Skocz do zawartości

AstroPhysics GTO 1600 vs ASA DDM85 PREMIUM


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

No tak Sławku ale wygłupiać się już nie będę.

No ale wracając do ASA to polecam Astromarket bo nigdzie taniej nie kupicie nowego sprzętu ze wsparciem i gwarancją na wypadek W. ojny.

 

Żadnego innego montażu nie ma co porównywać z ASA

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee Renims, a ja juz myslalem ,ze masz jakas lunete pasujaca do zestawu ... a nie jakis barlow.... to samo chcialem zrobic u siebie z Ap155 1048mm , ale padlo na inne rozwiazanie . Z takim montazem spokojnie bys 2 duze teleskopy pociagnal.A nie lepiej barlow dac na ASA12n ?

Link ktory wczesniej podales, nie zawiera zadnej foty z 2,5m rurki ...

\Nie ma co podziwiać ale jak dziś bede w kopule i nie zapomnę to prześle

 

Trzymam za slowo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee Renims, a ja juz myslalem ,ze masz jakas lunete pasujaca do zestawu ... a nie jakis barlow....

 

Z Adamem w zeszłym tygodniu na moim DDM60 zawiesiliśmy RC GSO 12" z kamera QHY8L. Ogniskowa ponad 2,4m, piksel 7,8 - z ciekawostek to zabrakło mi pręta na przeciwwagi - mam standardowy, krótki ;).

 

Zrobiliśmy na szybko parę klatek po 5 min (oczywiście bez guidingu) - nie chciało nam się robić mapowania nieba - gwiazdy w punkt.

 

 

No chyba lekko żeście się zagalopowali z tymi 2 metrami. O ile wiem kolega ma 12'' astrograf ASA.

Wracając jednak do tych nieszczęsnych kabli, to na zdjęciu Jazza gniazdo GALV jest wolne i tak też wygląda to w instrukcji. W rzeczywistości do tego gniazda wpina się drugi kabel zasilający huba ( w wersji PRO). Niby oczywista rzecz ale jak przychodzi człowiekowi montaż i podpina się go jak na fotce to CCD nie ma zasilania z montażu. Dojść do tego, że drugi przysłany kabel do czegoś służy to nie żaden problem ale w międzyczasie stresu troszkę jest czemu to nie chodzi a powinno. W dodatku w euforii po otrzymaniu nowej zabawki zapomina się, że był drugi kabel.

Wieczorem opisze co i jak z tymi kablami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Jacku - JAZZ dziś ganialiśmy si e telefonami .hahaha. Co dzwoniłeś do mnie to dzwonka nie słyszałem bo latam tu i tam a telefon leżał w biurze. Jak dzwoniłem do Ciebie to Ty zajęty. heh. Dawaj zdjęcia z tej QHY8L. Czekammmmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie , które zrodziło się po przeczytaniu wstępu przetłumaczonej instrukcji ASA przez Wessela .

Prowadzenie ASA przez autoguiding jest możliwe, ale system pozwala na wykonywanie nieguidowanych ekspozycji do 10 minut!

 

Czy to oznacza , że przy dużo dłuższych nieguidowanych sesjach, potrzebny jest guiding . Mój chipset i teleskop , potrzebuje np w Ha minimum 20 a najlepiej 40minutowe ekspozycje ...(nie mówię tu o ekstremalnie szybkich astrografach typu F3.... F2.... - ) Czy to oznacza ,że ta największa zaleta nieguidowanie , jest stracona ? .... -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakieś kompletne bzdury.

Ten montaż posiada taką techniką która nie zakłada guidowania. Koniecznością jest by zrobić porządne mapowanie nieba a robi to program Sequence. W pełni automatyczne. Po około 5-15 minutach masz system sprawny do prowadzenia i trzaskania zdjęć z perfekcyjnym prowadzeniem nawet 3 godziny i więcej a owe 10 minut to chyba jakiś żarcik. Dodatkowo system wspomagania na wypadek wojny czyli MLPT jeszcze bardziej jego wzmacnia i nie trzeba go używać ale można.

