Skocz do zawartości

Barlow a długość ogniskowej


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

planuję wykonanie mozaiki Księżyca przy stosunkowo długiej ogniskowej (2700 mm dawanej przez MAK 180 plus Barlow).

Montaż EQ-6, z którego korzystam, w programie EQMOD ma możliwość sterowaniem montażem tak, aby w trakcie zbierania materiału nie pominąć żadnego fragmentu (MOSAIC).

 

Prawidłowe ustawienie wtyczki MOSAIC wymagania podania krotności powiększenia dawanej przez użytą soczewkę Barlow. Mam Barlowa 2x, który daje możliwość powiększenia również 1,5x po zamocowania samej soczewki (bez tulei przedłużającej).

 

Tutaj właśnie pojawia się moje pytanie. Do kamery DMK21AU618 mocuję samą soczewkę Barlowa na nosku wkręcanym do kamery. Nosek jest 2-2,5 cm krótszy niż oryginalan tuleja. Nie mam pojęcia w jaki sposób obliczyć w miarę dokładną długość ogniskowej?

 

Program Fire Capture podaje w pliku opisującym parametry ekspozycji również długość ogniskowej. Zauważyłem jednak, że przy tym samym setupie na Jowiszu mam podaną inną ogniskową niż na Marsie.

 

Domyślam się, że Fire Capture oblicza długość ogniskowej oceniając średnicę tarczy planety (przy podanym pikselu kamery i rozdzielczości). Niestety wygląda na to, że nie jest to zbyt dokładna wartość (Na Jowiszu podaje mi 5190 mm a na Marsie 6080 mm).

 

Być może program nie uwzględnia zmiennej odległości planet od Ziemi?

 

Czy macie jakieś pomysły jak oszacować długość ogniskowej setupu?

 

Być może istnieje program, który po podaniu parametrów setupu oraz dokładnej daty zbierania materiału jest w stanie, po zmierzeniu średnicy tarczy danej planety ocenić długość ogniskowej?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywając klipy w FC można ustawić by zapisywał pierwszą klatkę jako podgląd w JPG. Można te JPG wrzucać na bieżąco do MS ICE i obserwować jak buduje się mozaika. Widać czy czegoś brakuje.

 

Z DMK21AU618 pełna mozaika Księżyca to będzie... bardzo dużo klipów ;) Także co do ogniskowej - ze względu na dyfrakcję światła Księżyc najlepiej wygląda na nieco jaśniejszych światłosiłach niż te maksymalne/optymalne.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież najlepiej i najdokładniej zrobisz to empirycznie :) Musisz wybrać krater na księżycu który z Barlowem zmieści Ci się w kadrze na styk ( im będzie większy tym większa dokładność będzie) potem z jednej klatki weź pomiar ile to pixeli potem podziel to przez ten krater w pixelach z klatki bez Barlowa i masz dokładnie uzyskiwaną krotność i ogniskową w 3 minuty :)

 

Ja tak mierzę wszystkie Barlowy i projekcje okularowe.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież najlepiej i najdokładniej zrobisz to empirycznie :) Musisz wybrać krater na księżycu który z Barlowem zmieści Ci się w kadrze na styk ( im będzie większy tym większa dokładność będzie) potem z jednej klatki weź pomiar ile to pixeli potem podziel to przez ten krater w pixelach z klatki bez Barlowa i masz dokładnie uzyskiwaną krotność i ogniskową w 3 minuty :)

 

Ja tak mierzę wszystkie Barlowy i projekcje okularowe.

Dobry sposób!

 

Dzięki :)

 

Ze zrobionych poprzednio ujęć wyszło mi 1,78 raza.

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.