Skocz do zawartości

Nightscapes.pl czyli mój astropejaż


loki_p

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za sugestię. Szczerze mówiąc to nawet nie myślałem o tym aby podawać informacje sprzętowe. Muszę się nad tym zastanowić. Z jednej strony jest to jakaś informacja, która dla części osób będzie pomocna. Z drugiej strony kucharz serwując danie nie mówi w czym je gotował.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o sprzęcie i parametrach naświetlania na pewno będzie podnosić wartość strony dla odbiorców. Zdjęcia wiadomo - ekstraklasa. Co do strony to przyjemna w odbiorze i na pewno będę zaglądał od czasu do czasu.

Jak już jesteśmy przy Nightsapes, to od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł jak by bardziej spopularyzować tę piękną część fotografii. Jest tu na forum parę osób, które uprawiają ten sposób astrofotografii i myślałem, że jakby może skrzyknąć grupę i zacząć pisać krótkie artykuły na temat sprzętu, technik, obróbki, tematów do fotografowania, itp (sam mam już w połowie napisany poradnik dla początkujących chcących uchwycić Drogę Mleczną ze statywu). Plus można by raz na miesiąc czy dwa wybierać co fotografować na szeroko i wrzucać efekty do dedykowanego wątku to na pewno widzielibyśmy więcej tego typu zdjęć na forum.

Co myślicie?

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o sprzęcie i parametrach naświetlania na pewno będzie podnosić wartość strony dla odbiorców. Zdjęcia wiadomo - ekstraklasa. Co do strony to przyjemna w odbiorze i na pewno będę zaglądał od czasu do czasu.

Jak już jesteśmy przy Nightsapes, to od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł jak by bardziej spopularyzować tę piękną część fotografii. Jest tu na forum parę osób, które uprawiają ten sposób astrofotografii i myślałem, że jakby może skrzyknąć grupę i zacząć pisać krótkie artykuły na temat sprzętu, technik, obróbki, tematów do fotografowania, itp (sam mam już w połowie napisany poradnik dla początkujących chcących uchwycić Drogę Mleczną ze statywu). Plus można by raz na miesiąc czy dwa wybierać co fotografować na szeroko i wrzucać efekty do dedykowanego wątku to na pewno widzielibyśmy więcej tego typu zdjęć na forum.

Co myślicie?

Brałem już udział w kilku akcjach opartych na tego typu wyzwaniach. Z tego co pamiętam żadna nie trwała długo i kończyła się bez większych sukcesów.

Za to jak najbardziej popieram pomysł promocji fotografii astrokrajobrazowej. Na nightscapes.pl będę kładł na to duży nacisk. Mam zamiar pisać teksty zarówno dla początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych.

Napisałem o parametrach bo sam czasami chciałbym coś ustrzelić ze statywu i szkoda by było wyważać otwarte drzwi. No i informacje o obiektywach, który jak się sprawuje.
Z tymi parametrami nie jest tak łatwo jak się wydaje. Tak naprawdę mówi o tym jak ciemno było w chwili robienia zdjęcia i raczej nie przekładają się na ustawienia w innym miejscu i o innej porze.

Na pewno po kilku tekstach wprowadzających będą artykuły o tym jak fotografować zarówno nieruchome gwiazdy jak i startrails. Będzietteż o tym jak zaplanować kadr z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcia - to najważniejsze :)

Tytuły fotek są troszkę nazbyt wyeksponowane, ale ogólne wrażenie jest dobre. Gratuluje strony i świetnych fotek.

 

To wyeksponowanie zgłaszało mi kilka osób, w związku z czym lekko zmodyfikowałem kolorystykę. Wydaje mi sie że powinno być teraz lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy to tylko u mnie, ale nie mogę dodawać komentarzy do artykułów.

 

W artykule Aparat do fotografii nocnej/Zdalne wyzwalanie dodałbym jeszcze jedną bardzo wygodną opcję, którą sam używam - kontrola za pomocą Smartfona z aplikacją DSLR Controller . No i jeszcze warto może wspomnieć o konieczności formatu RAW i różnicy pomiędzy aparatami z Full Frame i z mniejszymi matrycami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi bamus.

