Skocz do zawartości

C/2014 E2 (JACQUES) - nowa, jasna kometa


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy tuż przed świtem do komety Jacques dołączył Księżyc.

Kometa widokiem przypomina jasną gromadę kulistą, udało mi się też dostrzec delikatny wąski warkocz ok 20' długości.

Canon 50D + 1.8/50mm. 1000ISO. eksp10sek

KOMETA.jpg

Edytowane przez DARK
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj nad ranem 27.07. okolo godz. 02;55 udalo mi sie dostrzec komete C/2014 E2 Jacques. zobaczylem ja dez trudu przez lornetke 10x50 a po kilku minutach mialem ja juz w okularze Skyluxa pow. 35x. wydaje mi sie ze widzialem ja kilka dni wczesniej, ale kiepskie warunki obserwacyjne i jasne tlo nieba spowodowalo to ze wzialem ja za slaba gwiazde. postanowilem ze swoje ''odkrycie'' uwiecznie na fotografii wiec ustawilem na montazu aparat z obiektywem Helios 44M 58mm i zrobilem kilka fotek z ktorych wybralem jedno. to pojedyncza klatka iso 800 t=5sek.

 

ps. ten poranek urozmaicil mi jeszcze przelot ISS, Wenus i Merkury i prawdopodobnie meteor z roju Perseidow.

kometa (Copy).jpg

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyliśmy ją ostatniej nocy na Kudłaczach. Pięknie wyglądała w lornetce z 7 gwiazdami ułożonymi w dwa rzędy, delikatny kłaczek na tyle jaśniejącego nieba. Natomiast rozwalił obraz w SW 14 cali w powiększeniu 60. Wyraźna kulka o sporej kondensacji. Warkocz niestety niewidoczny.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kometa trzyma się bardzo dobrze. Przedwczoraj była wyraźnie widoczna z obrzeży Krosna w lornetce 10x50. Oceniłem ją wtedy na 6.6 mag.

 

Wczoraj (18/19 sierpnia) widziałem ją ponownie w fantastycznych warunkach, w Beskidzie Niskim. W lornetce widoczny był słaby, wąski warkocz, którego długość wynosiła około pół stopnia. Lornetką oceniłem ją tej nocy na 6.4 mag. Co ciekawe, kometa była też bez widoczna zerkaniem gołym okiem, jako niewielki, delikatnie rozmyty obiekt o średnicy około 10'. Jasność komety gołym okiem oceniłem na 6.2 mag. Blisko komety widoczna była również gołym okiem gromada otwarta Stock 23, którą "odkryłem" właśnie przy obserwacji komety.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki były wczoraj masakrujące gałki oczne, na swoich nizinach czułem się jak Kasprowym Wierchu. Emki w Strzelcu, droga mleczna w zwykłej lornetce 10X50 prezentowały się fenomenalnie. Wszystko zasługa świeżego powietrza PPM, niska wilgotność, niska temp, bardzo małe zapylenie.

Kometa przez lornetkę bardzo ładnie widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem JACQUES pod Warszawą przez lornetkę BA8 16x70 oraz teleskop Maksutov Newton 190mm. Waruniki były bardzo dobre do północy. Kometa pięknie widoczna w lornetce i w teleskopie z ES 20 mm. Na koniec obserwacji zrobiłem pamiątkowe zdjęcie Canonem 15s. ISO 6400.

 

kometa_1klatka.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę (19.08) warunki były u mnie (opolskie, nizina) lepsze niż wczoraj. Pierwszy raz namierzyłem M6 i M7. Zarówno w lornetce 12x60 jak i w 6'' achro prezentowały się świetnie. M22 trochę lepsza od M13, naprawdę niezwykła, bardzo jasna i dobrze rozbita na obrzeżach. Pozostałe główne kulki naszego nieba także zachęcały do długiego gapienia się w okular (prawdę mówiąc muszę długo się gapić, aby wyłuskać na kulkach szczegół). Żałuję, że nie spróbowałem odszukać najjaśniejszych gwiazd Korony Południowej, ale Księżyc trochę ponaglał.

Wczoraj jasność komety oceniłem na 6.95 mag, a wielkość komy aż na 8 minut - bardzo rozrosła się gdy długo na nią zerkałem. W lornetce prezentowała znakomicie, była oczywista. Gdyby nie światła uliczne, może udałoby mi się ujrzeć ją gołym okiem. M13 widziałem, ale wysokość obiektu nad horyzontem była większa.

Warkocz był niewidoczny. Kometa w ciągu kilku dni stała się obiektem widocznym zaraz po zmiechrzu dość wysoko na niebie. Szkoda, że ciemno jest dopiero ok. 22.00, bo rano trzeba wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po raz pierwszy miałem okazję przyjrzeć się tej komecie. Warunki niestety były słabe - niebo niezbyt przejrzyste z dobrze widocznym odcieniem LP, droga mleczna co prawda widoczna w zenicie, ale zasięg gołego oka wynosił maksymalnie 5,5 mag. W lornetce 15x70 kometa była widoczna jako okrągły, rozmyty, ale oczywisty obiekt z jaśniejszym środkiem, trudno mi ocenić jej jasność. Bardzo szybko się przemieszcza, dało się zauważyć różnicę w położeniu już po kilkudziesięciu minutach obserwacji.

