Skocz do zawartości

Szukaczoguider- jaką maksymalnie uciągnie ogniskową ?


algedi

Rekomendowane odpowiedzi

HEQ5 powinien sobie dać radę z 1000mm, ale nie jest to zalecane. 750mm uciągnie na pewno. Przy 1000mm leciutkie już podmuchy mogę zniszczyć zdjęcie jak i sam montaż musi być bardzo dobrze wyregulowany.

MateuszW z tego co wiem robi zdjęcia takim setupem (inna kamera) ale widziałem tylko 1 jego zdjęcie więc nie mogę nic więcej powiedzieć.

 

Czy szukaczoguider da radę? osobiście uważam, że może mieć problem - kiedyś starałem się poprowadzić 1000mm szukaczoguiderem i niestety nie dawał do końca rady. Proponowany jest SW 80/400

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od kamerki i gwiazdki odniesienia. Przy jasnej ale nie przepalonej gwiazdce i kamerce 8 bitowej tak max 4-5x ogniskowa szukacza. Przy kamerce 16 bit i dobrej gwiazdce czytałem że się dało do 6-8x ogniskowa szukacza. To przy założeniu że kamerka guidująca jest monochromatyczna i ma piksel o podobnej wielkości jak kamerka główna. Przy kamerce kolorowej dokładność prowadzenia spada, szczególnie jeśli gwiazdki mają mały rozmiar (krótka ogniskowa szukacza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby szukacz (taki ok 180mm ogniskowej) poprowadził dobrze prawie 1500mm... :-)

Przy naszych warunkach to ograniczyłbym się do max 4-5x ogniskowa szukacza.

 

Z własnego doświadczenia wiem, że przy 1000mm ma już pewien problem - kamera QHY5v

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że nie więcej 700 mm... szczególnie że HEQ5 też ma swoje ograniczenia.

Na Takahashi EM-200 prowadziłem 1200 mm z Mini Guide Scope Oriona ( czyli taki szukacz z gniazdem 1.25 cala do kamery) i kamerą SBIG Remote Guide Head ( pixel 7.4 um) .Wyniki były takie sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie powiem tak - HEQ5 potrafi ładnie ciągnąć 1000mm, ale przy bezwietrznej pogodzie. Większe podmuchy po prostu masakrują zdjęcia. Przy dobrych warunkach mam tracking na poziomie 1" RMS. Tutaj ostre fotki przy dobrych warunkach: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=27227, a tutaj nieostra z podmuchami wiatru: http://astropolis.pl/topic/44256-m81-i-m82-z-supernow/.

 

Co do guidera, to niestety z szukaczoguiderem doświadczenia nie mam. Wiem tyle, że SW80/400 prowadzi pięknie :) Ale niedawno zmieniłem w końcu na OAGa, bo w dwóch tubach pojawiały się ugięcia (nie zidentyfikowałem co się gięło).

 

Tak więc dla Ciebie polecam ogniskową 750 mm. Wiele osób guiduje ją szukaczogiderem, więc to rozwiązanie powinno się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zakupiłem tubę 150/750 i w planach jest HEQ5, myślę że lepiej na początek nie porywać się na 8" na takim montażu. A jako guidera użyje 70/400, powinno chyba starczyć. Tylko teraz pytanie o kamerkę do guidingu? Mam stąrą cyfrówkę może da się coś z nią zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla HEQ5 750mm to max do astrofoto.

Co do szukaczoguidera, to ja akurat guidowałem takim z obiektywem o ogniskowej 200mm (normalne mają coś około 175mm) i z toucamem ślicznie guidowało 400mm ogniskowej.

Tak jak koledzy napisali, sensowny max to 750mm, ale warunkiem koniecznym jest ABSOLUTNA SZTYWNOŚĆ na lini astrograf - guider. Żadnej prowizory i liczenia, ze jakoś to będzie!

Większe ogniskowe tylko do wizuala.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę rozjaśnię moją sytuację na początku był SW 80/400, po jakimś czasie zakupiłem SW 150/750 na EQ5 do obserwacji wizualnych następnie zachciało mi się zabawy w avikowanie planet więc udało mi się dostać webcama Philips Toucam II co mi się spodobało. Następny krok to kupno HEQ5 ze względu na chęć prób astrofoto DS ale miedzy czasie w moim życiu pojawiło się małe dziecko więc i brak czasu i właśnie z tego braku czasu udało mi się okazyjnie zakupić klasycznego SW 80 ED do szybkich balkonowych obserwacji. No i teraz po dwóch latach chęć zabawy w astrofoto DS powróciła, trochę to zawiłe no ale cóż życie.

Więc przechodząc do sedna sprawy wygląda na to, że mam wszystkie klocki w układance ale teraz nie wiem w jakim kierunku iść no bo oba teleskopy i SW 80ED i SW 150/750 polecane są do astrofoto oba mają swoje wady i zalety:

Jeżeli SW 80ED no to trzeba go doposażyć we fattener no i nie wiem czy fabryczny wyciąg z EOSem 350D da radę czy trzeba go wymienić

A do SW 150/750 trzeba dokupić corektor comy no i oczywiście walka z ugięciami

Nie wiem czy te teleskopy by się nie wykluczały na wzajem (750 mm ogniskowej vs 600 mm ogniskowej chociaż po dodaniu flattenera 0,8 - 480 mm ogniskowej ) czy zostawić obydwa czy ewentualnie z chęci odzyskania części pieniędzy jeden sprzedać i ewentualnie za to doposażyć drugi , myślałem również nad zamianą tego SW 150/750 na właśnie 200/1000 do awikowania planet no i okazjonalnego astrofoto DS.

No i oczywiście z okazji odzyskania części pieniędzy myślałem aby sprzedać SW 80/400 i wykorzystać szukacz jako teraz popularne szukaczoguidery + webcam philipsa no ale jeżeli taki szukaczogider ma mi nie uciągnąć no to bym SW 80/400 zostawił.

Po prostu trzeba coś wybrać no bo niby mam prawie wszystko żeby zacząć ale dochodzi do tego kupa złączek itp do każdego teleskopu inne a to też swoje kosztuje

 

Co proponujecie który zestaw był by bardziej uniwersalny i mniej kłopotliwy w użytkowaniu ??

Edytowane przez algedi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przy "okazyjnym" astrofoto DS musisz się zdecydować co chcesz robić - ogniskowa 480mm jest zdecydowanie za krótka do galaktyk (mniejszy czip by się też przydał by zawęzić FOV), a ogniskowa 1000mm do mgławic - za długa.

 

W miarę (powtórzę "w miarę") uniwersalnym sprzętem jest SW150/750 - wiele ludzi nim zaczyna.

Ugięcia mogą pojawić się w refraktorach i reflektorach - nie są przypisane tylko do newtonów. Niestety przeważnie się walczy ze sztywnością sprzętu (głównie na wyciągu)

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Proponowany jest SW 80/400

 

Paweł

 

Troche odgrzebalem temat.

Jaki to dokladnie SW?

Taki jak z linka? http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bk804-ota,d1437.html

 

czym one sie roznia, bo juz zglupialem...

1. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bk804-ota,d1437.html

2. http://astrokrak.pl/616-tuba-optyczna-ota-sky-watcher-sk804a-.html

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.