 

Jeśli mapowania się nie zrobi " gołe" parametry to max 400 sekund. Montaż musi wiedzieć w jakim położeniu geograficznym kuli ziemskiej się znajduje i musi wiedzieć gdzie jaka gwiazda leży na niebie. Ma to jednak zaprogramowane w swoim katalogu gwiazd. Włączasz silniki i jego początkowe markery i działa w kilka minut bo mapowanie kiedy montaż stoi na pierze robisz raz na ruski rok. Inaczej jak trzaskasz w polu to za każdym razem musisz stracić zaledwie ok 15 minut. To znacznie mniej jak przy innych zabawkach gdzie wiatr zawieje i tracisz ostrość. DDM robi korekty jak żaden inny montaż. Wiatr mu nie straszny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie , które zrodziło się po przeczytaniu wstępu przetłumaczonej instrukcji ASA przez Wessela .

Czy to oznacza , że przy dużo dłuższych nieguidowanych sesjach, potrzebny jest guiding . Mój chipset i teleskop , potrzebuje np w Ha minimum 20 a najlepiej 40minutowe ekspozycje ...(nie mówię tu o ekstremalnie szybkich astrografach typu F3.... F2.... - ) Czy to oznacza ,że ta największa zaleta nieguidowanie , jest stracona ? .... -

 

Z tego co widzę na niektórych forach zagranicznych to niektórzy guidują na wszelki wypadek. Przy stałym obserwatorium i przyłożeniu się do ustawienia na biegun te 40 minut bez problemów powinieneś osiągnąć bo tracking przy określonym setupie jesteś w stanie ustawić na +/- 0.02 arcsec . I trzeba jeszcze pamiętać, że montaż jest w stanie skompensować błędy ale tylko te powtarzalne i tu jest klucz do sukcesu. Źle coś dokręcisz i po robocie. Tego ci ASA nie skompensuje. Gwiazdki ci polecą.

 

PS: Tu komentarz do postu kolegi renims:

Jak perfekcyjnie ustawisz na biegun to pociagniesz 40 minut bez autopointa i bez MLPT. Tylko komu będzie chciało się to robić. Żeby autopoint działał perfekcyjnie ustawienie na biegun powinno mieć odchyłkę +/- 5 arc min maks w obu osiach.

 

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renims , Justin rozumiem , że próbowaliście robić tak długie nieguidowane sesje , że zapewniacie o takim prowadzeniu ... No to trzeba zwrócić uwagę Adamowi , co by sprostował to w asa , a Wessel w swoim tłumaczeniu ... - bo to jeden z najważniejszych parametrów , przemawiający za kupnem tego montażu. (A jak się czyta 10min ?! hymmmmmmmmmmmmmmmmmm )

ŚWIĘTA RACJA ale 40 minut na jedno zdjęcie to stanowczo za dużo ale spokojnie starcza. Nawet 900 sekund i nie trzeba guidowania.

 

Wież mi, nie starcza , moja kamera lubi długie czasy...

------------------

Ps szkoda ,że nie przesłałeś żadnych zdjęć (z tej 2,5m lunetki), ja byłem naprawdę zainteresowany swoim projektem , - chciałem zobaczyć co straciłem , lub czy poszedłem w dobrą stronę kupując inny teleskop ...?!

 

 

-----------------------------

Absolut Encoder verbessern die Positionierungsgenauigkeit "dramatisch" und erlauben die Aufnahme von DSLR- und/oder CCD Bildern OHNE Tracking/Guiding Kontrolle.

Das Bild links zeigt eine 600 Sekunden Belichtung der Region M65/M66 ohne Guiding Kontrolle. Klicken Sie hier oder auf das Vorschaubild zum Laden einer größeren Darstellung.

 

To ten drugi towarzysz GTO1600 - też umożliwia 10minutowe nieguidowane sesje ...??? (jak się perfekcyjnie ustawi , może i więcej ?)

