Skocz do zawartości

Moja pierwsza obserwacja teleskopem.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczoraj po ukończeniu mojego teleskopu wyszedłem na pierwszą obserwację. Niestety pogoda wczoraj nie dopisała i musiałem celować pomiedzy szybko przemieszczającymi się chmurami. Nie chłodziłem sprzętu tylko od razu zabrałem się za patrzenie i o dziwo nic nie zakłucało obrazu (może lustro było zimne bo sprzęt stał w piwnicy).

Na pierwszy rzut poszła jakaś gwiazda, nie wiem jaka bo chmury uniemożliwiały zidentyfikowanie jej. Sprawdziłem poprawność kolimacji na rozogniskowanym obrazie i się okazało, że metoda kolimacji "na oko" jest dobra. Obraz gwiazdy bardzo punktowy i ostry jak żyleta.

Potem księżyc. OGROOOOOOOOMNY. Niesamowita różnica po przesiadce z lornetkowego poweru 10x na teleskopowy 145x. Niesamowite kratery.

Następny pod ostrzał poszedł Jowisz. Już zaczęły nachodzić na niego delikatne chmurki. Przy powerze 58x widziałem księżyce i tarczę planety ale bez szczegółów (za mały power czy wina chmur?) Zmieniłem okular na power 145x i ponownie zerknąłem. No i mosz, chmury już całkowicie go zakryły tak, że nie zdążyłem zobaczyć jak wygląda przy dużym powerze.

 

Muszę się pochwalić (ale jestem skromny :wink: ), że mam świetny sprzęt do obserwacji (nie porównuję do Taka). Zachęcam wszystkich do samodzielnej budowy bo naprawdę za małą kasę można mieć niezły sprzęt. Lustra są wykonane idealnie, co widać na gwiazdach. Wiadomo fachowiec je robił, Janusz Wiland. Facet zna się na rzeczy i odwalił kawał solidnej roboty. Polecam wszystkim. Warto.

 

Teraz czekam na czyste niebo i kolejne obserwacje.

Pozdrawiam Maciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt teleskopu z szukaczem to prawie 700zł + okulary (ja mam zwykłe Plossle Antaresa 1,25").

Najpierw zamówiłem lustra u J.Wilanda i w czasie oczekiwania stworzyłem sprzęcik czyli łącznie trochę ponad miesiąc.

Pozdrawiam Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myslalem, zeby sprzedac Newtonka 1700/1300 i samemu zrobic cos wiekszego. Sam sie na tym za bardzo nie znam, ale moj tata lubi kombinowac z takimi rzeczami. Statyw mialem zamiar zostawic od paralaktyka i dokupic lusterko tak z 200- 350mm. Jak sadzicie warto zrobic taka akcje ? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To nie ma sensu bo pod 2x większy i 4x cięższy teleskop potrzeba conajmniej 4x sztywniejszego i solidniejszego montażu paralaktycznego, zaczynaj zawsze od solidnego montażu czyli "fundamentów" teleskopu a co na nim powiesisz to już zupełnie wtórny parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zachęcam do budowy własnego teleskopu. Już kończę szlifoać lustro - zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeżeli optyka wyjdzie taka jak w teleskopie Madolo to będę bardzo szcześliwy. Frajda przy szlifowaniu ogromna 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszki dał Pan Madolo za co trza postawić :Beer: Płyty - mam dojścia :D Średnica 14 cm grubość 3cm.

 

Stanowisko do szlifowania z kartonowej beczki wypełnionej 40 kg żwiru (sam nosiłem :mrgreen: ). Jak się dokopię do cyferki to zrobie jakieś fotki i zapodam.

 

Pamiętam, że swego czasu Janusz Wiland chciał mi odsprzedać proszki ale wtedy stchórzyłem :roll:

 

Mam jeszcze płyty o średnicy 21cm ale będą ruszane może za jakiś rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

dzis w nocy bylem na obserwacji. O 22:00 na jasnym niebie widzialem jowisza (jak jeszcze byl wysoko). Widzialem dwa pasy rownikowe i to wszystko, wiecej detali nie widzialem ale widok i tak wspaniały. Używalem poweru 145x i bylo widac lekkie falowanie powietrza na krawedziach jowisza. Jestem zadowolony.

Potem wycelowalem w Mizara w wielkim wozie, bez problemy rozdzielilem przy powerze 58x.

Potem gwiazda polarna, tez rozdzielona.

Mam pytanko. Jak powinny wygladac rozdzielone epsilony w Lutni przez moj sprzet??? Na dwie to rozdzielilem bez problemu przy powerze 58x. Potem zapodalem 145x i widzialem ze sa 4 ale nie bylo to bardzo wyraznie zaznaczone. Moze jak bym mial wieksze powiekszenie??? Albo warunki lepsze??? Ale generalne widzialem 4.

