Skocz do zawartości

C/2014 E2 (JACQUES) - nowa, jasna kometa


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa wydaje się być całkiem ciekawym obiektem. Niestety, w momencie przejścia przez peryhelium będzie się znajdować niemal dokładnie po przeciwnej stronie Słońca co Ziemia.

Być może uda się ją od nas dostrzec w kwietniu, choć będzie wtedy świecić wieczorami nisko nad południowo zachodnim horyzontem. Powinna w tym czasie mieć jasność rzędu 10 mag. Później kometa będzie na niebie blisko Słońca i warunki do obserwacji będą ciężkie. Dopiero pod koniec lipca, albo początkiem sierpnia powinniśmy znów ją odnaleźć, tym razem na niebie porannym. Jej jasność powinna wtedy przez kilka tygodni utrzymywać się na poziomie rzędu 8 mag, a warunki do jej obserwacji ze słabych szybko staną się bardzo dobre.

 

Warto śledzić informacje na temat tej komety. Jeśli okaże się, że to stara kometa długookresowa, to może być znacznie jaśniejsza od tego, co napisałem wyżej.

 

Co do jasności, o której pisał Wimmer, to oczywiście nie chodzi o jasność absolutną, a aktualną jasność obserwowaną. Co prawda, nie jestem pewien skąd pochodzi informacja o jasności 11.5 mag, niemniej jednak kometa na pewno jest w zasięgu dużych amatorskich teleskopów, tyle że obecnie świeci daleko na południu w Centaurze i na razie od nas nie da się jej dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale brzmi z francuska, jak : 'żak' :D

 

W języku francuskim byłoby "Żake" z wydłużonym "e" ale odkrywca jest Brazylijczykiem więc bardziej stosowny będzie chyba portugalski. Tak się składa, że znam kilku Portugalczyków (mieszkam z dwojgiem :) ) i po zasięgnięciu opinii wychodzi na to, że nazwisko pochodzenia portugalskiego nie jest, ale skoro używa go Brazylijczyk to wymawia się "Żaks" albo "Żaksz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do jasności, o której pisał Wimmer, to oczywiście nie chodzi o jasność absolutną, a aktualną jasność obserwowaną. Co prawda, nie jestem pewien skąd pochodzi informacja o jasności 11.5 mag, niemniej jednak kometa na pewno jest w zasięgu dużych amatorskich teleskopów, tyle że obecnie świeci daleko na południu w Centaurze i na razie od nas nie da się jej dostrzec.

 

Sorki, mój błąd. Jasność obserwowalna. Komety nie są moją mocną stroną.

 

Informacje o jasności wziąłem z zagranicznych for, oraz stąd:

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=C/2014%20E2;orb=1;cov=0;log=0;cad=0#orb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Na pierwszy rzut oka kometa ma na tych zdjęciach jasność rzędu 6-7 mag. Kometa ostatnio z pewnością zyskuje na jasności wolniej niż wkrótce po odkryciu.

 

Obecnie znajduje się ona niemal dokładnie po przeciwnej stronie Słońca co Ziemia. Za kilka tygodni będzie ona znacznie bliżej Ziemi, dzięki czemu powinna świecić wtedy zauważalnie jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po północy kometa opuściła pole widzenia koronografu SOHO

Nie zachwyciła :)

Do zobaczenia w sierpniu

 

Za kilka dni pojawi się chyba na zdjęciach ze STEREO. Tam może być ciekawie, bo będzie po tej samej stronie Słońca, co sonda, dzięki czemu będzie znacznie jaśniejsza. Strzelam, że będzie tam mieć co najmniej 4 mag. Nie sprawdzałem tego, ale być może będą i warunki do wzrostu jasności w związku z rozpraszaniem światła wprzód (forward scattering). W takiej sytuacji może być jeszcze jaśniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa na piękne widoki z Polski? Ile będzie mieć mag pod koniec lipca (bo chyba już wtedy będzie ją można obserwować?) Jest szansa na utrzymanie tak dłuuuugiego warkocza? Albo żeby miał chociaż z 10 stopni?

 

Zależy, jak zdefiniujesz "piękne widoki" ;)

 

Na warkocz o długości 40 stopni raczej nie ma co liczyć. Kometa jest teraz jakieś 0.3-0.4 AU od sondy STEREO, a pod koniec lipca jej odległość od Ziemi będzie wynosić około 1.1 AU. Co więcej kometa będzie wtedy już dalej od Słońca więc i warkocz będzie pewnie słabszy i krótszy. Co prawda pod koniec sierpnia kometa znajdzie się 0.56 AU od Ziemi, ale do tego czasu znacznie oddali się już od Słońca.

 

W trzeciej dekadzie lipca, kiedy będzie ją już można od nas obserwować, jej jasność będzie prawdopodobnie wynosić około 5-6 mag. Podejrzewam, że na przejrzystym niebie da się dostrzec najjaśniejszą część jej warkocza (o długości może 1-2 stopni).

Najlepsze czeka nas prawdopodobnie w pierwszej dekadzie sierpnia. Kometa powinna wtedy ciągle mieć 5-6 mag, a na ciemnym niebie w lornetce być może będzie widać długi na kilka stopni, choć raczej niezbyt jasny warkocz. W drugiej dekadzie sierpnia mocno będzie przeszkadzał Księżyc, a w trzeciej dekadzie sierpnia kometa będzie już dość daleko od Słońca, przez co jej warkocz będzie jeszcze słabszy (choć nadal na ciemnym niebie pewnie będzie go widać w lornetce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj przed świtem dostrzegłem pierwszy raz tę kometę o godzinie 2:30 jako malutką kondensację wielkości 10" kątowych obok gwiazdy beta Taurus, za pomocą bino 25x100. W mniejszej lornetce 10x50 nie była widoczna. Jej jasność oceniłem na ok. 7 mag. Na razie jest trudna do obserwacji. Zestackowałem pięć fotek z czasem 3 sek. ISO 800, obiektywem 135 mm. bez prowadzenia, w warunkach miejskich. (centralny wycinek kadru)

jacques20-07-2014X.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.