Jump to content

Przecież to Optisan


Kimo
 Share

Recommended Posts

Na stronie Uniwersała w nowościach temat: Tranzyt Wenus znajduje się foto relacja właśnie z tego zjawiska. Na pierwszym zdięciu widać... no właśnie przecież to żółty Opti 800/203 :lol: (Chyba wole jak jest czarny :) ) Cytat ze strony: "mniejsze teleskopy (N120/900 oraz N200/800) zostały przystosowane tak, aby każdy chętny mógł na własne oczy zobaczyć jak tarcza Wenus przemieszcza się na tle tarczy Słońca" - to znaczy obklejone żółtym papierem :?: :mrgreen: Szkoda tylko że nie mają takiego w ofercie :)

Link to comment
Share on other sites

Firma Uniwersał sprzedaje od kilku miesięcy przeklejane teleskopy firmy „Optisan”, zmieniając ich kolorystykę i parametry techniczne.

Na ogół z teleskopów wyjmowane są co lepsze elementy i na rynku pojawiają się teleskopy bez oryginalnych okularów czy nawet bez statywów tylko na standardowym słupie. Dodatkowo robi się to bez niewiedzy potencjalnego klienta.

O ile taka praktykę można zakwalifikować do zgodnych z prawem, to moralności i uczciwości w tym nie ma jakiejkolwiek.

Nie muszę tutaj udowadniać tego co piszę, bo kilku wprowadzonych w błąd użytkowników takich właśnie teleskopów jest już na tym forum.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że potencjalnych ludzi wprowadzonych błąd jest coraz więcej. Dziwnym trafem jest to że ostatnio trudniej jest u mnie kupić oryginalnego Opisana niż przeklejonego Uniwer-Optisana

 

A więc:

 

W ofercie tej firmy znalazły się następujące teleskopy Opisana

 

Refraktor 60/700 w cenie 490 zł, tak naprawdę Optisan Star 60/600 w oficjalnej cenie 299 zł. czyli 64% drożej za okleinę. Dodatkowo sfałszowano rozmiar ogniskowej i usunięto 1 okular SR 4 mm oraz Barlowa. Tego teleskopu nie ważne czy jest Uniwersał czy Optisan nie poleciłbym nawet najgorszej teściowej.

 

Newton 76/700 w cenie 650 zł, tak naprawdę Optisan Star 700/76 w oficjalnej cenie 399 zł., czyli 63% drożej za żółta okleinę. Dodatkowo usunięto z oryginalnej wersji 2 okualry, odwracacz, barlowa. Też nie warto go polecać, ze względu na słabo jakościowy montaż azymutalny.

 

Newton 120/900 w cenie 990 zł, tak naprawdę są dwie wersje. Jedna oryginalna Uniwersała na słupie 120/900 oraz druga to właśnie Optisan 900114 II, który oficjalnie kosztuje 899 zł. Zwierciadło dziwnym sposobem zostało zwiększone o 6 mm. Ciekawe jak to się robi?

 

Newton 150/800 w cenie 1.490 zł, to tak naprawdę Optisan 750150 III o cudownie wydłużonej ogniskowej. Długość i szerokość tubusa jest identyczna. Cena Opisana waha się w zależności od dostawy od 1.299 do 1.499 zł.

 

Newton 200/800 nie znajduje się w ofercie Uniwersała z powodu zaporowej ceny zakupu. Teleskop ten bardzie służy chyba w firmie jako pokazowy instrument, promujący firmę Uniwersał. Cena oficjalna tego modelu to 2.499 zł. Poza tym trudno go będzie w najbliższym czasie kupić

 

Jeżeli posiadasz taki teleskop porównaj jego parametry z danymi dostępnymi na stronie http://www.optisan.astrocd.pl

Link to comment
Share on other sites

To jest Pitrek bardzo ciekawe i uniwersalne :mrgreen: rozwiązanie tylko ciekawe jak u nich z jakością?

 

Co do ich modeli podobnych do Optisanów to prowadzą oni podmianę sprzętu na większy za dopłatą stąd może posiadane sprzęty Optisana.

Link to comment
Share on other sites

Coś takiego posiadam od paru miesięcy (Newton 150/800). Ze względu na pogodę i pracę nie byłem w stanie go w pełni przetestować. Na razie Księzyc i Jowisz z księżycami. Księżyc wygląda bardzo ładnie, przydaje się tu filtr dołączony do zestawu. Filtru słonecznego brak. Chyba, że Pan U ma na myśli filtr do Księżyca. Jowisz lekko przymglony, nie wiem czy to wina teleskopu czy niskiej pozycji Jowisza nad horyzontem. Postaram się zrobić parę zdjęć tego cuda z U (jeśli mi się uda zamieścić na formum, jestem zielony "w technice" forum). Najciekawsze są dołączone do okularów metalowe tuleje które mają być coś jak powiększenie, tak przynajmniej mówi instrukcja;). Miał być też do telepa dołączona tulejka do mocowania aparatu, nie ma:((. Co do obsługi telepa, mechanizm pracuje dość sprawnie, ale niestety telep ma tendencje do uciekania z celu. Mam nadzieję, że pogoda się poprawi i będę mógł Wam opisać wrażenia z obserwacji.:Cheers: Wszelkie komentarze mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.