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę fakt, że nikt ci nie napisze w instrukcji, że możesz zrobić godzinne ekspozycje bo co będzie jak się nie uda. Zawsze się znajdzie ktoś kto będzie chciał dla siebie wyciągnąć kasę, bo niby nie działa jak powinno. Tracking +/- 0.02 arsec i wszystko jasne. Zobaczysz na własne oczy to uwierzysz?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę fakt, że nikt ci nie napisze w instrukcji, że możesz zrobić godzinne ekspozycje bo co będzie jak się nie uda

 

Nie wiem jak szybko i jak dużo posiadasz $,(nie interesuje mnie to ...) ale ja zanim wydam 20$, to chciałbym takie zapewnienie mieć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak szybko i jak dużo posiadasz $,(nie interesuje mnie to ...) ale ja zanim wydam 20$, to chciałbym takie zapewnienie mieć !

 

To kup GTO 1600 i po krzyku. Ciesz się serwisem po za granicami kraju i brakiem wsparcia i oprogramowania. Każdy i tak woli rozwijającą sie również programowo firmę ASA. Nie ma wad które powodowały by poruszone zdjęcia, a to się liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie , które zrodziło się po przeczytaniu wstępu przetłumaczonej instrukcji ASA przez Wessela .

Czy to oznacza , że przy dużo dłuższych nieguidowanych sesjach, potrzebny jest guiding . Mój chipset i teleskop , potrzebuje np w Ha minimum 20 a najlepiej 40minutowe ekspozycje ...(nie mówię tu o ekstremalnie szybkich astrografach typu F3.... F2.... - ) Czy to oznacza ,że ta największa zaleta nieguidowanie , jest stracona ? .... -

 

Słów mi tym razem zabrakło. Poniżej oryginalny tekst:

 

Least to say that auto guiding may be
obsolete altogether in the light of the fact that perfectly unguided exposures of up
to 10 minutes and more have become possible.

 

Tłumaczenie Wessela (nawet dodał wykrzyknik :))

 

Prowadzenie ASA przez autoguiding jest możliwe, ale system pozwala na wykonywanie nieguidowanych ekspozycji do 10 minut!

 

A powinno być przetłumaczone: perfekcyjnie nieguidowane ekspozycje możliwe do 10 minut i więcej.

 

PS. Wraz z premierą nowego softu ASA będzie nowa instrukcja (polska także, wraz z samą lokalizacją oprogramowania).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ten nieszczęśliwy wątek, który dowodzi, jak bardzo środowisku astro nie leżą montaże ASA. W sumie to nie wiem, z czego wynika ten brak wiary i zakładanie, że wszyscy userzy ASA łżą, że robią zdjęcia bez guidingu :)

 

Naski - tu masz zdjęcie 20 min: http://astropolis.pl/topic/39980-asa-direct-drive-vs-refrakcja-atmosfery-wydzielone/?p=477494

W tym samym wątku są też dłuższe i wszystkie robione na bardzo niskiej elewacji (bo padła teoria, że ASA nie działa poniżej 30 stopni - lol).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up to 10 minutes and more have become possible.


Wystarczylo napisac 10 minutes and more possible. Bo up to and more to troche zeby bola :) Jesli ten sprzet tak dziala jak pisza jego wlasciciele to warto napisac ta wazna informacje w instrukcji bardziej zrozumiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Adam, zawsze mogłeś przetłumaczyc wcześniej sam. Krytykować łatwo ale robić... Jak widać się nie chcialo. A jest nawet prawo mówiące że każdy produkt sprzedawany na polskim rynku musi mieć instrukcję po polsku. Więc się nie czepiaj detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na wątek i zobacz, co zrobiłeś. To nie ja wyciągnąłem tekst Twojej instrukcji, a Naski, a dalej to już czysta magia (do razu założono, że ASA nie robi więcej, niż 10 min).