Na koniec udało mi się zaobserwować przelot jasnego meteoru, lecącego od gwiazdozbioru Smoka do gwiazdy Alkaid w Wielkiej Niedźwiedzicy :icon_biggrin:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas obserwacji komety w nocy z 19/20 sierpnia zrobiłem też komecie zdjęcie. Refraktor achromat SW 102-500 +reduktor Celestrona 0,63x, Canon EOS 450D mod .stack 11 klatek po 90s ,ISO 1600, DSS, Fitswork i FSIV. Mam więcej, klatek ale obrobię całość później.

stack 16,5mn.TIF IIII_5 fb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o 22.00 rozpocząłem obserwacje komety przy podmiejskim niebie 5-5,5m z majaczącą Drogą Mleczną.

Już w lornetce Nikon EII 8x30 była bezproblemowo widoczna jako rozmyta plamka, podobna do słabej gromady kulistej.

Gdy użyłem DOT 9x63 obraz zrobił się dużo jaśniejszy ale nie zaobserwowałem nic oprócz komy - żadnego śladu warkocza.

Spróbowałem ocenić jej jasność i średnicę komy, używając jako punktów odniesienia M13 (5,8m i 20') oraz M27 (7,5m i 8'). Jasność komety określiłbym na pośrednią między dwoma Messierami około 6,8m. Średnica - zdecydowanie bliżej jej było do M27, czyli 10-12'.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również wczoraj obserwowałem ową kometkę. W lornetce jak i moim telepie wodoczna bez problemu jako słaby, rozmyty obiekt. Łatwo ją zlokalizować ze względu na świetne położenie w Kasjopei. Wczoraj z dwoma sąsiednimi gwiazdami tworzyła trójkąt. Niebo było wczoraj wyśmienite. Droga Mleczna widoczna bezproblemu, nie nawet jako jaśniejszy pas przebiegający od północy na południe przez zenit, ale widoczne były jakby jej struktury (jaśniejsze kłębki, pociemnienie w środku milky waya).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także wczoraj zapolowałem na Jacquesa. Warunki nie były rewelacyjne, co prawda w zenicie zasięg dochodził do 6mag to w okolicach komety było to z pół magnitudo miejszy ponieważ w tym miejscu znajduje się łuna od Krakowa. Z mojego punktu widzenia kometa znajdowała się w najgorszym miejscu na niebie. Sama kometa bez problemu widoczna w lornetce 10x50. W Syncie 8 obiekt duży, jasny, okrągły rozmywający się krańcami. Wczoraj kometa tworzyła ładną trójkę z gwiazdą Segin oraz z asteryzmen/gromadą otwartą Stock 5. Polecam zapolować na nią każdemu kto jej jeszcze nie widział.

Kuba

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kometa przed chwilą zaliczona z obrzeży Wrocławia lornetką Celestron 12x60

wykorzystałem dziurę w chmurach oraz dobrą przejrzystość powietrza po opadach deszczu

koma ledwo widoczna na wprost ale zerkaniem dość wyraźna ... ogonka brak

pewnie pod ciemnym niebem byłoby lepiej ale nie ma czasu na wyjazd. Może w drugiej połowie tygodnia będzie lepiej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To jeszcze ja dorzucę swoją fotkę z okolic Cefeusza.

Materiał z czwartku 28.08.2014 zbierany w Kurozwękach przez APO65Q i Canon500D (mod) na mobilnym SW Star Adventurer. 30x1min+15x2min, bez darków, biasów i flatów. Wszystko odbyło się trochę na wariata bo nagle chmury się rozpierzchły i polarną ustawiałem 10 sekund żeby tylko złapać kometę. Stackowane wszystkimi metodami w DSS ale z marnymi efektami więc wyciągane na siłę krzywymi, poziomami, maskami i czym tam się dało bo widać było oba ogonki. W sumie obraz jest więc odrobinę zafałszowany - gwiazdki pojechane a głowa komety jakaś nierówna, ale na pamiątkę mam. Może kiedyś usiądę na spokojnie do tego materiału ale najpierw nauczę się obrabiać poprawnie ;).

 

kometa JACEK.png

 

Pozdrawiam,

Michał

 

Edytowane przez Mik
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ogon wygląda jak domalowany, maska niedokładnie zrobiona.

 

 

Tak, teraz widzę na monitorach z niepełną paletą kolorów wyraźnie się odcina. No nic - maski wieczorową porą to słaby pomysł. Posiedzę jeszcze zatem wcześniej niz myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kometa Jacques czasy świetności ma już za sobą,jeśli obserwujesz z miasta lornetką 10x50 lub mniejszą to będzie problem z jej namierzeniem.Dla ułatwienia jej namierzenia dziś wieczorem będzie się znajdować 1-1.5 stopnia na zachód od gromady Wieszak(Cr399).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.