Skocz do zawartości

C/2012 K1 (Panstarrs)


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

10 min. przed końcem sesji postanowiłem zrobić próbne zdjęcie kolejnej komecie.

Zdjęcie jest cropem z pełnej klatki (30 marca 2014 UT 02:22).

 

_Lcrop.jpg

 

Mam nadzieję, że kometa będzie rosła i znów uda się zrobić ciekawe obrazy :).

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdjęcie robiłem 2 godziny wcześniej i oto poniżej rezultaty. Uchwyciliśmy dokładnie ten sam kadr.

Tę kometę zacząłem fotografować w sierpniu ubiegłego roku, kiedy miała jasność 15mag. Jest częścią mojego projektu, który niedługo zaprezentuję na forum.

Czas naświetlania to 50 klatek po 90s.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Jeżeli ktoś chce zobaczyć ruch komety zaobserwowany przez mój sprzęt, niech się skontaktuje (jak zwykle forum nie pozwala wkleić linka a plik jest większy niż 5 MB :( ).

Group1-1aZlaczonya.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, a jakiego sprzętu używałeś? Moje ujęcie to 1 klatka (!) - 9 min., FSQ106, 3,5"/pixel.

Ciekaw jestem rezultatów Twojego projektu, gdyż jasność tej komety wzrasta dynamicznie moje pierwsze zdjęcie C/2012 K1 już prezentowałem na Astropolis i nie

wyglądało ono powalająco http://astropolis.pl/uploads/post-16512-0-18473400-1391811517.jpg (2 miesiące temu).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten sam setup co jest napisany w stopce ;). TSAPO65Q na HEQ5, a kamera to Atik 314E Mono. 2,28"/piksel.

Jeżeli chodzi o mój Projekt - ciągle go realizuję i postaram się przygotować skróconą wersję dla forum. Wersja "dłuższa" była prezentowana na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, dotyczyła komet i dzięki niej zdobyłem 1 miejsce. Na podstawie własnych obserwacji obliczałem elementy orbit i efemerydy komet ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Na podstawie własnych zdjęć określałem pozycję komety. Robiłem to dla min. 3 sesji obserwacyjnych. Potem obliczałem orbitę i efemerydy. Jako minus mogę powiedzieć, że musiałem użyć do tego programów - Astrometrica (na licencji 100 dni) i FIND_ORB (bezpłatny). Żeby obliczyć to ręcznie potrzebowałbym dużo czasu i znajomości materiału z 4 roku studiów astronomicznych (według profesorów, którzy oceniali moją pracę).

W tym roku chcę wykonać własny program, który mi to obliczy, chcę się troszeczkę usamodzielnić ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Na podstawie własnych zdjęć określałem pozycję komety. Robiłem to dla min. 3 sesji obserwacyjnych. Potem obliczałem orbitę i efemerydy. Jako minus mogę powiedzieć, że musiałem użyć do tego programów - Astrometrica (na licencji 100 dni) i FIND_ORB (bezpłatny). Żeby obliczyć to ręcznie potrzebowałbym dużo czasu i znajomości materiału z 4 roku studiów astronomicznych (według profesorów, którzy oceniali moją pracę).

W tym roku chcę wykonać własny program, który mi to obliczy, chcę się troszeczkę usamodzielnić ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

Czy Twój Projekt, wersja dłuższa weszłaby na Youtube?

W jakim formacie masz Projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt to bardziej prezentacja, referat. Ale mam materiał, więc mogę trochę popracować. Jeżeli ktoś chce to zobaczyć w formie filmu to na dzień dzisiejszy tylko z mojej prezentacji na OMSA, jeżeli uda mi się dostać nagranie.

Mam plany aby popracować na tym "projektem" jeszcze przez rok(w sensie zbierania materiału), ale planuję na forum już wcześniej informować o moich postępach ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt to bardziej prezentacja, referat. Ale mam materiał, więc mogę trochę popracować. Jeżeli ktoś chce to zobaczyć w formie filmu to na dzień dzisiejszy tylko z mojej prezentacji na OMSA, jeżeli uda mi się dostać nagranie.

Mam plany aby popracować na tym "projektem" jeszcze przez rok(w sensie zbierania materiału), ale planuję na forum już wcześniej informować o moich postępach ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Powodzenia i pogodnego nieba!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapolowałem na kometę.. jest prawie na granicy Corona Borealis. Jest bardzo szybka!

Jasna gwiazda po prawej na dole to zeta CrB mag. 5.0.

Jasność komety nie jest w proporcji do otaczających gwiazd ze względu na konieczność osobnej obróki komety i tla.

Kometa alignowana modułem Comet Alignment PixInsight Core 1.8 Ripley.

OS Veloce RH200, STL 11000, EM-200.

5.04.2014 ok. 23:00 CET. W całości z Warszawy.

 

Final.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapolowałem na kometę.. jest prawie na granicy Corona Borealis. Jest bardzo szybka!

 

Bardzo szybka to będzie kometa 209P/LINEAR w drugiej połowie maja. Przez ostatnie 2 czy 3 noce, kiedy będzie ją od nas widać będzie się poruszać około 10 razy szybciej niż C/2012 K1 (PANSTARRS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mnie zawstydziłeś Napoleon. Z dwóch powodów: bo zdjęcia komet to wyłącznie krótkie ujęcia no i bo starałem się zrobić to zdjęcie dobrze. Nie wiem czy poza miastem wyszłoby dużo lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A to kometka sprzed tygodnia - do wyłapania gazowego ogona potrzeba dość dobrych warunków, u mnie takie sobie były wtedy. Ale na negatywie L coś widać :)

 

attachicon.gif2014-05-04-panstarrs.jpg

 

attachicon.gif2014-05-04-panstarrs-L.jpg

 

http://astrojolo.blogspot.com/2014/05/c2012-k1-panstarrs.html

 

I jeszcze zapomniałem - 1 maja zrobiłem też kilka zdjęć i wyznaczyłem jasność głowy dla różnych apertur:

attachicon.gif2014-05-01-panstarrs.jpg

Super :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj tj. 19.05.20014r. udalo mi sie sfotografowac komete C/2012 K1 Panstarrs. 9 z 12 klatek zestakowanych w DSS. Sony SLT a58 iso 1600 t=30sek. obiektyw Helios 44m 58mm f/4. komete podpisalem , bo trudno wylapac. obecnie jest dobrze widoczna przez lornetke 10x50 a jeszcze lepiej przez teleskop.

bcd.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.