Skocz do zawartości

C/2012 K1 (Panstarrs)


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

2 fotki komety z dwóch teleskopów:) Niestety zapomniałem w Nikonie zamienić z JPG na RAW'y :(

 

1. WO Zenithstar 70, TV 0.8x (nie wiem po co go założyłem...), SW EQ 3-2, Canon 400D mod., 33x120s., ISO 1600

2. SW 12", Dobson GT, Nikon D3100, 15x15s. ISO 6400 (na nim głowinie obserwowaliśmy, ale coś wyszło:)

 

Kometa_C_2012_K1.jpg

Kometa_C_2012_K1_NGC_3726_SW_12.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to fotografowaliśmy w tym samym czasie :)...

 

Stack 7x300sek, b.wzmocniony w celu pokazania 2 warkoczy.

 

Pogoda jest, ale nie ma już u mnie nocy astronomicznej (51 51' N).

 

attachicon.gifK25.jpg

 

i wersja kolor, niestety Blue po wschodzie Księżyca :(

 

attachicon.gifLRGB_stars_z_kometa_DBE25.jpg

Napoleon genialna zdjęcie.

W sieci znalazłem jeszcze jedno spotkanie z galaktyką :)

 

2012k1_20140520_mpm.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wrzucę moje wypociny. Niestety kiepsko mi poszło ustawianie, być może dlatego że byłem przemęczony, a teleskop wyciągałem ostatkami sił po ciężkim dniu.

GSO 10" na platformie paralaktycznej + canon 350d, iso3200, 40x25s + darki.

Składane w DSS (na gwiazdy i oddzielnie na kometę) a łączone w PS CS5.

kometa.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie własnych zdjęć, własnych obliczeń i oficjalnych efemeryd wiem, że odległość tej komety od Słońca w tym momencie to około 1,85 (AU). Możemy prosto obliczyć, że skoro ta kometa ma orbitę paraboliczną, to spada swobodnie względem Słońca, więc możemy obliczyć prędkość komety, która wynosi około 31 km/s.

Z prędkości komety możemy obliczyć prędkość kątową, a więc odpowiadając na Twoje pytanie - kometa porusza się teraz z prędkością kątową około 1,12 x 10^(-7) rad/s.

 

Myślę, że Tobie bardziej chodziło o prędkość kątową na niebie - wynosi ona teraz około 2,3"/min (sekunda kątowa na minutę).

Pomocna będzie Tobie strona Minor Planet Center:

http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html

Na tej stronie możesz uzyskać efemerydy na dowolny okres czasu większości komet ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ją widziałem "bez problemu" w 10x50, mówię w cudzysłowie, bo gdybym jej szukał kilka lat temu, w taki sposób jak szukałem kiedyś galaktyk, to bym jej nie zobaczył. W sumie to trzeba takie obiekty dosłownie wyłuskiwać wzrokiem z tła. Dziwna rzecz, że jak już się "wyłuska" jakiś obiekt, to potem mózg go jakoś zapamiętuje tak, że potem bez problemu (już bez cudzysłowu) można do niego wrócić przy podobnych warunkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była ciepła i w miarę czysta noc więc pojechałem z kolegą kilka kilometrów poza miasto żeby trochę więcej gwiazd zobaczyć. Postanowiłem złapać kometę ale ponieważ to są moje początki to oczywiście wszystko było nie tak - montaż cudował (później doszedłem do wniosku, że polarną źle ustawiłem), guiding też czynił zamęt więc z zaplanowanej sesji nic nie wyszło a to co wyszło to i tak jest pojechane. Niemniej swoją pierwszą kometę złapałem i co mnie zdziwiło to to, że jest całkiem szybka. Nie wiem czy forum obsługuje animowane gify ale oto krótkie nagranie złożone z 13 klatek (2 minutowych) z TS APO65Q i Canona500D (oczywiście crop)

 

 

kometa3.gif

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja wrzucam swoje wypociny.

 

Sprzęt:

Canon 6D, montaż Vixen Polarie, Canon 70-200 f/2.8L ustawiony na około 140 mm i f/2.8, ISO 2500, czas 67x60s.

Ostrość ustawiona na LV.

 

Stakowanie DSS, ale jak będę miał czas się pobawić to wrzucę do Maxima i ręcznie wskażę kometę do stakowania.

Obróbka CS5, Lightroom.

 

C2012 K1_min.jpg

C2012 K1 (Panstarrs) - crop.jpg

Edytowane przez KrzysztofZ
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.