Skocz do zawartości

Obróbka zdjęć mgławicowych DS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Z czystym sumieniem potwierdzam, że jest coś na osi. Uzyskałem nieznacznie gładsze tło, co przekłada się na nieznacznie większą możliwość ciągnięcia za uszy ciemniejszych detali. Na chłopski rozum to ma sens. Każdy kolejny stack (na bazie innej klatki referencyjnej) będzie minimalnie przesunięty, czyli uzyska inny rozkład szumu, a obiekty są na swoich miejscach, więc kolejne stacki mają szansę zaś odsiać nieco śmiecia.

Najgorsze jest to, że tak można w nieskończoność. Mam 9 pierwotnych klatek. Robię z nich 9 stacków. Z tych 9 stacków mogę zrobić kolejne 9 stacków (każdy na bazie innej referencji) i tak w kółko Macieja. Uzysk będzie, ale za każdym razem mniejszym. To mi przypomina wyciąganie n-tej esencji z uzyskanego materiału. Wniosek nasuwa się następujący: jak masz dobry materiał, to tych kombinacji nie potrzebujesz. Jak masz słaby - lepiej będzie dozbierać więcej niż kombinować. Metoda może się jednak sprawdzić, kiedy faktycznie z danego zestawu danych trzeba wycisnąć maksimum informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Metoda, o której mówi Hamal doskonale nadaje się do potraktowania przez jakiś prosty skrypcik, np. pythonowy.

1. Wybieramy jakieś zdjęcia do stacka normalnie w DSS, zaznaczamy wszystkie

2. Klikamy "Save the File list..." i zapisujemy sobie ten bardzo ważny pliczek, który wygląda np. tak:

DSS file list
CHECKED    TYPE    FILE
1    light    C:\Users\user\Desktop\test\lighty\IMG_9822.CR2
1    light    C:\Users\user\Desktop\test\lighty\IMG_9823.CR2
1    light    C:\Users\user\Desktop\test\lighty\IMG_9824.CR2
1    light    C:\Users\user\Desktop\test\lighty\IMG_9825.CR2

(...)

3. Na próbę sprawdzamy, jak wychodzi nam stackowanie używając samej konsoli DSS-a. Manual jest na stronie: http://deepskystacker.free.fr/english/commandline.htm

U mnie np. działa przykładowo komenda (wywoływana z cmd oczywiście):

"C:\Program Files\DeepSkyStacker\DeepSkyStackerCL.exe" /r /S /OF32 /OC0 "C:\Users\user\Desktop\test\listaplikow.txt"

Co, jak można się domyślić, rejestruje (/r) i stackuje (/S) do pliku wynik.tif (32b bez kompresji) korzystając z wygenerowanego wcześniej pliku "listaplików"

(nie wiem czemu nie zapisuje mi to w podanym katalogu, więc opcja /O:<nazwa_pliku_wyjsciowego> wydaje się bezużyteczna. Całe szczęście zawsze zostaje nam skryptowo zmienić nazwę pliku "Autosave.tif" na dowolnie inną)

 

Teraz, mając takie narzędzia, można spokojnie napisać skrypt, który będzie czytał i modyfikował ten plik (listę plików) i włączał DSS z command line np. za każdym razem z inną listą plików. Co ważne, na końcu listy plików są też ustawienia programu użyte do processingu, je też można zmieniać, bo mają regularną postać:

 

1	light	C:\Users\Florek\Desktop\test\lighty\IMG_9923.CR2
1	light	C:\Users\Florek\Desktop\test\lighty\IMG_9924.CR2
1	light	C:\Users\Florek\Desktop\test\lighty\IMG_9925.CR2
1	light	C:\Users\Florek\Desktop\test\lighty\IMG_9926.CR2  // koniec plików, początek ustawień
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|BayerPattern=4
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|BlueScale=1.0000
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|Brighness=1.0000
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|DSLR=
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|FITSisRAW=0
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|ForceUnsigned=0
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|Interpolation=Bilinear
#WS#Software\DeepSkyStacker\FitsDDP|RedScale=1.0000
(...)

Nie mam dość czasu, żeby dać jeszcze gotowy program w pythonie, ale nie powinno to być już aż tak skomplikowane:

1. Wprowadzamy ścieżkę z plikami (np. czytając argumenty - argparse)

plik = open('nazwa_pliku')

2. Czytamy plik z listą plików 

lines = plik.readlines()

3. Modyfikujemy listę (np. 

lines.pop(5) #wywal 5 linię z pliku

4. Zapisujemy wynik manipulacji do nowego pliku

5. Odpalamy DSS z linii komend np.

subprocess.check_output(["C:\Program Files\DeepSkyStacker\DeepSkyStackerCL.exe", "/r", "/S", "C:\sciezka\nowalistaplikow.txt"])

6. I tak w kółko :)

 

Myślę, że te informacje będą pomocne, jeśli ktoś będzie chciał w to iść.

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.