Skocz do zawartości

Miejscówka w okolicy Poznania


Teo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Ja gdzie mam dość dobrą miejscówkę to kawałek od Poznania, miejscowości Czachurki koło Pobiedzisk. Po za tą małą miejscowością jest nawet przyzwoite niebo.

 

A co z ruchliwą S5 i reflektorami świateł samochodowych? Jak uciążliwa jest łuna na południowym-wschodzie od Nekli i Wrześni a na południowym-zachodzie od Kostrzyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy staram się zawsze jakiś kawałek na południe w zalesieniach znaleźć kawałek wolnej przestrzeni z dala od S5 i przyznam że gdzieś jak się znajdę na polanie to jest całkiem przyzwoicie. Generalnie brakowało nie dawno w Czachurkach oświtlenia to również stamtąd bywały i dobre warunki ale łuna z Wrześni i nawet z Poznania daje dobrze. Jak znajdę na mapce moje miejscówki to na pewno wstawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli już krążymy na przestrzeni tych kilku kilometrów kwadratowych, to polecam: 520 30' 25,8" N 170 08' 51,0" E - okolice między Tucznem a Kołatką

 

attachicon.gifMIEJSCÓWKA KOŁO TUCZNA.jpg

 

Takiego zagęszczenia na miejscówce między Tucznem a Kołatką jakie było w niedzielną noc 30 kwietnia nie pamiętają najstarsi górale. Co chwila ktoś podjeżdżał samochodem; skończyło się na zagęszczeniu 4 astroamatorów/km2.

Przyznać się, kto mi psuł akomodację w czasie obserwacji? :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takiego zagęszczenia na miejscówce między Tucznem a Kołatką jakie było w niedzielną noc 30 kwietnia nie pamiętają najstarsi górale. Co chwila ktoś podjeżdżał samochodem; skończyło się na zagęszczeniu 4 astroamatorów/km2.

Przyznać się, kto mi psuł akomodację w czasie obserwacji? :icon_wink:

Cześć Jutomi, byłem z kolegą za laskiem od strony pól, około 200m od drogi Kołatka -Tuczno. Zawsze tam się rozstawiamy by przejeżdżające auta nie psuły nam akomodacji :D Ty chyba siedziałeś przy samej drodze - trza było podjechać do nas :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jutomi, byłem z kolegą za laskiem od strony pól, około 200m od drogi Kołatka -Tuczno. Zawsze tam się rozstawiamy by przejeżdżające auta nie psuły nam akomodacji :D Ty chyba siedziałeś przy samej drodze - trza było podjechać do nas :icon_wink:

 

Tylko mi ten lasek zasłania łunę na południowym-zachodzie od aglomeracji poznańskiej i zapewnia widok po horyzont na południowym-wschodzie. :rolleyes:

Następnym razem możemy na tym wątku spróbować się umówić i podjechać wspólnie w kilka osób w jedno miejsce.

 

 

Dojazd od strony Tuczna to 1 kilometr polną drogą przez las. Od strony Jerzykowa i Kołatki to ponad 2 kilometry po polnej, dziurawej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko mi ten lasek zasłania łunę na południowym-zachodzie od aglomeracji poznańskiej i zapewnia widok po horyzont na południowym-wschodzie. :rolleyes:

Następnym razem możemy na tym wątku spróbować się umówić i podjechać wspólnie w kilka osób w jedno miejsce.

 

 

Dojazd od strony Tuczna to 1 kilometr polną drogą przez las. Od strony Jerzykowa i Kołatki to ponad 2 kilometry po polnej, dziurawej drodze.

a jakim sprzętem dysponujecie do oglądania ? Ja zastanawiam się między NT8"/1000 a refraktorem wiec chętnie bym najpierw luknął co widać przez co zanim kupię

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko mi ten lasek zasłania łunę na południowym-zachodzie od aglomeracji poznańskiej i zapewnia widok po horyzont na południowym-wschodzie. :rolleyes:

Następnym razem możemy na tym wątku spróbować się umówić i podjechać wspólnie w kilka osób w jedno miejsce.

 

Jak odjedziesz 50 metrów od tego lasku w stronę pól to masz bardzo dobry widok również na południe, a na łunę poznańską po prostu nie patrzę :rolleyes: Musimy koniecznie się wybrać kiedyś razem, zawsze w kilku raźniej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takiego zagęszczenia na miejscówce między Tucznem a Kołatką jakie było w niedzielną noc 30 kwietnia nie pamiętają najstarsi górale. Co chwila ktoś podjeżdżał samochodem; skończyło się na zagęszczeniu 4 astroamatorów/km2.

Przyznać się, kto mi psuł akomodację w czasie obserwacji? :icon_wink:

 

:notworthy: Przepraszam ale zgasiłem światła tak szybko jak to tylko mogłem.....

