Jump to content

Szukaczoguider- jaką maksymalnie uciągnie ogniskową ?


algedi
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się jaką maksymalnie ogniskową można guidować szukaczoguiderem + webcam Philips Toucam, jako rejestrator główny canon Eos 350D a montaż heq5, czy taki zestaw dał by sobie radę z ogniskową np 1000 mm ??

Link to comment
Share on other sites

HEQ5 powinien sobie dać radę z 1000mm, ale nie jest to zalecane. 750mm uciągnie na pewno. Przy 1000mm leciutkie już podmuchy mogę zniszczyć zdjęcie jak i sam montaż musi być bardzo dobrze wyregulowany.

MateuszW z tego co wiem robi zdjęcia takim setupem (inna kamera) ale widziałem tylko 1 jego zdjęcie więc nie mogę nic więcej powiedzieć.

 

Czy szukaczoguider da radę? osobiście uważam, że może mieć problem - kiedyś starałem się poprowadzić 1000mm szukaczoguiderem i niestety nie dawał do końca rady. Proponowany jest SW 80/400

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Zależy od kamerki i gwiazdki odniesienia. Przy jasnej ale nie przepalonej gwiazdce i kamerce 8 bitowej tak max 4-5x ogniskowa szukacza. Przy kamerce 16 bit i dobrej gwiazdce czytałem że się dało do 6-8x ogniskowa szukacza. To przy założeniu że kamerka guidująca jest monochromatyczna i ma piksel o podobnej wielkości jak kamerka główna. Przy kamerce kolorowej dokładność prowadzenia spada, szczególnie jeśli gwiazdki mają mały rozmiar (krótka ogniskowa szukacza).

Link to comment
Share on other sites

Wątpię żeby szukacz (taki ok 180mm ogniskowej) poprowadził dobrze prawie 1500mm... :-)

Przy naszych warunkach to ograniczyłbym się do max 4-5x ogniskowa szukacza.

 

Z własnego doświadczenia wiem, że przy 1000mm ma już pewien problem - kamera QHY5v

 

P.

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Ja myślę że nie więcej 700 mm... szczególnie że HEQ5 też ma swoje ograniczenia.

Na Takahashi EM-200 prowadziłem 1200 mm z Mini Guide Scope Oriona ( czyli taki szukacz z gniazdem 1.25 cala do kamery) i kamerą SBIG Remote Guide Head ( pixel 7.4 um) .Wyniki były takie sobie...

Link to comment
Share on other sites

Od siebie powiem tak - HEQ5 potrafi ładnie ciągnąć 1000mm, ale przy bezwietrznej pogodzie. Większe podmuchy po prostu masakrują zdjęcia. Przy dobrych warunkach mam tracking na poziomie 1" RMS. Tutaj ostre fotki przy dobrych warunkach: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=27227, a tutaj nieostra z podmuchami wiatru: http://astropolis.pl/topic/44256-m81-i-m82-z-supernow/.

 

Co do guidera, to niestety z szukaczoguiderem doświadczenia nie mam. Wiem tyle, że SW80/400 prowadzi pięknie :) Ale niedawno zmieniłem w końcu na OAGa, bo w dwóch tubach pojawiały się ugięcia (nie zidentyfikowałem co się gięło).

 

Tak więc dla Ciebie polecam ogniskową 750 mm. Wiele osób guiduje ją szukaczogiderem, więc to rozwiązanie powinno się sprawdzić.

Link to comment
Share on other sites

Ja już zakupiłem tubę 150/750 i w planach jest HEQ5, myślę że lepiej na początek nie porywać się na 8" na takim montażu. A jako guidera użyje 70/400, powinno chyba starczyć. Tylko teraz pytanie o kamerkę do guidingu? Mam stąrą cyfrówkę może da się coś z nią zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Dla HEQ5 750mm to max do astrofoto.