Na DS nie polowalem bo Łysy już wschodził i sie robilo widno. Poogladalem go troche przy roznych powerach i jestem zachwycony :D . Taaaaaaaakie kratery!!!!!! Ale oko boli, przydalby sie jakis filterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Jak powinny wygladac rozdzielone epsilony w Lutni przez moj sprzet??? Na dwie to rozdzielilem bez problemu przy powerze 58x. Potem zapodalem 145x i widzialem ze sa 4 ale nie bylo to bardzo wyraznie zaznaczone. Moze jak bym mial wieksze powiekszenie??? Albo warunki lepsze???

 

Jeżeli rozdzieliłeś newtonem własnej roboty na 4 składniki, to gratulacje :) Znaczy sprzęt git! Epsilony są na tyle blisko siebie, że przy kiepskim seeingu nawet najlepszy sprzęt nie pomoże, a i przy lepszych warunkach też się trzeba trochę skoncentrować. Możesz teraz spróbować epsilon Bootis, to piękna gwiazda podwójna o podobnej separacji jak eps Lyr, tylko z różnicą kolorów i jasności. Jak Ci się uda, to naprawdę powinieneś być zadowolony. Mi tylko raz udało się rozdzielić eps Boo przez ETX-a.

 

PS Gdzie w Polsce można kupić lustro paraboliczne 35-40cm???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś w nocy znów obserwowałem i podzielę się tym co widziałem :D

 

Warunki.

Niebo bezchmurne i nie zamglone, seeing na początku kiepski ale w miarę upływu czasu się poprawiał i pod koniec obserwacji był niezły. Obserwowałem z przydomowego sadu.

 

Co widziałem.

1. Jowisz. Około godziny 22:00 zacząłem oglądać Jowisza. Było jeszcze bardzo widno ale chciałem "dorwać" go jak będzie jeszcze w miarę wysoko. Niestety kiepski seeing nie pozwolił na zobaczenie szczegółów. Widziałem tylko zarys pasów równikowych i to wszystko. Poczekałem aż się ściemni licząc na poprawę widoczności, niestety Jowisz już zszedł tak nisko że widziałem tylko kremową tarczę.

 

2. M 13 w Herkulesie. Moja pierwszy DS jaki obserwowałem :) . Widziałem pojedyncze gwiazdy na całej powierzchni (chyba tylko te najjaśniejsze) na tle mglistej, ładnej, okrągłej plamy. Przepiękny widok, tym bardziej że wcześniej nigdy nie obserwowałem DSów.

 

3. M 31 w Andromedzie. Mglista rozciągnięta plama z jasnym centrum. Zarysu ramion itp. nie widziałem.

 

4. M 103 w Kasjopei. Ładna gromadka gwiazd :D

 

5. M 57 w Lutni. Mgliste kółko z ciemniejszym środkiem. Środek widoczny metodą zerkania.

 

6. Epsilony Lutni. Rozdzielone ale przydałby się większy power, mam tylko 145x (widać że są 4 ale stykają się ze sobą).

 

7. Epsilony Bootis. Widoczne jako nierówna ósemka. Jeden „brzuszek” większy a drugi mniejszy.

 

8. M 51 w Wielkim Wozie. Dwa jasne mgliste punkty i delikatna mgiełka dookoła. Nie widać żadnego zarysu galaktyki.

 

9. M 27 w Lisku. Widoczny jasny „ogryzek”. Wcięcie z jednej strony dokładniej zarysowane.

 

10. Księżyc. Wielki i wspaniale widoczne kratery i pasma górskie na linii terminatora. Przy powerze 145x widoczne minimalne falowanie powietrza. Przydałby się większy power.

 

Napiszcie proszę co sądzicie o tym co zaobserwowałem i jak to się ma do możliwości mojego sprzętu. Chciałbym się dowiedzieć czy jak na ten sprzęt to koniec możliwości do DSów i nic dokładniej nie zobaczę. Wiem że on jest raczej do planet ale DSy widać :)

Pozdrawiam Maciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, gartulacje! :D

Jak na mój gust to zobaczyłeś tyle ile można zobaczyć teleskopem 15cm, ale że jest to sprzęt własnej produkcji, to satysfakcja jest zapewne nawet nie podwójna, ale dziesięciokrotna.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy jak na ten sprzęt to koniec możliwości do DSów i nic dokładniej nie zobaczę. Wiem że on jest raczej do planet ale DSy widać  :)  

Pozdrawiam Maciek.

 

Zawsze można zobaczyć więcej, a to zależy głównie od jasności nieba i adaptacji wzroku. Pod czarnym niebem po paru godz. w ciemności pewnie zobaczyłbyś też ślady ramion spiralnych w M51.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło się takie teksty czyta. :lol: Miłałem wczoraj ładna pogodę ale mam tak kiepskie warunki, że lepiej nie mowić. Chciałem pobawić się ze zmiennymi, ale np. S Uma nie była widoczna :Cry: . Z takim zasięgiem nie powalczę. Potem sprzet zaparował i koniec. :(

 

Pozdr. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.