 

Za laskiem na górce jest więcej miejsca ale niestety wiało a nad ranem wiatr był już jak w ciągu dnia.

 

Dzięki za towarzystwo zawsze to raźniej jak wiesz ze jest ktoś niedaleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odnowię temat.

W ostatni piątek 16.02.2018 byłem na miejscówce między Tucznem a Kołatką i niestety bardzo się zmartwiłem. To była noc z nowiem Księżyca, na polach zero śniegu, wiał średniointensywny, północno-zachodni wiatr skutecznie przeganiający lekkie mgły a mimo to średnia z kilkunastu pomiarów SQM-L em wyniosła zaledwie 20,68 mag/"2  . W kilku miejscach na horyzoncie pojawiły się nowe skupiska sodówek i LEDówek. :getlost: Nie spodziewałem się, że jakość nieba w przeciągu paru miesięcy może się tak znacząco pogorszyć. Mam tylko nadzieję, że na wiosnę pola i lasy pokryją się zielenią, która chociaż częściowo zagłuszy te łuny, bo w innym wypadku ta miejscówka będzie spalona. Kolejna z niebem w okolicach 21,00 mag/"2  jest 8 kilometrów dalej.

5a8d20a9b6b2b_AktualizacjaII2018.jpg.38074066409745b6610367e46d0ae9f3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ta miejscówka pomiędzy Tucznem a Kołatką z roku na rok jest coraz gorsza - niebo coraz mocniej zaświetlone, zostaje do obserwacji praktycznie tylko zenit, kierunek wschodni i północny. Znacznie gorszy jest południowo - wschodni a południe i zachód są już bardzo zaświetlone i zdegradowane przez łunę i turbulentne powietrze znad Poznania. Znacznie lepsze jest Starczanowo ale to już trochę dalej od Poznania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę, a gwieździste niebo będziemy oglądać na starych zdjęciach... Mieszkam na południe od Poznania, chwilowo nie narzekam, ale co roku dochodzi nowa budowa, która zamienia się w nowe osiedle. Za jakiś czas komfortowe obserwacje staną się niemożliwe.

Według mapy mam teraz 20.80, ale przy takim tempie rozwoju za kilka lat będzie poniżej 20. Najchętniej przeniósłbym się w rodzinne strony, Zatom 30 min autem, a niebo 21.80 w 15 min...

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na szybko pomiary różnych miejsc w promieniu 50-60 km od centrum Poznania i okazuje się, że taka odległość gwarantuje już co najmniej dobre niebo w zenicie (oczywiście bez uwzględnienia łun na horyzoncie od pobliskich miasteczek i wsi). Generalnie (teoretycznie) można uzyskać bardzo przyzwoite niebo o jasności 21,25-21,55mag/"2.

5a8fe1be4ba18_MIEJSCWKIDO50KMODPOZNANIA.jpg.2f3aa73b174a2d44757d74d34c580988.jpg

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Byliśmy z kolegą przy drodze koło Kołatki w noc z piątku na sobotę - niebo było bardzo dobre. Największy sukces tej nocy to mgławica Bubble Nebula NGC 7635 (Caldwell 11) w Kasjopei upolowana w newtonie 150/750 z filtrem OIII Lumicona i okularem TV Delite 18,2mm :icon_cool: W tej konfiguracji była bardzo wyraźna, potwierdził to również kolega który obserwował ze mną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po środowym spontanicznym dwuosobowym minizlocie nanoszę na mapę środkowej Wielkopolski ciekawą miejscówkę: Kuszewo k. Skoków z pomierzonym SQML-em niebem lekko przekraczającym 21,40mag/"2. Prawdę mówiąc nie spodziewałem się tak dobrego nieba "zaledwie" 45 km od Poznania. Oczywiście najlepsza jakość nieba jest w zenicie oraz w kierunku wschód, południowy-wschód. Niestety na zachodzie w odległości niecałego kilometra świeci rząd sodówek nie gasnących nawet po północy. 

Na plus tej miejscówki można zaliczyć bezproblemowy dojazd drogą asfaltową. Jedynie ostatnie 100 metrów po polnej drodze. To moja pierwsza nocna wizyta w tej okolicy, być może w promieniu paru kilometrów uda się znaleźć jeszcze ciekawsze miejsce.

Poniżej zamieszczam lokalizację i prawie surową klatkę z górującej R Leo. Ekspozycja 240s przy ISO800 a niebo w tle nie zrobiło się rude - jest potencjał, który postaramy się wykorzystać przy kolejnych wypadach w te okolice.

5ada536dada35_MIEJSCWKAKUSZEWOk.SKOKW.jpg.ab427d8fe967dd53b84ca7afe6db1bea.jpg

3.JPG.f69f29f21069a6e3a6a77692fbe03f55.JPG

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.