 

Instrukcja aktualna (angielska) zawiera kilka nieścisłości (i masę błędów językowych) i dlatego ASA przygotowuje nowe materiały (do nowego pakietu softu, o czym już pisałem) i dopiero one będą oficjalnie tłumaczone. ASA nie jest w PL sprzedawana z półki, jako regularny towar. Jest produkowana i sprowadzana na indywidualne zamówienie wg wyjątkowych warunków stąd pewne niedociągnięcia (którym ewidentnie jest brak instrukcji w PL języku).

 

Nie krytykuję Twojej inicjatywy, bo masz prawo robić co chcesz, ale chyba wystarczająco już żyjesz na tym świecie, żeby brać błędy na klatę, a nie się unosić. Daj spokój...

 

Trudno mi też uwierzyć, że ten błąd powstał przez omyłkę, co sugeruje wykrzyknik na końcu zdania (nie istniejący w oryginale). Twoja osoba pojawia się bardzo często w dyskusjach o ASA i zawsze raczej w umiarkowanym tonie - delikatnie mówiąc (starając się udowodnić, że nieguidowanie to bullshit). A teraz wyskakujesz z takim "błędem"?

 

Dziwna akcja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

up to 10 minutes and more have become possible.
Wystarczylo napisac 10 minutes and more possible. Bo up to and more to troche zeby bola :) Jesli ten sprzet tak dziala jak pisza jego wlasciciele to warto napisac ta wazna informacje w instrukcji bardziej zrozumiale.

 

Heh, poczytaj całą instrukcję. Jej poziom ENG jest bardzo słaby. Zęby bolą, to prawda, ale nie da się tego zrozumieć, że "TYLKO DO 10 MIN. I AMEN". Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Adam, żyjesz w jakimś dziwnym świecie gdzie ludzie leją się po mordzie przy byle okazji. Posądzasz mnie powyźej ni mniej ni więcej tylko o celowe zafałszowanie tłumaczenia i godzenie w dobro Twojej Matki Karmicielki ASA .

Mogę to nazwać tylko jednym słowem....

Wycofuję tłumaczenie. Zróbcie sobie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, żyjesz w jakimś dziwnym świecie gdzie ludzie leją się po mordzie przy byle okazji. Posądzasz mnie powyźej ni mniej ni więcej tylko o celowe zafałszowanie tłumaczenia i godzenie w dobro Twojej Matki Karmicielki ASA .

Mogę to nazwać tylko jednym słowem....

Wycofuję tłumaczenie. Zróbcie sobie sami.

 

 

Nie wypada mi nawet komentować tego focha. Każdy swój rozum ma i mam nadzieję, że przyjdzie kiedyś dzień w którym przestanę czytać, że nie da się ASA fotografować bez guidingu (powyżej 10 min, poniżej 30 stopni, i co tam jeszcze...).

 

Wrócę do tego wątku, jak ktoś znowu palnie bzdurę. Taki mój urok, że nie lubię rozsiewania bajek. Rozumiem, że to wada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zęby bolą, to prawda, ale nie da się tego zrozumieć, że "TYLKO DO 10 MIN. I AMEN". Prawda?"

 

Nie da sie. Najzwyczajniej mozna to zrozumiec w ten sposob. "Az do 10 minut i wiecej." Czlowiek ktory pierwszy raz by czytal o tym mouncie i nigdy nic o nim nie slyszal wpadlby w zaklopotanie. Nie chce byc odebrany, ze sie czepiam, uwazam to jedynie za zwykly, niezamierzony blad jezykowy.

Edytowane przez ares96
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Adam, jeśli ty uważasz moje zachowanie za focha to jak ja mam ocenić Twoje? To co napisałeś nie jest akceptowalne w swiecie normalnych ludzi tylko jakiś zakompleksiałych maluczkich nie dopuszczajacych do siebie myśli że ktoś coś robi bezinteresownie i nie ma na celu ich niszczenia bo mu to wisi . Wrog za każdym rogiem co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.