacji planet i księżyca.

 

Czy jest coś, co moglibyście szczególnie polecić?

 

Z góry dzięki za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Moim skromnym zdaniem do obserwacji nie powinieneś używać Barlowa. Spokojnie zbierać pieniążki na ES-ki i cieszyć się pięknymi widokami po ich wetknięciu w wyciąg Synci.

Barlow nie jest do obserwacji.

 

 

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pyta, nie błądzi. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

 

Dobrze, że zapytałem, zamiast wydawać bez sensu pieniądze. :)

 

Czyli w takim razie najlepiej zaopatrzyć się w ES'y, podziwiać, a jak przyjdzie potrzeba na więcej, zmienić teleskop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES chyba nie jest okularem typowo planetarnym. Wczesniej w temacie bodaj o syncie 10" byla mowa o okularach i do planet radzono raczej okulary o małym polu widzenia z doskonałą za to ostrością. Ortoskopowe ? Chociaż w syncie znowu jest problem z uciekaniem planetki z pola widzenia...poczytaj, popytaj, wybierz świadomie a nie będziesz żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem z innymi forumowiczami na obserwacjach nocnych na Przełęczy Tąpadłą i oglądając przez ES'y w swoim jak i kolegów teleskopach byłem pod wrażeniem.

 

Tym bardziej, że nie same planety/księżyc są moim obiektem, ale najczęstszym, bo mogę je obserwować z balkonu. Natomiast jak najbardziej DS'y również. Tylko wiadomo, nie tak często, bo o ile łatwo i szybk można wystawić teleskop na balkon, o tyle tylko, gdy są odpowiednie warunki można wyskoczyć za miasto i polować na DS'y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić barlowa to polecam Vixen 2x Deluxe. Jasne, że lepiej mieć np. 4 dobre okulary niż dwa plus barlow. Używam barlowa w połączeniu z okularem Meade 24mm SWA. Obraz moim zdaniem jest bardzo dobry. Wczoraj próbnie oglądałem też Jowisza w połączeniu z ES-em 6,7mm. Niestety uzyskana ogniskowa 3,35mm do planet raczej się nie nada. Jowisz był niesamowicie rozmazany (falujące powietrze dołożyło też swoje). Okazyjnie miałem też przez chwilę w łapkach taniego barlowa. Obraz katastrofa, nie polecam. Jeśli chodzi o ogniskowe w okolicach 4mm to raczej tylko do księżyca. Myślę, że dobry barlow to rozsądne i ekonomiczne rozwiązanie jeśli nie stać nas na kilka okularków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.