Sprawdzałem przed chwilą i komentarze działają. Mógłbyś sprawdzić raz jeszcze? Dzień wcześniej zmieniałem system komentarzy na DISQUS. Może musisz kilka razy odświeżyć stronę? Sam nie wiem.

O wywzwalaniu smartfonem nawet myślałem, ostatecznie zostawiłem dwie najpopularniejsze metody.

Jeśli chodzi o różnice w FF i apsc to może będzie o tym oddzielny wpis. Choć tak z praktycznego punktu widzenia, w tego typu fotografii nie ma to ogromnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi bamus.

Sprawdzałem przed chwilą i komentarze działają. Mógłbyś sprawdzić raz jeszcze? Dzień wcześniej zmieniałem system komentarzy na DISQUS. Może musisz kilka razy odświeżyć stronę? Sam nie wiem.

O wywzwalaniu smartfonem nawet myślałem, ostatecznie zostawiłem dwie najpopularniejsze metody.

Jeśli chodzi o różnice w FF i apsc to może będzie o tym oddzielny wpis. Choć tak z praktycznego punktu widzenia, w tego typu fotografii nie ma to ogromnego znaczenia.

 

To chyba wina przeglądarki bo na IE oraz na Telefonie można dodawać komentarze. Na Chrome w ogóle nie widzę pola do wpisywania komentarzy.

 

Co do FF do bym dyskutował. Jak się przesiadłem na 6D to jakość zdjęć była co najmniej o dwie klasy wyższa. No ale miałem dość stary Canon 1000d, być może z nowszymi modelami nie widać aż takiej kolosalnej różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki -bardzo fajny projekt. Zawsze byłem pod wrażeniem Twoich zdjęć :)

Jeżeli chcesz rozpropagować szerzej swoja stronę to zrób jeszcze galerię dla gości - np publikację zdjęć osób, które zaprosiłeś do wzięcia udziału w internetowej wystawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki -bardzo fajny projekt. Zawsze byłem pod wrażeniem Twoich zdjęć :)

Jeżeli chcesz rozpropagować szerzej swoja stronę to zrób jeszcze galerię dla gości - np publikację zdjęć osób, które zaprosiłeś do wzięcia udziału w internetowej wystawie.

Szczerze mówiąc to nawet nie myślałem o takiej galerii. Może kiedyś. Teraz chcę się skupić na treści.

U mnie w IE jest problem ze stroną kodową. (zamiast polskich czcionek krzaczki)

 

Dziękuję za informacje. Która wersja IE?

 

Edit: faktycznie coś jest nie tak. U mnie na IE11 zamiast niektórych spacji pojawia się jakiś dziwny znak. Pierwszy raz coś takiego widzę. Ktoś wie z czego to wynika?

Edytowane przez loki_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Takie trochę kafelki, ale dwóch rzeczy mi brakuje:

- zakładka z tutorialami (teraz znalazłem, że są ukryte w Poradach)

- to białe tło wypala oczy według mnie, wcześniejsze barwy były bardziej tematyczne :)

Reszta jest ok, duże czytelne, można się cieszyć zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad barwami cały czas się zastanawiam. Na białym tle lepiej się czyta. Na ciemnym tle lepiej ogląda zdjęcia. Nie wiem jak to pogodzić. Najlepsza była by jakaś wtyczka do WordPressa umożliwiająca czytelnikowi wybór wersji kolorystycznych (załadowanie innego pliku style.css). Dodatkowo jestem baaardzo cienki ze stylów CSS, żeby szybko i łatwo poeksperymentować z kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki_p: Można znaleźć wtyczki do WP które umożliwiają zmianę templaty z poziomu strony. Kiedyś korzystałem z tego: http://wordpress.org/plugins/theme-switcher/screenshots/

 

Jeśli nie pasuje Ci ten plugin, poszukaj pod nazwą WP Plugin Theme Switcher. W razie czego służę pomocą.

 

Pozdrawiam.

 

 

PS. Twoje fotki wymiatają! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.