Co do szukaczoguidera, to ja akurat guidowałem takim z obiektywem o ogniskowej 200mm (normalne mają coś około 175mm) i z toucamem ślicznie guidowało 400mm ogniskowej.

Tak jak koledzy napisali, sensowny max to 750mm, ale warunkiem koniecznym jest ABSOLUTNA SZTYWNOŚĆ na lini astrograf - guider. Żadnej prowizory i liczenia, ze jakoś to będzie!

Większe ogniskowe tylko do wizuala.

 

Pozdrawiam

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Może trochę rozjaśnię moją sytuację na początku był SW 80/400, po jakimś czasie zakupiłem SW 150/750 na EQ5 do obserwacji wizualnych następnie zachciało mi się zabawy w avikowanie planet więc udało mi się dostać webcama Philips Toucam II co mi się spodobało. Następny krok to kupno HEQ5 ze względu na chęć prób astrofoto DS ale miedzy czasie w moim życiu pojawiło się małe dziecko więc i brak czasu i właśnie z tego braku czasu udało mi się okazyjnie zakupić klasycznego SW 80 ED do szybkich balkonowych obserwacji. No i teraz po dwóch latach chęć zabawy w astrofoto DS powróciła, trochę to zawiłe no ale cóż życie.

Więc przechodząc do sedna sprawy wygląda na to, że mam wszystkie klocki w układance ale teraz nie wiem w jakim kierunku iść no bo oba teleskopy i SW 80ED i SW 150/750 polecane są do astrofoto oba mają swoje wady i zalety:

Jeżeli SW 80ED no to trzeba go doposażyć we fattener no i nie wiem czy fabryczny wyciąg z EOSem 350D da radę czy trzeba go wymienić

A do SW 150/750 trzeba dokupić corektor comy no i oczywiście walka z ugięciami

Nie wiem czy te teleskopy by się nie wykluczały na wzajem (750 mm ogniskowej vs 600 mm ogniskowej chociaż po dodaniu flattenera 0,8 - 480 mm ogniskowej ) czy zostawić obydwa czy ewentualnie z chęci odzyskania części pieniędzy jeden sprzedać i ewentualnie za to doposażyć drugi , myślałem również nad zamianą tego SW 150/750 na właśnie 200/1000 do awikowania planet no i okazjonalnego astrofoto DS.

No i oczywiście z okazji odzyskania części pieniędzy myślałem aby sprzedać SW 80/400 i wykorzystać szukacz jako teraz popularne szukaczoguidery + webcam philipsa no ale jeżeli taki szukaczogider ma mi nie uciągnąć no to bym SW 80/400 zostawił.

Po prostu trzeba coś wybrać no bo niby mam prawie wszystko żeby zacząć ale dochodzi do tego kupa złączek itp do każdego teleskopu inne a to też swoje kosztuje

 

Co proponujecie który zestaw był by bardziej uniwersalny i mniej kłopotliwy w użytkowaniu ??

Edited by algedi
Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze przy "okazyjnym" astrofoto DS musisz się zdecydować co chcesz robić - ogniskowa 480mm jest zdecydowanie za krótka do galaktyk (mniejszy czip by się też przydał by zawęzić FOV), a ogniskowa 1000mm do mgławic - za długa.

 

W miarę (powtórzę "w miarę") uniwersalnym sprzętem jest SW150/750 - wiele ludzi nim zaczyna.

Ugięcia mogą pojawić się w refraktorach i reflektorach - nie są przypisane tylko do newtonów. Niestety przeważnie się walczy ze sztywnością sprzętu (głównie na wyciągu)

Paweł

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

 

Proponowany jest SW 80/400

 

Paweł

 

Troche odgrzebalem temat.

Jaki to dokladnie SW?

Taki jak z linka? http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bk804-ota,d1437.html

 

czym one sie roznia, bo juz zglupialem...

1. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bk804-ota,d1437.html

2. http://astrokrak.pl/616-tuba-optyczna-ota-sky-watcher-sk804a-.html

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.